Držitelé Nobelovy ceny za ekonomii Oliver E. Williamson a Elinor Ostromová.

Držitelé Nobelovy ceny za ekonomii Oliver E. Williamson a Elinor Ostromová. | foto: University of California Berkeley

Nobelovku za ekonomii poprvé dostala žena, cenu má Ostromová a Williamson

  • 71
Prestižní Nobelovu cenu za ekonomii si letos odnesli dva Američané Elinor Ostromová a Oliver Williamson. Ostromová je první ženou, která cenu v této kategorii získala, porota ji vybrala pro její práci o veřejných zdrojích. Williamson cenu získal za teorii řešení firemních konfliktů.

Výbor pro udělování Nobelovy ceny při Švédské akademii věd nikdy od začátku založení tradičních cen v roce 1968 nedal "nobelovku" za ekonomii ženě. Oba za svůj přínos získali 10 milionů švédských korun (25 milionů Kč).

Elinor Ostrom (1933) ukázala, jak může být veřejný majetek úspěšně řízen těmi, kteří ho užívají. Ostromová ve svých úvahách jde proti zažitému přesvědčení, že je veřejný majetek nedostatečně řízen a měl by být buď centrálně regulován nebo privatizován.

Oliver Eaton Williamson (1932) je jedním z nejznámějších ekonomů, zabývajícím se transakčními výdaji. Například při nákupu banánu v obchodě je těmito výdaji myšlena nejen cena samotného ovoce, ale i energie a úsilí spojené s poznáním, který z mnoha banánů zákazník preferuje nebo kde ho může koupit a za jakou cenu. Do transakčních výdajů se započítává například i vaše cesta z domu do obchodu a zpátky, čas, který strávíte ve frontě a placení za zboží.

Před rokem dostal nobelovku za ekonomii Američan Paul Krugman. Oceněn byl za analýzu obchodních vzorců a lokalizaci ekonomické aktivity. V akademickém světě je znám také vysvětlením měnových krizí. Předpověděl například prudký propad cen nemovistostí v USA. - více čtěte Nobelovu cenu za ekonomii získal Američan Krugman

Všeobecně je považován za levicového kritika prezidenta George Bushe a různými průzkumy bývá vyhodnocován jako jeden z "nejliberálnějších" čili nejlevicovějších komentátorů v americkém tisku.