Šéf NKÚ František Dohnal odmítá komunikovat a vysvětlit, proč úřad umění kupuje.

Šéf NKÚ František Dohnal odmítá komunikovat a vysvětlit, proč úřad umění kupuje. | foto: NKÚ

NKÚ začal kupovat umění, utratil za něj pět milionů

  • 115
Nejvyšší kontrolní úřad se pod vedením Františka Dohnala změnil ve významného hráče na trhu s moderním uměním. V roce 2007 spustil prezident úřadu, který je nejvyšší ústavní autoritou v posuzování hospodárnosti státních útrat, velké umělecké nákupy. Za poslední dva roky utratil za sochy či obrazy téměř pět milionů.

Za předchozího vedení a období téměř dvaceti let nekoupil NKÚ jediné dílo, jak vyplývá z evidence úřadu. Proti nákupům uměleckých děl se postavilo širší vedení úřadu – Kolegium NKÚ.

"V rozpočtu na loňský rok bylo pět set tisíc na umělecká díla, nakonec se za ně utratilo tři a půl milionu korun," říká člen NKÚ Ladislav Zeman.

Na podnět kolegia se budou výdaji úřadu včetně sedmdesátitisícového měsíčního nájmu dvousetmetrového bytu pro prezidenta Dohnala zabývat poslanci.

„Realitní kancelář“ NKÚ: šéfům platí byt a zaměstnancům shání levnější

"Nemyslím si, že by měly státní úřady nakupovat umělecká díla, od toho má stát galerie," říká šéf kontrolního výboru Poslanecké sněmovny Vladimír Koníček (KSČM).

Strážce za dva miliony

Ze seznamu uměleckých děl, který má MF DNES k dispozici, vyplývá, že Dohnalův úřad nakoupil celkem 26 uměleckých děl. Pronajaté prostory úřadu doplnila například velká socha za více než dva miliony nebo kovové matrice za více než milion korun. Všechny byly nakoupeny bez otevřené veřejné soutěže. Poslední přírůstek ve sbírce NKÚ je právě socha "Strážce" od Jiřího Sozanského.

"Limit pro pořízení díla byl stanoven do dvou milionů korun. Pokud by byl překročen, pořízení by nebylo realizováno," uvedla mluvčí úřadu na internetových stránkách NKÚ.

V evidenci vykazuje úřad celkovou hodnotu díla na 2,046 milionu. Výtvarná umělkyně Lenka Vilhelmová dodala úřadu celkem šest různých děl za zhruba dva miliony. O jednom z nich, které je ve vestibulu úřadu, se ve zpravodaji NKÚ píše:

"Výtvarné dílo, které bylo realizováno díky Nejvyššímu kontrolnímu úřadu, nemá v naší republice obdoby."

Dohnalův úřad zakoupil i litografie od Oldřicha Kulhánka, autora českých bankovek, nebo obrazy malíře Vladimíra Nováka. Další nákupy zatím přestaly, poslední je z července loňského roku.

Šéf NKÚ přestal komunikovat

Proč NKÚ nakupuje za miliony umělecká díla, šéf úřadu nezdůvodnil. František Dohnal po zveřejnění vysokých výdajů za byt hrazených z veřejných prostředků přestal s médii komunikovat.

Mluvčí úřadu Radka Burketová včera zažádala o zaslání otázek podle zákona o svobodném přístupu k informacím písemně s lhůtou odpovědí do 15 dnů.

Jinak komunikovat mluvčí státního úřadu nyní odmítá. Kontrolní úřad byl v posledních letech velkorysejší i při nákupu vlastních propagačních předmětů, za které loni utratil 448 tisíc korun, a dalších věcných darů za 200 tisíc.

Logo NKÚ se objevilo i na balicím papíru nebo deštnících. Kávu si na NKÚ osladíte jen cukrem z pytlíku s logem úřadu a stejně tak je zabalená ke kávě i čokoládka. Zaměstnancům věnoval tužky s vlastním jménem. Poměrně nákladné bylo i vytvoření loga a nápisu na budovu: za jeho dvě provedení zaplatil úřad celkem půl milionu korun.