Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nomura chce poškodit IPB

aktualizováno 
Devět miliard korun, které Investiční a Poštovní banka půjčila na financování prodeje Plzeňského Prazdroje a Radegastu v režii Nomury, se bance zřejmě nikdy nevrátí. Nomura totiž pracuje na tom, aby se zbavila závazku splatit devítimiliardový úvěr, kterým se financovalo pořízení akcií pivovarů. Sama přitom spojené pivovary prodala jihoafrickým pivovarům S.A.B. za zhruba 22 miliard korun. V případě úspěchu Nomury zaplatí její zisk a ztrátu IPB daňoví poplatníci.

Při prodeji podniku IPB do rukou Československé obchodní banky totiž stát na veškeré ztráty poskytl záruky.

Nomura chce podle důvěryhodných osob, které jsou informované o vazbách IPB ke společnostem na Kajmanských ostrovech, svého plánu dosáhnout následujícím způsobem: společnost Saluka, skrze kterou Nomura kontrolovala 46 procent akcií IPB, prodá bezcenné akcie IPB fondům Torkmain a Levitan a dostane zaplaceno směnkou.

Jde přitom o bonitní směnku, která měla IPB zaručit splacení úvěru poskytnutého na financování prodeje pivovarů.

Nomura tento týden oznámila, že Saluka prodala akcie IPB společnostem Torkmain a Levitan.

Česká národní banka však tvrdí, že k takovému prodeji potřebuje Nomura její souhlas - ten však nemá, a proto se prodej neuskutečnil. Nomura je opačného názoru.

Mluvčí ČNB Milan Tománek na to prohlásil, že plán Nomury přiměl národní banku k iniciování schůzky s ministerstvem financí, Fondem národního majetku, ČSOB a Konsolidační bankou.

Schůzka se uskutečnila včera na Fondu národního majetku. Schéma postupu Nomury, na jehož konci by musel stát zaplatit devět miliard za nákup pivovarů pro Nomuru, měli účastníci schůzky v podkladech.

Zástupce Nomury Randall Dillard však včera uvedl, že Nomura za nákup pivovarů zaplatila v plné výši a žádné úvěrování od IPB na nákup pivovarů nezískala. "Kdokoliv toto tvrdí, je lhář a snaží se vyvolat skandál," řekl.

Nicméně na konci řetězce transakcí spojených s poskytnutím devítimiliardového úvěru, v němž figurovalo několik prostředníků, stála Nomura, která prodávala akcie jihoafrické společnosti S.A.B.

ČSOB, o jejíž devítimiliardovou pohledávku po koupi IPB jde, již podle důvěryhodných informací připravuje návrhy na předběžná opatření v Nizozemsku proti společnosti Saluka. "Půjde-li o ohrožení majetku ČSOB nebo zvýšení nákladů na státní záruky, podnikneme razantní kroky," řekl mluvčí ČSOB Jan Stolár.

Informace Nomury o prodeji akcií překvapila odbornou veřejnost hned z několika důvodů.

ČNB totiž reagovala, že k žádnému převodu akcií nedala souhlas a obchodování s akciemi navíc zablokovala Komise pro cenné papíry.

"Podle zákona o bankách je každý investor nabývající více než deset procent akcií povinen vyžádat k získání akcií předchozí souhlas ČNB. V minulých dnech vyjádřila Saluka záměr prodat akcie IPB, výslovně však přitom sdělila, že podmínkou je potvrzení nabyvatelů o získání všech nezbytných souhlasů," uvedl mluvčí centrální banky Milan Tománek. Podle něho lze tedy předpokládat, že k uvedené transakci nedošlo.

Stejně tak společnost Fortis, do jejíž skupiny patří MeesPierson - správce fondů Torkmain a Levitan - uvedla, že žádná ze společností její skupiny akcie IPB nekoupila.

Podle zdroje z Nomury, který si nepřál být jmenován, jsou však fondy Torkmain a Levitan pouze MeesPierson spravované a do skupiny Fortis jako takové nepatří.
"Myslím, že mezi prohlášením Nomury a Fortisu není rozpor," řekl Eduard Onderka z Nomury bez bližšího vysvětlení.

Zdroj z Nomury uvedl, že Saluka mohla také jen prodat práva k akciím IPB a definitivní vypořádání obchodu včetně převodu akcií může proběhnout v budoucnu.

Závažnost získaných informací přiměla podle Tománka centrální banku, aby požádala o pomoc partnerské regulátory v Holandsku a na Kajmanských ostrovech. "Centrální banka je chtěla informovat o vzniklé situaci a upozornit na neprůhlednost spojenou s uvedeným obchodem a vyžádala si jejich součinnost," řekl Tománek.

Randall Dillard z Nomury však zůstává klidný. "Domnívám se, že zájmy ČNB v Holandsku a na Kajmanských ostrovech se týkají něčeho jiného. Nomura na Kajmanských ostrovech nemá žádné obchodní aktivity.

Jeden z dřívějších vysoce postavených pracovníků IPB, který si nepřál být jmenován, soudí, že Nomura akcie IPB již vyměnila a dosáhla pro sebe dvojího pozitivního efektu. Zbavila se bezcenných akcií a o výnos z prodeje pivovarů, který by v letošním roce měla společnost SAB splatit, zůstane celý pro ni.

