Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Pět miliard tam a zpět. Ministerstvo ovlivnilo schodek, tvrdí NKÚ

  • 244
Na přelomu roku 2012 se na Ministerstvu dopravy odehrála podivná účetní operace s pěti miliardami korun, která snížila deficit rozpočtu v následujícím, původně předvolebním roce. Miliardy podle kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu „poletovaly“ na žádost resortu financí mezi Operačním programem doprava a Fondem dopravní infrastruktury.

Peníze se těsně před koncem roku 2012 převedly z Operačního programu Doprava na účet Státního fondu dopravní infrastruktury a v únoru následujícího roku zpět. Vyplývá to z výsledků kontroly, o které v pondělí informovala mluvčí NKÚ Olga Málková.

Převod snížil schodek rozpočtu v roce 2013, který měl být předvolební. Volby se ale po pádu Nečasovy vlády nakonec uskutečnily už v říjnu 2013. V době, kdy k transakci došlo, byla u moci Nečasova vláda. Ministerstvo financí vedl Miroslav Kalousek, resort dopravy Zbyněk Stanjura, který se úřadu ujal krátce předtím 12. prosince 2012.

Exministr Kalousek:

„Je to jen účetní operace, v jednom roce deficit zvýší, ve druhém sníží. Nula od nuly pojde, nikdo nic nezpronevěřil, nikdo nic neukradl.“

„Nedá se říct, že se jedná úplně o nestandardní operaci. Kdybychom šli dvacet let nazpět, podobných operací najdeme řadu,“ řekl iDNES.cz tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek.

„Ke konci roku 2012 se SFDI domnívá, že v roce 2013 bude ještě potřebovat disponibilní prostředky na proplacení nějakých prací. Dojde k nějakému zdržení, předložení faktur nebo jsou nějaké nejasnosti, fond to nemůže proplatit a když je neutratí, musí je Ministerstvu dopravy vrátit,“ vysvětlil spíše obecně Kalousek s tím, že na detaily této transakce si nepamatuje.

Kalousek však odmítl úvahy o tom, že by se peníze mohly převádět účelově kvůli vylepšení image v předvolebním roce. „Zase jsme si o stejnou částku zhoršili deficit v roce 2012. V obou dvou letech navíc deficit skončil poměrně hluboko pod plánovanou hranicí. Je to jen účetní operace, v jednom roce deficit zvýší, ve druhém sníží. Nula od nuly pojde, nikdo nic nezpronevěřil, nikdo nic neukradl,“ dodal.

Ministerstvo dopravy podotýká, že proces iniciovalo Ministerstvo financí. „Pravděpodobně se tak dělo proto, že nebylo zřejmé, zda SFDI bude mít hned počátkem ledna otevřený účet pro čerpání finančních prostředků. Proto byla na žádost financí vytvořena rezerva ve výši pět miliard korun, která by SFDI umožnila plnit závazky hned z kraje roku. Rezerva však využita nebyla, a proto došlo k jejímu vrácení do rozpočtu MD. Peníze byly převedeny v rámci rezortu a plně v souladu s právními předpisy i rozpočtovými pravidly,“ odpověděl na dotaz redakce iDNES.cz mluvčí Ministerstva dopravy Martin Novák.

Podle závěrů kontroly byl ovšem převod peněz nestandardní. „Celý proces převodu prostředků – včetně žádostí a finanční kontroly – trval pouhé dva pracovní dny,“ uvedla Málková. Jako důvod podle ní Ministerstvo dopravy uvedlo „optimalizaci finančních operací státního rozpočtu na rok 2012 a řízení likvidity státu.“

NKÚ upozornil na to, že převod peněz ovlivnil nejen ekonomické výsledky Ministerstva dopravy, ale i schodek státního rozpočtu v letech 2012 a 2013.

Schodek státního rozpočtu v roce 2012 činil 101 miliard korun, schválený rozpočet počítal se schodkem 105 miliard. Loni státní rozpočet skončil ve schodku 80,9 miliardy korun, schválen byl deficit 100 miliard korun.

Ztratily se počítače za desítky milionů

NKÚ také zjistil, že Ministerstvo dopravy při inventurách majetku za roky 2011 až 2013 nedohledalo výpočetní techniku a software až za desítky milionů korun. „Inventury výpočetní techniky navíc neprováděli zaměstnanci, kteří k tomu byli určeni,“ uvedl kontrolní úřad. Ministerstvo dopravy podle něj také v roce 2013 neevidovalo počty licencí k počítačovým programům.

NKÚ prověřoval účetní závěrku Ministerstva dopravy za rok 2013, k její spolehlivosti se ale nevyjádřil. Kontroloři se kvůli nejednoznačnosti účetních předpisů nemohli vyjádřit ke správnosti údajů o převodech peněz z evropských fondů. Vyjádření k části závěrky také nemohli dát kvůli nedostatku podkladů.

,