Ministerstvo zemědělství na Těšnově - vstupní portál.

Ministerstvo zemědělství na Těšnově - vstupní portál. | foto: openhousepraha.cz , Metro.cz

Dotace se dávaly bez pořádných plánů, kritizuje NKÚ resort zemědělství

  • 9
Ministerstvo zemědělství dostatečně nevyhodnotilo přínos projektů na rozvoj venkova dotovaných z peněz EU i státu čtyřmi miliardami korun. Vyplývá to z výsledků prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu. Ani nyní se podle NKÚ systém rozdělování peněz nezlepšil.

Kontrola se týkala dotací z iniciativy Leader v programovém období 2007-2013, která měla za cíl zlepšit kvalitu života ve venkovských oblastech prostřednictvím zapojení místních subjektů. Ministerstvo peníze rozdělovalo ve spolupráci s místními akčními skupinami, které sdružují veřejné i soukromé organizace v jednotlivých regionech. Skupinám ale ministerstvo podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nestanovilo, kolik peněz mohou nejvýše rozdělit. Skupiny poté jen obtížně nastavovaly cíle, kterých chtěly dosáhnout.

„Cíle místních akčních skupin často nebyly konkrétní, měřitelné ani reálné. Některé z nich nebyly naplněny, a jiné byly naopak překročeny až o stovky procent. Místní akční skupiny také chybovaly v hodnocení projektů,“ oznámila Gabrielová. Ministerstvo pak podle ní podpořené projekty dostatečně nesledovalo. „Nemělo tak dostatek informací, aby vyhodnotilo, jestli podpořené projekty opravdu naplňují místní potřeby,“ doplnila.

Ministerstvo zemědělství potvrdilo, že nestanovilo povinné ukazatele pro projekty. Podle mluvčí ministerstva Markéty Ježkové to ale neznamená, že by nebyl vyhodnocen přínos projektů. „Místní akční skupiny povinně každý rok zpracovaly zprávy o realizaci projektů podle svých Strategických plánů Leader, které vždy předložily k posouzení i hodnotitelům Programu rozvoje venkova 2007-2013,“ sdělila. Také byly auditory prováděny každoroční účetní závěrky hospodaření skupin.

Dotace dostalo podle NKÚ 112 akčních skupin pokrývajících asi dvě třetiny území Česka. „Mezi jednotlivými místními akčními skupinami existovaly velké rozdíly v počtu podpořených projektů i v objemu čerpaných peněz. Projektů konečných příjemců bylo v rámci jedné místní akční skupiny od 27 do 97 a přidělené dotace se pohybovaly od přibližně 12 do 89 milionů korun,“ sdělila Gabrielová.

Situace se podle kontrolorů nezlepšila ani v současném programovém období 2014-2020. „Místní akční skupiny již sice prošly standardizací, ta ale byla jen formální a ke zlepšení práce místních akčních skupin nepomohla,“ uvedla Gabrielová.

Navíc se kvůli složitějšímu systému rozdělování dotací zpozdilo čerpání peněz z EU. Za první tři roky programového období se na komunitně vedený místní rozvoj nevyčerpaly žádné peníze a podle NKÚ hrozí to, že se do konce období nestihnou všechny přidělené finance vyčerpat.