Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NKÚ dělá totéž, co kritizuje. Vedení si nepíše detaily do knihy jízd

  3:46aktualizováno  3:46
Nejvyšší kontrolní úřad pod vedením Františka Dohnala dělá tytéž chyby, které sám vytýká kontrolovaným organizacím. Když NKÚ kontroloval firmu UT 2002 poslance Petra Wolfa kvůli čerpání dotace, poukázal na "nevěrohodně dokladované pracovní cesty". NKÚ však dělá totéž.

Nejvyšší kontrolní úřad. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Poslanci kontrolního výboru začali zkoumat využívání služebních aut dvěma nejbližšími Dohnalovými spolupracovníky. Podle knihy jízd totiž v rozporu s vnitřními směrnicemi a zřejmě i zákonem auto používali naprosto neprůkazně. Podle všeho navíc pro cesty mezi domovem a úřadem.

"Máme k dispozici výkazy jízd a teď jsme si vyžádali směrnici. Zjišťujeme, zda je to porušení zákona, nebo ne," řekl předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM).

Poslanci zkoumají jízdy ředitelky Dohnalovy kanceláře Markéty Kandráčové. Dohnal jí povolil zvláštním pokynem, aby v případě pracovní cesty mohla parkovat Škodu Roomster doma a nemusela se vracet zpět do úřadu.

Z knihy jízd vyplývá, že si Kandráčová vykazovala pravidelně jako služební cesty prakticky pouze cesty po Praze a z Prahy do Jesenice a zpět. V Jesenici přitom bydlí. Týdně podle knihy jízd ujela 350 kilometrů pouze po Praze a mezi Prahou a Jesenicí. V knize jízd uvedla navíc pouze datum, ne konkrétní časy odjezdu a příjezdu. To přitom NKÚ v kontrolách vyčítalo.

Kandráčová se k případu nevyjádřila, odkázala na mluvčí Radku Burketovou. Ta slíbila odpovědi do 15 dnů po zaslání oficiální žádosti o informace. Sdílnější byl další Dohnalův spolupracovník, vrchní ředitel kontroly Petr Neuvirt. V knize jízd uvedl například za celý týden jízdu po Praze a okolí, při které měl najet i 850 kilometrů.

Podle svých slov ale nepoužívá auto pro cesty domů, autem navíc jezdí i jeho kolegové. To, že nevyplňuje časové údaje, zdůvodnil speciálním pokynem prezidenta, který toto umožňuje.

Směrnice NKÚ přitom nepovažuje za pracovní cestu jízdu do místa bydliště. Navíc přikazuje, aby zaměstnanci vypisovali i konkrétní odjezdy nebo příjezdy, ne jen datum. Směrnici obešel speciální pokyn prezidenta, který umožnil, aby vybraní zaměstnanci nemuseli výkaz o jízdách vyplňovat tak detailně.

Zaměstnanci, kteří využívají vozidla NKÚ k dopravě domů, mohou mít navíc problém s finančním úřadem. Pokud mají fakticky k dispozici služební auto k cestě do práce, měli by zahrnout do příjmů i procento měsíčně z pořizovací ceny auta.

Výhody pro vybrané zaměstnance jsou Dohnalovou specialitou: NKÚ tak za jeho "vlády" například zajistil bydlení v bytech s regulovaným, a tedy výrazně nižším než tržním nájmem pro mluvčí Radku Burketovou a tajemníka prezidenta Jaroslava Brože.

Nevyplněnou knihu jízd má s Peugeotem 807 pro soukromé využití i František Dohnal. Prezident uvádí jen měsíčně, kolik kilometrů najede. Čtyři tisíce kilometrů měsíčně na autě, které má pouze pro soukromé účely, poslance zarazily. Podle Dohnala si auto řídí většinou sám, výjimečně manželka či dcera.

Měl by šéf NKÚ František Dohnal rezignovat?

celkem hlasů: 11606

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 21. června 2009. Anketa je uzavřena.

Ano 10702

Nevím 461

Ne 443

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Chcete stavět dům nebo rekonstruovat? Čekání na úřady trvá měsíce

(ilustrační snímek)

Novela stavebního zákona měla vše zjednodušit, ale přináší také komplikace. Doplácejí na to lidé, kteří si stavějí dům....

Restituční ping-pong o lukrativní pozemky v Praze skončil, žena neuspěla

Na pozemcích, které dříve patřily k Bečvářovu velkostatku, se nyní nachází...

Státní pozemkový úřad definitivně zrušil rozhodnutí o restitučním nároku Emilie Bednářové na pozemky v Praze na Žižkově...

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

Najdete na iDNES.cz