Z podkladů, které měli zástupci ČSOB, státu a centrální banky včera k dispozici, vyplývá, že se analyzují možnosti vyvodit z této operace trestní odpovědnost a podat žaloby jak v České republice, tak na Kajmanských ostrovech.

Dillard: Jde o pojistku proti krizi

Náklady státu na vyčištění IPB se odhadují na sto miliard korun. Existují obavy, že současné operace Nomury mohou ztráty ještě více prohloubit. Hlavní zástupce Nomury v České republice Randall Dillard však podezření odmítá.

Nomura oznámila, že Saluka prodala akcie IPB společnostem Torkmain a Levitan. Kdy jste uzavřeli opční smlouvu?
Opční smlouva pro nás představovala "pojistku" proti katastrofickému scénáři. V době našeho vstupu do IPB bylo české bankovnictví ve stavu systémové krize. Všechny banky čelily obrovským ztrátám.

Za katastrofu považuji nucenou správu a následný prodej IPB společnosti ČSOB.

Byly opční smlouvy uzavřeny na počátku tohoto roku?
Ne. Opční smlouvy nebyly uzavřeny letos. Bohužel nemohu dát více informací vzhledem k dohodám o zachování důvěrnosti.

Bylo třeba k uzavření této smlouvy souhlasu IPB?
Ne. Nejsem si vědom jakékoliv účasti IPB v této záležitosti. Společnosti mají podle dostupných informací za akcie IPB zaplatit směnkou, která kryje úvěr, jejž si Nomura v minulosti vzala u IPB na financování nákupu akcií pivovarů?

Za nákup pivovarů jsme zaplatili v plné výši. Jakékoli jiné náznaky o opaku nejsou pravdivé. Nomura nezískala žádné úvěrové financování od IPB na nákup pivovarů.

Kdokoli to tvrdí, je lhář a snaží se vyvolat skandál. Prosím, zveřejněte jména informačních zdrojů ve vašich článcích, abychom je mohli zažalovat za pomluvu.

Proč Nomura (Saluka) o opční smlouvě na prodej akcií IPB neinformovala?
Tato transakce byla uzavřena mezi soukromými subjekty. Byli jsme vázáni dohodou o zachování důvěrnosti. Nomura a Saluka řádně splnily všechny své zákonné oznamovací povinnosti, navzdory nepodloženým spekulacím mluvčího ČNB.

ČNB naznačila, že operace může znamenat pro IPB-ČSOB ztrátu, a tím zvýšení nákladů státu, který za ztráty IPB ručí...
Nevidím zde žádnou spojitost. Je skandální obviňovat Nomuru za ztráty, které vznikly v důsledku podivné víkendové utajované transakce s ČSOB. Nomura nemá s prodejem IPB nic společného.

Je prostě špatné dát ČSOB zadarmo opci na prodej majetku zpět státu a vydat neomezené záruky. Účet daňovým poplatníkům za takto realizovaný prodej IPB může být až 80 miliard korun.

ČNB požádala o spolupráci regulátory v Holandsku a v Británii. Kontaktovali vás již kvůli prodeji akcií?
ČNB nekontaktovala podle mých informací regulátory ve Velké Británii. Domnívám se, že zájmy ČNB v Holandsku a na Kajmanských ostrovech se týkají něčeho jiného. Nomura na Kajmanských ostrovech nemá žádné obchodní aktivity, já se tam pouze občas jezdím potápět.

Zavře Nomura svou pražskou kancelář?
Doufám, že ne. Nomura byla prvním japonským investorem v České republice. Nomura asistovala ČNB u výpočtu hodnoty kursu české koruny a představila Českou republiku mezinárodní investorské komunitě.

Proč se Nomura nepostarala o stabilitu IPB, která skončila v nucené správě?
Udělali jsme pro posílení a zlepšení IPB vše, co bylo v silách pasivního minoritního akcionáře. Přispěli jsme ke změně strategického zaměření IPB z investičního bankovnictví na drobné bankovnictví.

To však nemohlo změnit realitu, že IPB měla problémy s klasifikovanými úvěry, které vznikly před vstupem Nomury. Šlo o sy- stémový problém bankovnictví.

Kolik Nomura do IPB investovala, a naopak, jaké jsou výnosy z prodeje pivovarů, akcií IPB a dalších operací?
Méně, než o jakých částkách se spekulovalo v tisku. Nomura však neodpovídá na otázky týkající se zisků.

Jak může vzniknout ztráta IPB z prodeje pivovarů.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Mobilní internet - ilustrační foto
Twisto míří s odloženými platbami do Polska. Dostalo injekci 5 milionů eur

Digitální platební služba Twisto získala od holandské ING Group a rakouské pojišťovny UNIQA investici ve výši pěti milionů eur. Ta poslouží na rozvoj služeb v...  celý článek

Distribuční centrum pro e-shop Lidlu v Plzni.
E-shop Lidlu navštívilo 700 tisíc lidí, nejvíce kupovali oblečení a nářadí

E-shop Lidlu navštívilo první týden fungování 700 tisíc lidí. Kolik lidí koupilo zboží, ale firma neuvedla. Největší poptávka je po oblečení. Po Lidlu a Tesku...  celý článek

Ředitel Hamé Martin Štrupl
Stát nemá co mluvit do marží a dvojí kvality, říká šéf Hamé

Výši přirážek a problém dvojí kvality má vyřešit trh a ne vláda, říká v rozhovoru pro iDNES.cz ředitel potravinářské firmy Hamé Martin Štrupl. Hlavním...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.