Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nižší daně ČSSD i ODS jen pro vybrané

  1:00aktualizováno  1:00
Kdyby lidé volili jen podle toho, jak se daňové sliby politiků odrazí na výši platů, nejtěžší rozhodování by měli ti s hrubým výdělkem kolem 30 tisíc korun. Zhruba na této úrovni se láme chleba jak pro voliče ČSSD, tak pro voliče ODS.
Rozpočet, daně

Rozpočet, daně - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ani s jednou politickou stranou si volič výrazněji nepohorší, ale ani nepolepší.

INFOGRAFIKA
O kolik a komu přilepší
ČSSD a ODS
Rozvrstvení příjmů v ČR

Sociální demokracie otočila kormidlo směrem k nižším daním před několika týdny. Od té doby se vyjasnilo, že cílit bude hlavně na zaměstnance s hubenějšími příjmy.

ODS má už dlouho v hlavičce svého programu zavedení rovné daně 15 procent. S ní si za předpokladu zvýšení základního odpočtu polepší proti dnešku všichni.

Nejvíce však lidé s platem přes 30 tisíc korun, což je zhruba sedm procent zaměstnanců v soukromých firmách.

Všichni by si však za případné vlády občanských demokratů připlatili v obchodech za potraviny, protože rovná daň znamená, že by s poklesem daní z příjmu vzrostla z dnešních pěti na 15 procent i daň z přidané hodnoty.

Méně by státu odváděly na daních i firmy. ČSSD zvolila raději útok na širší masy obyvatel. O pár stovek měsíčně by si podle dnes známých návrhů mělo polepšit 90 procent zaměstnanců s výdělky nižšími než 35 tisíc hrubého měsíčně.

Definitivní verze plánů ještě není známa. Po víkendovém srazu sociálních demokratů je nejpravděpodobnější snížení dvou dolních sazeb daně z příjmu na 12 a 18 procent a nahrazení základního odpočtu slevou na dani ve výši 500 korun měsíčně.

To pomůže spíše chudším, bohatší lidé by však podle plánů ČSSD přišli o desetikoruny. Ne kvůli daňové změně, ale kvůli zamýšleným přímým slevám na dani. Ve hře je však ještě i odpočet 8200 korun. Tím by se zlom, odkdy si zaměstnanci pohorší, posunul k vyšším výdělkům.

Snížení těch nejnižších sazeb však vzhledem k systému takzvaného progresivního zdanění pomůže i majetnějším. "I při snížení dolní sazby platí, že čím máte vyšší příjmy, tím je úleva vyšší," říká k svému návrhu poradce premiéra Jan Mládek.

Ministr financí Bohuslav Sobotka neopouští ani myšlenku na zvýšení daňových pásem. To už se nedělalo čtyři roky a každý rok platí lidé s rostoucími platy tisíce korun na daních navíc. Úředníci teď propočítávají zvýšení pásem o čtyři procenta.

Volbu politické strany by měl člověk zvažovat i podle počtu svých dětí. Sociální demokraté fandí chudším a početnějším rodinám, ODS bohatším a s méně dětmi.

Nynější vláda už od letoška zavedla slevy na děti přímo z daně, čímž přesunula zdanění z chudších na bohatší. Do budoucna by se podle ČSSD z daní stejně odečítala i manželka na mateřské.

ODS počítá s odpočty na děti ve výši dvou tisíc měsíčně ze základu daně. "U početnějších rodin se ale odpočet nebude násobit, ale postupně na další děti se bude snižovat," popisuje stínový ministr financí ODS Vlastimil Tlustý.

Jen v říši odhadů zatím zůstávají dopady plánovaných daňových změn do příjmů státní kasy. Každopádně by změny podle ODS i ČSSD přinesly méně peněz.

"V nejhorším by to bylo 18 miliard korun," říká Mládek s tím, že reálně by to měla být asi polovina. Politici spoléhají na to, že nižší daně uvolní ruce k nákupům a k vyššímu růstu ekonomiky.

Podobně počítá i ODS, v jejímž programu jsou v roce 2006 příjmy z daní nižší o 39 miliard. O rok později s rostoucí ekonomikou opět stoupají. ODS si však nedělá hlavu, kdyby kvůli výpadku peněz její případná vláda neplnila kritéria dluhů pro euro.

"Rovná daň je pro nás větší priorita," říká Tlustý.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...Najdete na iDNES.cz