Nižší daně nejsou pro každého

Myslet dopředu na daňové přiznání se nikomu asi moc nechce. Ale vyplatí se to už nyní. A to nejen podnikatelům, kteří si mohou vhodnými nákupy před koncem roku snížit daně, ale i lidem splácejícím hypotéku, úvěry ze stavebního spoření či překlenovací úvěry nebo těm, kteří si spoří na důchod. Úroky z půjčených peněz a část splátek pojistky totiž lze odečíst z daňového základu. Ne však vždycky.

S penzijním připojištěním problémy nejsou - finanční úřad uzná menší daně bez problémů každému, kdo posílá penzijnímu fondu více než pět set korun měsíčně. Úroky z úvěru ze stavebního spoření či hypotéky si však každý, kdo takovou půjčku splácí, z daňového základu odečíst nemůže.

V případě hypoték s úlevou nemohou počítat ti, kteří například postavili rodinný dům, ale nebydlí v něm, nýbrž ho pronajímají, stejně jako lidé, kteří ho využívají pro jiné podnikání. A co když majitel v rodinné vilce bydlí a pronajímá jen některé místnosti?

"Snížit daňový základ je možné o poměrnou část úroků. Tedy takovou, která se váže k ploše, které využívá rodina vlastníka domu," vysvětluje zástupce ředitele pražského finančního ředitelství Lubomír Janoušek. Doplňuje, že zbývající úroky je možné odečíst od příjmů z pronájmu, případně živnosti, kterou v domě majitel provozuje.

Konstatuje ale, že ne všechny finanční úřady takto postupují. "Pokud je mi známo, tak v Praze ano. Ale vím o případech, kdy úřad odpočet majiteli, který část nemovitosti pronajímá nebo v ní podniká, neuznal vůbec," říká. Existují totiž dvě stanoviska k příslušným paragrafům zákona o daních z příjmů.

Ministerstvo financí se kloní k vysvětlení finančního ředitelství hlavního města. "Podle našeho názoru by měla být z daňového základu v takových případech odečtena poměrná část úroků," říká ředitel odboru přímých daní ministerstva Petr Pelech.

Pokud finanční úřad snížení daní neuzná, může se člověk proti jeho rozhodnutí odvolat, a to prostřednictvím stejného finančního úřadu k nadřízené instituci - přesné místo bývá uvedeno na písemném vyrozumění.

Také se stavebním spořením bývají někdy komplikace, a to v případě družstevních bytů - sleva na daních se totiž v tomto případě týká jen těch, kteří si koupili družstevní podíl přímo od družstva, tedy právnické osoby, nikoli družstevníka, fyzické osoby. "Novela zákona o daních z příjmů, kterou nyní projednává Senát, počítá s rozšířením možnosti snížit daně o úroky z úvěru i na druhý jmenovaný případ," upozorňuje Lubomír Janoušek.

Problém může nastat i ve chvíli, kdy člověk využije úvěr například na opravu či změnu bytu, který mu nepatří. "Zákon umožňuje odepsat úroky i v případě, pokud je člověk v bytě či domě v nájmu nebo v užívání. Otázka je, co zákonodárci mysleli užíváním," uvádí Lubomír Janoušek. Finanční úřady podle něho uznají snížení daní v případě nájmu například státních bytů, ale obvykle ne u podnájmů.

Pojem užívání vysvětluje Petr Pelech: "To je třeba případ, kdy v rodinném domě patřícím rodičům bydlí i dospělé dítě s rodinou. Obvykle spolu nesepisují nájemní smlouvu, ale část nemovitosti pouze užívají. Zákon jim zmíněným ustanovením umožňuje čerpat úvěr na úpravu jejich části a zároveň si odečíst úroky."