Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chyby za 7 miliard. V účtech zeleného resortu je nepořádek, zjistil NKÚ

  8:51aktualizováno  8:51
Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na účetnictví dalšího ministerstva. Zjistil, že ani resort životního prostředí se nevyrovnal se všemi požadavky nastavenými reformou z roku 2010. Kontroloři odhalili nesprávnosti v účetnictví za rok 2013 ve výši 7,1 miliardy korun.
Ministerstvo životního prostředí

Ministerstvo životního prostředí | foto: Jan Wirnitzer, iDNES.cz

„Ministerstvo nevedlo správné a úplné účetnictví. Devadesát procent celkové nesprávnosti představuje nesprávnost ve výši téměř šest a půl miliardy, která byla zjištěna v přehledu o peněžních tocích,“ sdělila mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Olga Málková.

Doplnila, že ministerstvo například dále nesprávně účtovalo o transferech poskytovaných ze státního rozpočtu, nesprávně vykázalo dlouhodobý majetek a pohledávky. „K některým pohledávkám po splatnosti netvořilo opravné položky, nesprávně účtovalo o opravách minulých účetních období a o přecenění reálnou hodnotou majetku, který nebyl určen k prodeji,“ dodala mluvčí.

Na podrozvahových účtech podle NKÚ ministerstvo vykázalo položky, které nebyly předmětem účetnictví, v účetní závěrce zase neuvedlo informace k účetním metodám používaným v roce 2013 ani doplňující informace k položkám jednotlivých výkazů.

Rovněž inventarizace nebyla v roce 2013 v souladu se zákonem o účetnictví, uvádí NKÚ.

„Veškeré zmíněné problémy již ministerstvo životního prostředí vyřešilo či aktivně řeší a v současnosti by již účetní postupy měly být v souladu s platnou legislativou,“ uvedla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Kontroloři dále podle Málkové zjistili, že resort životního prostředí porušil rozpočtovou kázeň tím, že na konci roku 2013 vedl téměř 32 milionů korun na bankovních účtech mimo Českou národní banku. V této souvislosti NKÚ podal oznámení o porušení rozpočtové kázně příslušnému finančnímu úřadu.

Podle Roubíčkové ale existují dva možné přístupy vycházející z platné legislativy. „NKÚ označil jeden z nich za nesprávný, což podle jeho výkladu znamená porušení rozpočtové kázně. Rozhodující však bude kontrola ze strany finančního úřadu a ministerstvo životního prostředí je připraveno obhajovat svoje postupy v této problematice,“ vysvětlila mluvčí resortu životního prostředí.

„Porušení rozpočtových pravidel kontroloři konstatovali v případě použití prostředků, které byly ponechány České republice ze zdrojů poskytnutých před vstupem do EU, a dále u prostředků na twinningové projekty, kde má ministerstvo roli administrátora, který administruje projekty v rámci předvstupní pomoci z EU,“ sdělila dále Málková.

NKÚ také upozorňuje na nedostatečnou úpravu vykazování emisních povolenek jako specifického druhu nehmotného majetku. V tomto případě se jednalo o miliardové částky.

Roubíčková upozornila, že problematika emisních povolenek je jedinečná a resort životního prostředí je tak jediný, který musí v této věci řešit účetní postupy. „V současnosti je ve spolupráci s ministerstvem financí nastavován jednotný a správný postup,“ doplnila.

„V důsledku nejednoznačnosti předpisů pro některé oblasti účetnictví ani v tomto případě nebylo možné vyjádřit stanovisko k účetní závěrce ministerstva životního prostředí,“ uzavřela mluvčí NKÚ.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Díky realitní kanceláři RIA se Jablonci v roce 2013 podařilo prodat byty za...
Obchody mimo rámec zákona. Stát toleruje netransparentní společnosti

Stát obchoduje s firmami, které nedodržují zákony, uvedla v pondělí poradenská společnost Bisnode. Povinností zadavatelů zakázek je uzavírat smlouvy pouze s...  celý článek

Společnost Witte Automotive přijme v Nejdku příští rok na jaře desítky nových
Montoven už je v Česku dost, naznačují politické strany před volbami

Dosud se Česko přetahovalo s okolními zeměmi o velké zahraniční investice, teď bude bojovat jen o některé – montovny přenechá jiným. Vyplývá to z programů...  celý článek

(Ilustrační snímek)
V Evropě je přes 12 tisíc TV kanálů. Diváci se přesouvají na internet

Trh s digitálním video obsahem se čím dál víc tříští. V Evropě je už přes 12 tisíc služeb, které suplují klasické televizní vysílání nebo mu konkurují. To je...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.