Euro.

Euro. | foto: Evropská komise

Nizozemsko chce zavést možnost vystoupení z eurozóny

  • 97
Problematické země, které porušují rozpočtová pravidla, by měly dostat možnost odejít z eurozóny. V rámci Evropské unie to chce prosazovat nizozemská vláda, která tento bod navrhla. Země bude také prosazovat zpřísnění sankcí za porušování pravidel pro rozpočtové deficity a státní dluhy.

V parlamentu to oznámil nizozemský premiér Mark Rutte.

"Země, které nebudou připraveny uchýlit se pod nucenou správu, mohou využít možnosti odejít z eurozóny," citoval Rutte jeden z návrhů plánu. V parlamentu jej představil spolu s ministry financí a hospodářství. Eurozóna do budoucna počítá pro problematické země se zavedením zvláštního režimu, kdy nebudou moci o svých veřejných financích rozhodovat samy.

EU žádná pravidla pro opuštění měnové unie nemá. Chronická dluhová krize Řecka, která se táhne od počátku loňského roku a stále se zhoršuje, vyvolává stále větší dohady o odchodu této země z eurozóny. Veřejnost v některých zemích v čele s Německem se stále více staví proti vyhlídkám na neustále rostoucí finanční pomoc Aténám.

Šéf jedné z německých vládních stran CSU Horst Seehofer dnes odchod Řecka z eurozóny nevyloučil. V úterý list Financial Times Deutschland (FTD) napsal, že vláda kancléřky Angely Merkelové už se proti odchodu Řecka z eurozóny nestaví tak kategoricky jako dosud.

Pravidla Evropské unie (takzvaná maastrichtská kritéria) hovoří o tom, že členské země by měly mít podíl veřejného dluhu maximálně 60 procent k HDP a rozpočtový deficit maximálně 3 procenta. To nyní porušuje řada zemí.