Nominální pojistné má ušetřit a zvýšit konkurenci mezi pojišťovnami

  4:19aktualizováno  4:19
Ministerstvo zdravotnictví chce, aby zdravotní pojišťovny účelněji utrácely peníze, které jimi protečou. Zatímco dnes je cílem všechno utratit, úřad požaduje, aby se za ně nakoupilo maximum možného, případně aby se ušetřilo. K tomu by mělo pojišťovny a pacienty přimět zavedení nominálního pojistného.
Takzvané nominální pojistné by mělo přinést úspory ve zdravotnictví a zdravou konkurenci mezi pojišťovnami. Ilustrační snímek

Takzvané nominální pojistné by mělo přinést úspory ve zdravotnictví a zdravou konkurenci mezi pojišťovnami. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dvě stě dvacet miliard korun, které každý rok protečou zdravotními pojišťovnami, není podle ministerstva zdravotnictví málo.

Jestliže dnes se na zdravotní pojištění platí částka ve výši 13,5 procenta z hrubé mzdy, nově by to mohlo být někde mezi 13 a 14 procenty. To pro člověka s hrubým příjmem 20 tisíc měsíčně znamená rozdíl mezi krajními možnostmi ve výši 200 korun, tedy 2 400 ročně. Přesnou výši části zvané nominální pojistné by stanovily pro své klienty zdravotní pojišťovny - podle toho, jak dobře hospodaří.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska ministerstvo skutečně uvažuje o tom, že by šlo se sazbou hnout meziročně maximálně o desetinu procenta. Ministerstvo sází na to, že by se pojišťovny snažily klienty nalákat na částku co nejnižší.

Zdravotní pojišťovny nápad vítají. "Vedlo by to ke konkurenci mezi zdravotními pojišťovnami a tím k větším úsporám a lepšímu hospodaření zdravotního systému," míní Jaromír Gajdáček, šéf Svazu zdravotních pojišťoven a ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Konečně konkurence, libují si pojišťovny

Dnes se při vyjednávání mezi pojišťovnou a zdravotnickým zařízením obě strany drží úhradové vyhlášky (o ceně zdravotní péče) a nemají motivaci ke snahám o úspory. Pojišťovny vědí, že stát jim pošle peníze z pojistného podle počtu klientů, a ten nedokážou nijak výrazně ovlivnit. Poukázky na plavání nebo očkování zdarma nejsou pro lákání klientů to pravé ořechové.

Teď by mohly pojišťovny slevu vyjednanou s doktory přenést na klienty a lákat je na nižší nominální pojistné, než má konkurence. Zdravotníci by tak byli nuceni se zamyslet nad tím, kde se plýtvá.

Pojišťovny by konečně mohly začít konkurovat i tím, co klientovi nabídnou ve specializovaných programech. "Jsou schopné nasmlouvat způsob péče, který za stejnou cenu vede k menším komplikacím při léčbě. Nebo by mohly soustředit péči k menšímu množství zdravotnických zařízení, vyjednat tam lepší cenu a tu klientům promítnout do nižšího nominálního pojištění," vysvětluje Pavel Hroboň, zdravotní expert a bývalý náměstek ministra zdravotnictví. Nebo by mohly klientovi slevit z pojistného, když bude pravidelně chodit na preventivní prohlídky.

"Máme teď otevřené příslušné zákony, celá věc by však mohla znamenat dopad do odvodového zatížení obyvatelstva, je třeba vést debatu," říká Petr Nosek, náměstek ministra zdravotnictví. Podle něj se o tom, zda do věci vláda půjde, musí rozhodnout do půlky roku, aby se změny zákonů stihly schválit. Sociální demokraté jsou už teď proti. "Nepodpořili bychom to, jde o vyvádění prostředků ze zdravotního pojištění. To si nemůžeme dovolit, dokud se systém nestabilizuje," uvedl Jan Žaloudík, senátor a stínový ministr zdravotnictví ČSSD.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Zdravě se mohou stravovat i psi. Firmy jim vyvařují z čerstvých surovin

Pražská firma Mixáno vyrábí čerstvé krmivo bez konzervantů pro psy.

Doby, kdy lidé krmili své mazlíčky zbytky od stolu a levnými granulemi, jsou pryč. Za čerstvé a kvalitní suroviny pro...

Stavebnice, panenky, modely. Česko je evropskou hračkářskou velmocí

Jiřetínská Detoa nabízí skupinám turistů exkurze podnikem s tradiční výrobou hraček a klavírových mechanik.

Česká republika je největším vývozcem hraček v Evropě. Hodnota jejich exportu dosahuje dvou miliard eur (51,6 mld. Kč)....

Najdete na iDNES.cz