Noha se během dne mění, boty kupujte odpoledne

  11:30aktualizováno  11:30
Víte, jak vybrat správnou sportovní obuv do fitness-centra a tělocvičny? Proč se dělají rozdíly mezi obuví na venkovní sporotvání a sálovou? MF DNES přináší soubor častých otázek a odpovění na ně.
Boty, obuv

Boty, obuv | foto: Profimedia.cz

* V čem je rozdíl mezi sálovou a normální obuvi?
U sálové obuvi je podrážka měkčí než u bot na venkovní nošení. Nemusí odolávat kamínkům, větvičkám a jiným nerovnostem terénu. Boty musí být také více přilnavé, aby na hladkém povrchu neklouzaly.

To je velmi důležité u všech sportů na hladkém povrchu, jako je volejbal, squash, florbal nebo třeba basketbal. Svršek boty do přírody, na rozdíl od sálových bot, může být z voděodolného materiálu nebo zesílený proti protržení ve špici a po stranách.

Je lepší nízká, nebo kotníčková bota?
Každé provedení má své klady a zápory a je třeba zvážit, co potřebujete. Bota s vyšším komínem stabilizuje kotník a chrání ho proti podvrtnutí. To je například důležité při košíkové nebo aerobiku. Naopak výhodou nízkých bot je, že nebrání volnému pohybu v kotníku, ale noha není chráněna proti prudkým změnám směru do stran. Příkladem jsou běžecké boty.

* Kdy je nejlepší nakupovat boty?
Protože se velikost nohy během dne mění, je lepší vybírat boty až pozdě odpoledne, kdy je noha nejvíce nateklá. Chodidlo se rozšiřuje také během života.

To platí především pro ženy během těhotenství nebo po něm, kdy se může šířka nohy výrazně zvětšit. Proto je dobré obuv vždy zkoušet, a to i v případě, že byste si šli koupit stejné boty, jaké jste nedávno nosili.

* Jak poznám, že má bota ideální velikost?
Obuv by měla perfektně sednout. V přední části boty musí být dostatečný prostor pro ohyb prstů, přibližně půl centimetru. Příliš těsná bota má na svědomí puchýře, otlaky a zdeformované prsty.

V příliš volné obuvi si můžete snadno podvrknout kotník. Pata nesmí prokluzovat. Pokud by noha v botě nebyla pevně fixována a pohybovala se, měli byste brzy vydřenou podšívku na patě nebo jiné části boty.

* Můžu jít v nové botě hned sportovat?
Ze začátku je lepší nové boty nosit jen kratší čas. Můžete v nich například chodit doma a nebo jít na nákup, pokud nejsou určeny pro sálové použití. Bota potřebuje čas, aby se přizpůsobila tvaru nohy.

* Jsou nějaké zásady, jak správně zkoušet boty?
Protože se levá a pravá noha může lišit i o jednu velikost, zkoušejte boty vždy podle větší nohy také v ponožkách, které do nich budete nosit. Aby nedošlo k poškození patní části, měla by být bota při nazouvání a vyzouvání rozvázaná.

Samozřejmostí je použití obouvací lžíce. Pokud si myslíte, že vám boty sedí, měli byste je mít nazuté alespoň patnáct minut. Nestačí jen sedět nebo stát. Vyzkoušejte chůzi, výskoky nebo krátké klusání, pokud je to možné. Při zkoušení je důležité protáhnout tkaničky až do poslední dírky a boty dobře zavázat.

* Proč se nemají prát boty v pračce?
Když budete prát boty v pračce, můžete poškodit kůži, ale i ostatní materiály obuvi. Dlouhodobé namáčení a působení prášků může boty rozlepit nebo změnit jejich vlastnosti. Nejlepší je prát boty ručně ve vlažné mýdlové vodě.

Pomoci si můžete jemným kartáčem, kterým vyčistíte boty s koženým svrškem i nasucho. Pokud přesto risknete praní v pračce, nastavte program s krátkým odstřeďováním a teplotu nejvýše třicet stupňů. Mechanickému poškození bot od bubnu pračky můžete předejít, přidáte-li do pračky prádlo a zavážete tkaničky u bot. Nebo můžete obuv zapnout do povlaku na polštář.

* Jak mám sušit obuv?
Z vlhkých nebo mokrých bot je dobré před sušením vytáhnout vložky. Obuv můžete vycpat novinovým papírem nebo použít napínáky. Boty by měly schnout při pokojové teplotě. Nikdy byste ji neměli sušit fénem nebo položit přímo na topení. Pokud si budete nazouvat mokré nebo vlhké boty, nevydrží vám tak dlouho, jak by mohly.

Autoři:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

GLOSA: Při nákupu bez plastu přijdete nejméně o čtyři pětiny věcí

Členové Autonomní skupiny aktivistů proti plastu (ASAPP) polepili v jednom z...

Nakupovat „bez plastu“ jde už dnes. Jen se zákazník musí smířit s tím, že při výběru přijde o dobré čtyři pětiny věcí a...

McDonald’s mění receptury. Pod tlakem trendu zdravé výživy jsou i ostatní

McDonald’s

V USA už nabízí největší fast-foodový řetězec McDonald’s většinu burgerů bez konzervantů. Postupně by měly tyto...

TEST DNES: Úplné výsledky testu proteinových tyčinek

Proteinové tyčinky

MF DNES otestovala dvanáct tyčinek, které zdůrazňují přítomnost bílkovin výrazem „protein“ v názvu. Zde najdete úplné...Najdete na iDNES.cz