Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Sargent a Sims

  13:06aktualizováno  15:13
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali ekonomové Thomas Sargent a Christopher Sims. Komise je ocenila za metody, které pomáhají zjistit, jak rozhodnutí vlád a centrálních bank ovlivňuje ekonomický růst, nezaměstnanost, inflaci či investice. Ve Stockholmu to oznámil výbor pro udělování Nobelovy ceny při Švédské akademii věd.

Držitelé Nobelovy ceny za ekonomii pro rok 2011 Christopher A. Sims (vlevo) a Thomas Sargent. | foto: Koláž - iDNES.cz

Sargent a Sims vyvinuli praktické nástroje, které dokážou ukázat, jak se například růst úrokových sazeb či snížení daní odrazí na HDP či inflaci. Zkoumali také, co nastane, když centrální banka trvale změní inflační zacílení nebo když vláda pozmění své záměry pro vyrovnaný rozpočet.

Christopher Albert Sims (68)

Profesor ekonomie a bankovnictví na Princetonské univerzitě se zabývá zejména ekonometrií. Byl jedním z hlavních propagátorů vektorové autoregrese v empirické makroekonomii. Napomáhal také rozvoji fiskální teorie cenové hladiny a teorie racionální nepozornosti.

Narodil se v roce 1942. Doktorát získal v roce 1968 na Harvardově univerzitě. Od roku 1988 je členem Americké akademie věd a umění a od roku 1989 Národní akademie věd. Letos byl jmenován prezidentem Americké ekonomické asociace (AEA).

"Dnes jsou metody, které vyvinuli Sargent a Sims, základními nástroji makroekonomických analýz," zdůvodnil výbor svou volbu.

Sims a Sargent své výzkumy prováděli nezávisle na sobě v 70. a 80. letech minulého století. Jejich práce zůstává nanejvýš aktuální i v dnešní době, kdy se vlády a centrální banky snaží vyhnout recesím.

Sargentova a Christopherova práce totiž také pomáhá pochopit dopady hospodářských změn či šoků, jako jsou prudký růst cen ropy, inflace a nezaměstnanost. "Myslím, že metody, které používám a které Tom (Sargent) vyvinul, jsou základem pro nalezení východiska z těchto (současných) potíží," řekl během telefonické konference Sims.

Sargentova práce ukázala, jak může být strukturální makroekonometrie využita k analýze trvalých změn ekonomické politiky. Tato metoda našla využití například při studiu makroekonomických vztahů, když domácnosti a společnosti přizpůsobí svá očekávání souběžně s ekonomických rozvojem.

Simse zastihla zpráva o udělení ceny v posteli. "S manželkou jsme slyšeli telefon. Nestihl jsem ho vzít a nevěděl jsem, kam volat zpět, tak jsem šel opět spát," řekl v přímém telefonickém rozhovoru s novináři. Připustil ale, že ho napadlo, že by telefonát mohl souviset s udílením Nobelovy ceny.

Tu však podle svých slov do té doby nečekal. "Bylo to pro mě překvapení. Moc si toho vážím. Uvědomuji si, že výsledky mé práce jsou podepřeny prací jiných lidí a já vůči nim nyní cítím velikou odpovědnost," prohlásil Sims, který nyní působí jako profesor Princetonské univerzity.

Thomas John Sargent (68)

Profesor ekonomie Newyorské univerzity je považován za jednoho z předních představitelů takzvané školy racionálního očekávání, která vznikla v 70. letech minulého století v USA.

Sargent se narodil v roce 1943. Vystudoval Kalifornskou univerzitu v Berkeley a doktorát získal v roce 1968 na Harvardově univerzitě. Od roku 1976 je členem Ekonometrické společnosti a od roku 1983 je členem Americké ekonomické asociace AEA.

Američané získají za svůj výzkum odměnu ve výši deseti milionů švédských korun, v přepočtu zhruba 27 milionů Kč. Sims na otázku, kam by v dnešní turbulentní době investoval vydělané peníze, odpověděl, že by je po nějaký čas držel v hotovosti a pořádně by o tom přemýšlel.

Američané získávají Nobelovu cenu nejčastěji. Loni se o ni podělili Peter Diamond a Dale Mortensen z USA a také řeckokyperský Brit Christopher Pissarides (více zde).

Ekonomové ve své teorii analyzovali, jak státní regulace ovlivňuje například nezaměstnanost, volná místa a platy. Vysvětlovali třeba, proč vysoká podpora lidem bez práce vede k vyšší nezaměstnanosti a delšímu hledání práce.

Nobelova cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny určené Nobelem v jeho závěti z roku 1895. Založila ji až v roce 1968 na Nobelovu památku švédská centrální banka Sveriges Riksbank.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Jak dostat zvíře do letadla? Stačí tvrdit, že poskytuje emocionální podporu

Štěňata, lvíčata, tygříci a mláďata hyen pohromadě v čínské ZOO

Ve Spojených státech se rozmáhá jednoduchý trik, jak obejít zákazy aerolinek a převézt svého domácího mazlíčka zadarmo...

Airbnb splní pravidla Evropské unie do konce roku, říká Jourová

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

Internetová společnost Airbnb zprostředkující ubytování se zavázala, že do konce roku splní podmínky Evropské unie pro...

„Zkouření“ humři méně trpí, ujišťuje své zákazníky americká restaurace

Food festival na Špilberku (11. května 2013)

Restaurace v americkém státě Maine dává svým humrům speciální sedativum, aby během vaření netrpěli. Předtím než je...Najdete na iDNES.cz