Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NKÚ má další problém s auty. Kontrolory zajímá Dohnalova kolegyně

  1:03aktualizováno  1:03
Ředitelka kanceláře prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Markéta Kandráčová možná dva roky zneužívala služební vůz pro soukromé dojíždění z práce. Myslí si to někteří kontroloři i členové NKÚ. Prakticky každodenní cesty mezi Jesenicí a Prahou ředitelka vykazovala jako služební a denně tak za peníze daňových poplatníků najela na šedesát kilometrů.

Ředitelka Dohnalovy kanceláře není jediná, kdo má v NKÚ (na snímku sídlo) potíže s používáním služebního vozu. Podobného prohřešku se měl dopustit i ředitel kontroly Petr Neuwirth. Ilustrační foto | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Takové domněnky potvrzují i výkazy o cestách, které má MF DNES k dispozici. Kandráčová to ale odmítá.

Ředitelka zprvu sama ve výkazech uváděla, že jde o jízdy po Praze a okolí bez bližší specifikace, kam jezdí. Uvedla pouze, že šlo o "jízdy konané v souvislosti s výkonem funkce ředitelky kanceláře prezidenta". Po Praze týdně najela přes dvě stě kilometrů.

Později v záznamech přiznala, že jezdí z Jesenice do Prahy a zpět. Téměř každý den tak za peníze daňových poplatníků ujela kolem šedesáti kilometrů. Auto podle výpisů zůstávalo vždy v Jesenici přes víkend, v pondělí ještě ve výkazu jízd přibylo například 48 kilometrů po Praze.

"Zřejmě aby se rozepsaly kilometry ujeté za víkend," komentoval jeden z kontrolorů.

MF DNES požádala NKÚ o detailní vysvětlení, jaké pracovní cesty v jednom týdnu ředitelka kanceláře podnikala. "O pracovních schůzkách není vedena žádná evidence, je zcela v kompetenci ředitelky, kdy, kde a s kým se setká," uvedla mluvčí Radka Burketová.

Najeté kilometry zaplatili daňoví poplatníci

Podle ní to mohly být například konzultace právních otázek nebo organizační zajištění mezinárodních aktivit NKÚ. "Paní Kandráčová auto k soukromým jízdám nevyužívala, parkovala v místě bydliště v souladu s interní směrnicí," dodala.

Už v červnu však Burketová uvedla, že Kandráčová směrnici o využívání služebních aut porušila. "Oba ředitelé použili vozidla v rozporu s nastavenými pravidly," řekla tehdy mluvčí Burketová.

Podobného prohřešku se měl dopustit i ředitel kontroly Petr Neuwirth. Dohnal jim auta odebral a ještě jim strhl na tři měsíce osobní ohodnocení.

Zákony neumožňují českým úředníkům používat státní auta k soukromým účelům. Výjimkou, kdy s autem mohou domů, je jen návrat domů ze služební cesty. Například pokud by jela z Brna, byla by Jesenice při cestě a mohla by zaparkovat doma. Takové cesty však ve výkazech chybějí, skloňují se tam jen dvě města: Praha a Jesenice.

Ředitelka kanceláře měla auto přidělené od října roku 2006, podle pokynu prezidenta z "důvodu hospodárného a operativního plnění pracovních úkolů".

Podle mluvčí Burketové by bylo použití služebního auta pro soukromé jízdy porušením pracovních povinností. Šlo by současně i o daňový únik: zaměstnanci ve firmách, kteří mohou služební auto využívat i k soukromým účelům, mají zvýšený základ daně o procento z pořizovací ceny vozu.

Služební vozy jsou na NKÚ citlivým tématem, například prezident NKÚ František Dohnal má k dispozici celkem tři auta. Dva vozy BMW a jeden Peugeot 807 pro soukromé účely, vše na účet státu. Jen v srpnu stál provoz Peugeotu daňové poplatníky přes jedenáct tisíc korun. Dohnal odmítá zveřejnit, kdy a kde s tímto autem tankuje, prý jde o soukromý údaj.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Ovocná limonáda Vitacit. Nápoj, který do pádu socialismu nikdo nepil

Ilustrační snímek

Téměř před padesáti lety se zrodil v továrně na výrobu kyseliny citronové prášek na bázi kyseliny citronové a cukru...

Prodejna u bytu. Obchodní řetězce rostou společně s developery

Ilustrační snímek

Lidl, Penny Market, Billa či Tesco sice už mají po republice stovky prodejen, ale neúnavně přidávají další. Najít...

Po mostě v Janově se hroutí také akcie jeho provozovatele Atlantia

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia zahájily dnešní obchodování poklesem o 23,5 procenta. Reagují tak...

Najdete na iDNES.cz