Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NKÚ dělá totéž, co kritizuje. Vedení si nepíše detaily do knihy jízd

  3:46aktualizováno  3:46
Nejvyšší kontrolní úřad pod vedením Františka Dohnala dělá tytéž chyby, které sám vytýká kontrolovaným organizacím. Když NKÚ kontroloval firmu UT 2002 poslance Petra Wolfa kvůli čerpání dotace, poukázal na "nevěrohodně dokladované pracovní cesty". NKÚ však dělá totéž.

Nejvyšší kontrolní úřad. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Poslanci kontrolního výboru začali zkoumat využívání služebních aut dvěma nejbližšími Dohnalovými spolupracovníky. Podle knihy jízd totiž v rozporu s vnitřními směrnicemi a zřejmě i zákonem auto používali naprosto neprůkazně. Podle všeho navíc pro cesty mezi domovem a úřadem.

"Máme k dispozici výkazy jízd a teď jsme si vyžádali směrnici. Zjišťujeme, zda je to porušení zákona, nebo ne," řekl předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM).

Poslanci zkoumají jízdy ředitelky Dohnalovy kanceláře Markéty Kandráčové. Dohnal jí povolil zvláštním pokynem, aby v případě pracovní cesty mohla parkovat Škodu Roomster doma a nemusela se vracet zpět do úřadu.

Z knihy jízd vyplývá, že si Kandráčová vykazovala pravidelně jako služební cesty prakticky pouze cesty po Praze a z Prahy do Jesenice a zpět. V Jesenici přitom bydlí. Týdně podle knihy jízd ujela 350 kilometrů pouze po Praze a mezi Prahou a Jesenicí. V knize jízd uvedla navíc pouze datum, ne konkrétní časy odjezdu a příjezdu. To přitom NKÚ v kontrolách vyčítalo.

Kandráčová se k případu nevyjádřila, odkázala na mluvčí Radku Burketovou. Ta slíbila odpovědi do 15 dnů po zaslání oficiální žádosti o informace. Sdílnější byl další Dohnalův spolupracovník, vrchní ředitel kontroly Petr Neuvirt. V knize jízd uvedl například za celý týden jízdu po Praze a okolí, při které měl najet i 850 kilometrů.

Podle svých slov ale nepoužívá auto pro cesty domů, autem navíc jezdí i jeho kolegové. To, že nevyplňuje časové údaje, zdůvodnil speciálním pokynem prezidenta, který toto umožňuje.

Směrnice NKÚ přitom nepovažuje za pracovní cestu jízdu do místa bydliště. Navíc přikazuje, aby zaměstnanci vypisovali i konkrétní odjezdy nebo příjezdy, ne jen datum. Směrnici obešel speciální pokyn prezidenta, který umožnil, aby vybraní zaměstnanci nemuseli výkaz o jízdách vyplňovat tak detailně.

Zaměstnanci, kteří využívají vozidla NKÚ k dopravě domů, mohou mít navíc problém s finančním úřadem. Pokud mají fakticky k dispozici služební auto k cestě do práce, měli by zahrnout do příjmů i procento měsíčně z pořizovací ceny auta.

Výhody pro vybrané zaměstnance jsou Dohnalovou specialitou: NKÚ tak za jeho "vlády" například zajistil bydlení v bytech s regulovaným, a tedy výrazně nižším než tržním nájmem pro mluvčí Radku Burketovou a tajemníka prezidenta Jaroslava Brože.

Nevyplněnou knihu jízd má s Peugeotem 807 pro soukromé využití i František Dohnal. Prezident uvádí jen měsíčně, kolik kilometrů najede. Čtyři tisíce kilometrů měsíčně na autě, které má pouze pro soukromé účely, poslance zarazily. Podle Dohnala si auto řídí většinou sám, výjimečně manželka či dcera.

Měl by šéf NKÚ František Dohnal rezignovat?

celkem hlasů: 11606

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 21. června 2009. Anketa je uzavřena.

Ano 10702

Nevím 461

Ne 443

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Ovocná limonáda Vitacit. Nápoj, který do pádu socialismu nikdo nepil

Ilustrační snímek

Téměř před padesáti lety se zrodil v továrně na výrobu kyseliny citronové prášek na bázi kyseliny citronové a cukru...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Najdete na iDNES.cz