Hostem on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz je předsedkyně Energetického...

Hostem on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz je předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. (21. března 2016)) | foto: Petr Topič, MAFRA

Solární barony bez souhlasu z Bruselu znovu nepodpořím, říká Vitásková

  • 31
Energetický regulační úřad nehodlá od ledna přiklepnout dotace pro obnovitelné zdroje, pokud nebudou mít posvěcení z Bruselu. Problém v řádu desítek miliard ročně se dotýká prakticky všech výrobců zelené elektřiny, včetně solárních či malých vodních elektráren.

„Stále není k dispozici notifikace, na kterou čekáme už od loňského roku. A dokud nebudu mít ten papír na stole, podporu pro příští rok nevypíšu,“ říká šéfka úřadu Alena Vitásková.

Zástupci výrobců z obnovitelných zdrojů s ní ale nesouhlasí, úřad by podle nich měl dotace přidělovat. Argumentují mimo jiné obdobnou situací v Německu, kde se podpora vyplácela dál i v době, kdy Brusel systémy přidělování dotací prověřoval.

„Podporu by bylo možné zastavit jen v případě, že by Evropská komise shledala, že je tato podpora neslučitelná s vnitřním trhem Unie. Nic takového však není projednáváno a Komise ani nic podobného nesdělila,“ říká ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák.

Vitásková serveru iDNES.cz řekla, že její úřad bude postupovat jinak než loni. „Chystáme cenová rozhodnutí, jako kdyby všechny zdroje notifikaci měly. Na konci srpna ho předložíme do veřejného konzultačního procesu,“ říká.

S podpisem pro jednotlivé typy výroben se ale bude čekat až do doby, než dostanou souhlas z Bruselu. A v zákonem stanoveném termínu, tedy do konce září, vydá jen rozhodnutí pro zdroje s notifikací.

Hrátky s notifikací

Vitásková přitom tvrdí, že v souladu se zákonem není vyplácena ani letošní podpora pro výrobce zelené energie. Příslušné rozhodnutí podepsal těsně před koncem loňského roku tehdejší místopředseda úřadu Jan Nehoda, když byla Vitásková na dovolené.

Ta dnes tvrdí, že Nehoda uvěřil vládě, že posvěcení z Bruselu v krátké době přiveze. To se však dosud nestalo.

Ministr průmysl Jan Mládek tehdy tvrdil, že Česko notifikaci získá nejpozději v dubnu. Nyní jeho úřad prohlašuje, že konečný souhlas Bruselu s podporou je otázkou několika dní.

Podle lidí z oboru se to však může týkat jen nových zdrojů připojených k síti až letos. A nikoliv starších výroben, včetně velkých solárních parků z doby boomů, které byly uvedeny do provozu v letech 2006 až 2012. Těch je přitom většina.

Notifikaci mají zatím jen zdroje, připojené k síti v letech 2013 až 2015. „Za letošek dělá podpora celkem 45 miliard korun. S platnou notifikací jsou nyní rozdělovány pouze tři miliardy, zbývajících 42 miliard se vyplácí nezákonně. Dodnes to mohlo být už 30 miliard,“ říká Vitásková.