Nomura smí zaplatit pivovar akciemi IPB

  • 4
Ovládnutí Plzeňského Prazdroje londýnskou Nomurou, která jej v roce 1998 získala od Investiční a Poštovní banky, zřejmě přijde daňové poplatníky na devět miliard korun. Londýnský arbitrážní soud totiž v tomto týdnu rozhodl, že společnost Pembridge, která je pod kontrolou Nomury, může svůj devítimiliardový dluh za pivovar uhradit akciemi IPB. Potvrdily to důvěryhodné zdroje informované o výsledku arbitráže.

ČSOB, která loni IPB převzala, tak patrně zinkasuje místo devíti miliard balík 46 procent akcií IPB. Podle finančních odborníků Nomura zřejmě využije možnosti zbavit se akcií v rámci vypořádání závazků Pembridge, protože IPB, v současnosti již IP Banka, je v nucené správě a akcie jsou považované za bezcenné.

Ztráta státu vznikne v důsledku toho, že stát se loni ČSOB zavázal, že ztráty způsobené za předchozího vedení IPB uhradí. Arbitráž se transakcí zabývala proto, že kajmanské fondy, přes které měla platba do ČSOB přijít, loni napadly snahu Pembridge zaplatit akciemi IPB.

Prodej Prazdroje zaplatí stát
Na výnosný obchod, při kterém londýnská Nomura prodala jihoafrické společnosti SAB pivovary Plzeňský Prazdroj a Radegast za zhruba 22 miliard korun, doplatí devíti miliardami daňoví poplatníci.

O tuto částku totiž zřejmě přijde ČSOB, která ji s převzetím Investiční a Poštovní banky vede jako pohledávku spojenou s prodejem Plzeňského Prazdroje. Tento týden však arbitrážní soud v Londýně rozhodl, že společnost Pembridge, kterou ovládá Nomura, může devítimiliardový dluh uhradit akciemi IPB. Potvrdily to důvěryhodné zdroje informované o výsledku arbitráže.

Jelikož se již jednou Pembridge snažila akciemi zaplatit, lze předpokládat, že po rozhodnutí soudu tak bez problémů učiní. Akcie IPB jsou ovšem po uvalení nucené správy považované za bezcenné a devítimiliardovou ztrátu tak bance uhradí stát ze záruk, které jí při loňském převzetí IPB poskytl. Mluvčí londýnské Nomury Claire Williamsová uvedla, že záležitost s arbitráží nemůže komentovat.

Obdobně se k věci postavila ČSOB. Její mluvčí Milan Tománek uvedl, že banka arbitráž nevedla a nevede. Devítimiliardový dluh má následující historii: v roce 1998 poskytla Investiční a Poštovní banka prostřednictvím společností Bankovní holding, Czech Trade a Prosper International úvěr 7,147 miliardy korun firmě České pivo, aby si mohla od ní koupit akcie Plzeňského Prazdroje.

S naběhlými úroky představuje dluh zhruba devět miliard. Společnost České pivo později ovládla Nomura, která byla současně akcionářem Investiční a Poštovní banky.

Pohledávku transformovala IPB do směnek, které vložila do kajmanských fondů Torkmain a Levitan. Tyto fondy měly později zinkasovat od společnosti Pembridge devět miliard a přes kajmanský fond Tritton je poslat do IPB.

Po uvalení nucené správy na IPB a jejím prodeji ČSOB se však zjistilo, že Nomura, respektive Pembridge, má právo rozhodnout se, neboli opci, zda svůj závazek zaplatí penězi či akciemi IPB. Zhruba dva týdny po uvalení nucené správy Pembridge svého práva využila a chtěla zaplatit akciemi.

Fondy Torkmain a Levitan se však obrátily na arbitrážní soud, protože nechtěly platbu akciemi, které jsou podle odborníků bezcenné, přijmout. Zástupce Nomury Randall Dillard v minulosti uvedl, že opce byla určitou pojistkou, která měla ochránit investice Nomury.

Prodeje pivovarů začala z podnětu ČSOB vyšetřovat policie. Ta letos v lednu obvinila osm osob, které v operaci "České pivo" figurují, z úvěrového podvodu. Mezi obviněnými jsou například bývalý člen představenstva IPB Libor Procházka či Hana Benešová z pražské kanceláře Nomury.

Libor Procházka před časem na tiskové konferenci obvinění odmítl a oznámil, že podává trestní oznámení na neznámého pachatele pro křivé obvinění.