Kanceláře NKÚ uklízí firma Sybeka.

Kanceláře NKÚ uklízí firma Sybeka. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

NKÚ uklízí firma bez výběrového řízení, další malé zakázky úřad tají

  • 33
Nejvyšší kontrolní úřad rozdělil minimálně v jednom případě zakázky neprůhledně a způsobem, který u jiných institucí kritizuje. Už tři roky kanceláře uklízí firma, kterou si úřad najal bez výběrového řízení.

Podle některých institucí, které veřejné zakázky sledují, NKÚ dokonce mohl porušit zákon, popřípadě se ho snažil účelově obejít.

Do rozporu se zákonem se přitom dostává na zdánlivé banalitě: úklidu pražských kanceláří. MF DNES chtěla prověřit i další menší zakázky NKÚ, jejich seznam však odmítají podřízení prezidenta Františka Dohnala vydat. I tímto odmítáním přitom mohou porušovat zákon.

Už třetím rokem uklízí kanceláře kontrolorů v Praze-Holešovicích firma, kterou si úřad, čelící velké kritice za rozmařilé utrácení jeho prezidenta Františka Dohnala, najal bez jakékoliv veřejné soutěže.

NKÚ si vybral úklidovou společnost Sybeka. Roční cena za úklid kanceláří bez daně je jen těsně pod dvoumilionovou hranicí, při jejímž překročení by už musel úřad vypsat veřejnou soutěž. Kanceláře však Sybeka uklízí už tři roky, NKÚ jí tedy zaplatil téměř šest milionů korun.

Úředníci přitom žádné jiné firmy neoslovili. Na úklid není ani smlouva, NKÚ si služby jen každý měsíc objednává a platí.

"Úklid byl zajištěn v souladu se zákonem jako zakázka malého rozsahu," tvrdí mluvčí kontrolorů Radka Burketová.

Zákon o veřejných zakázkách však uvádí, že předpokládaná hodnota zakázky se stanovuje podle celkové výše plateb za čtyři roky. V případě úklidu kontrolorů tedy zhruba osm milionů korun. Na tak velkou zakázku by už přitom musel úřad vypsat veřejnou soutěž.

Podle Tomáše Kramára z občanského sdružení Oživení je takový postup jedním ze způsobů, jak obejít zákon o veřejných zakázkách. "U úklidu je jasné, že tato činnost bude dál pokračovat, takže by měli vypsat soutěž na delší dobu, třeba tři čtyři roky," míní Kramár.

Podobně to dělá většina státních úřadů a institucí: například Národní muzeum vypsalo před týdnem soutěž na úklid na tři roky.

"Pokud zadavatel přiděluje zakázku zcela bez výběrového řízení, mohlo by se jednat o porušení zákona o veřejných zakázkách," říká místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Kamil Rudolecký.

Úřad stejný postup, tedy rozdělování zakázky na jednotlivé roky a tím snížení její očekávané hodnoty, kritizoval u jiných. Například u Českého statistického úřadu.

Majitel firmy Sybeka Jan Kanyitur tvrdí, že úklid pro NKÚ dělala jeho firma už dříve. "Máme prověřené české lidi, nezaměstnáváme žádné Ukrajince nebo Mongoly, i to možná hrálo v náš prospěch," míní Kanyitur.

Jeho firma však může na NKÚ brzy skončit. Úřad totiž po kritice od poslanců zahájil zadávací řízení na tyto služby.

NKÚ tají i další malé zakázky. MF DNES zažádala o přehled všech zakázek pod dva miliony korun, NKÚ to odmítl.

"Žádný z platných předpisů neukládá úřadu povinnost vytvořit přehled zakázek malého rozsahu," uvedla instituce ve své odpovědi.

Podle autora zákona o přístupu k informacím Oldřicha Kužílka je to však nesmysl. "Zákon jim to přikazuje. Něco podobného už soud řešil s pražským magistrátem, který odmítl vydat seznam povolených venkovních poutačů. Soud dal za pravdu žadateli," řekl Kužílek.