Včely většinou zimují na medu. Když je ale některý rok slabá snůška, zimují...

Včely většinou zimují na medu. Když je ale některý rok slabá snůška, zimují včely na cukru. | foto: František Vlček, MAFRA

České včely začala kosit nosematóza. Zdražení medu však zatím nehrozí

  • 45
U některých včelařů, zejména na západě Čech, se rozšířila nosematóza, onemocnění, které hubí včelstva. Škody jsou zatím lokální a podle Českého svazu včelařů nehrozí opakování situace z minulých let, kdy včelstva likvidovala nemoc varroáza. Nehrozí ani zdražení medu.

Nosematóza je onemocnění, v důsledku kterého mají včely žaludeční potíže a hynou. Ideální podmínky pro rozšíření prvoka, který cizopasí na včelách, vznikají v chladném počasí. V minulých letech byla teplá jara, a tak se nemoc moc neobjevovala.

„Není to nová nemoc. Byla tu odjakživa, je tu však jiný druh, který pochází ze stejné včely indické jako roztoč varroa,“ řekl místopředseda Svazu včelařů Miloslav Peroutka.

Podle něj některým včelařům letos tato nemoc hubí včely, ale jde o ojedinělé případy, zejména na západě Čech a na Moravě a žádná panika mezi včelaři rozhodně není.

Podle informací České televize však přišli včelaři už o miliony včel a obávají se finančních ztrát. Například včelař z Podhradu u Chebu Bohumil Tůma přišel o dvě třetiny včel ze svých 22 svých úlů. Ztráty počítá zhruba na sto tisíc korun. Problém je prý i v tom, že včely v letošním chladném počasí téměř nelétají.

Peroutka ze Svazu včelařů však tyto obavy mírní. „Je to pro mě trochu překvapení. Nemyslím, že důvodem úhynů bude jen nosema. Roli může hrát více faktorů, například hygiena. Ta je jediným způsobem boje. Je nutné například obměňovat plásty a dezinfikovat úly,“ říká.

Odmítá také obavy ze zdražení medu. Kilogram od včelaře stojí na trhu v průměru 140 korun. V minulých letech tato komodita zdražovala mimo jiné v souvislosti s dopady varroázy, která plošně snížila počet včelstev v celém Česku. „Zdražení medu nehrozí,“ ujistil.