Výhled na  Geiranger fjord, Norsko

Výhled na Geiranger fjord, Norsko | foto: Pavla Bernertová

Národ milionářů. Každý Nor má ve fondu uložené čtyři miliony

  • 169
Norsko má největší světový fond státního majetku, jehož hodnota v úterý poprvé v historii dosáhla hranice jednoho bilionu dolarů (21,9 bilionu korun). Podle agentury Reuters má na úspěchu norského státního investičního fondu zásluhu hlavně růst na globálních akciových trzích a posilování kurzu eura.

Norský státní investiční fond, který spravuje tamní centrální banka, má v současné době hodnotu 2,5násobku ročního HDP Norska. Původní prognóza přitom počítala s tím, že v roce 2020 dosáhne teprve 1,3násobku HDP. Norsko má 5 277 762 obyvatel, na každého z nich tak v přepočtu připadne zhruba 4,1 milionu korun.

Ropný fond založila země v roce 1998 s cílem našetřit svým občanům peníze na důchod. Norsko si je vědomo toho, že tamní ropné vrty mohou jednoho dne vyschnout, a tento fond je pojistkou, která má zajistit financování sociálních výdajů současným i budoucím generacím.

Do fondu putují všechny příjmy ze státních ropných a plynárenských polí a také dividendy ze společnosti Statoil, která je ze 67 procent vlastněna státem. Norská centrální banka přes fond investuje do akcií (65,1 procent), dluhopisů (32,4 procent) a postupně zvyšuje také své podíly v nemovitostech (2,5 procent). S podílem téměř v devíti tisících společnostech má fond 1,3 procenta světové tržní kapitalizace a 2,3 procenta v Evropě. Centrální banka investuje zásadně mimo Norsko, aby nedošlo k destabilizaci ekonomiky země.

Rozhodování o strategii, která je svěřena ministerstvu financí, bylo v minulosti často kritizováno především kvůli investování do neetických projektů. Proto v roce 2004 vznikla etická komise fondu, která stanovila přísná etická a environmentální pravidla, podle kterých se rozhoduje, kam fond může či nemůže investovat.

Fond například neinvestuje do firem, které byly obviněny z porušování lidských práv, ze zaměstnávání dětí či z vážného znečišťování životního prostředí. Vyhýbá se i zbrojařskému a tabákovému průmyslu. V březnu fond vyřadil z portfolia akcie české elektrárenské společnosti ČEZ a dalších devíti světových firem, které těží nebo využívají uhlí. V roce 2010 byla vyloučena společnost Phillip Morris ČR.