Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová huť má velké potíže

  9:19aktualizováno  9:19
- Největší české ocelárně Nová huť, která dává práci třinácti tisícovkám lidí na Ostravsku, hrozí výrazné omezení výroby. Tedy podobná situace, v níž jsou už půl roku krachující Vítkovice.
Důvodem je zatím nejostřejší spor státu a soukromého investora, který v minulých dnech koupil klíčového vlastníka firmy manažerskou společnost Petrcíle.
"Prodej vykazuje znaky nepřátelského převzetí a je vážnou překážkou pro rozvoj Nové huti," uvedl mluvčí ministerstva financí Libor Vacek.

Společnost má dostatek provozních prostředků jen asi na čtrnáct dní a kvůli posledním akcionářským změnám ji financující banky nechtějí půjčit dříve dohodnutých 400 milionů korun. Rozhodujícím momentem tak bude, zda státní úředníci povolí firmě prodat její divizi výpočetní techniky za dvě stě milionů korun.

"Bude o tom jednat dozorčí rada za dva týdny. Protože není jasné, kdo firmu nyní operativně řídí, prodej možná neprojde," uvedl úředník, který hájí zájmy státu v Nové huti. Skutečnost, že podnik hodlá prostředky získat prodejem informačních technologií, potvrdil i generální ředitel Nové huti Jaroslav Pětroš. Státu vadí vlastnické změny proto, že firmu Petrcíle koupila londýnská firma CEC, jejíž základní jmění jsou jen dvě libry a která tají svého majitele. "Tato firma není pro vládu partnerem při privatizaci Nové huti," řekl Vacek. Samotná CEC přitom tvrdí, že chce podíl v huti zvýšit a má pro firmu strategického investora. "Ten si ale kvůli dramatickým událostem zatím nepřeje zveřejnit jméno," uvedl Petr Wojtyla z firmy CEC.

Kvůli krizi spojené s převodem akcií včera odboráři vyhlásili na 27. dubna hodinovou výstražnou stávku a vyzvali generálního ředitele Nové huti Pětroše k odstoupení. 

Stát odmítá CEC jako partnera v Nové huti 
Vyhrocený souboj státu a nového klíčového majitele ocelárny Nová huť - společnosti CEC - může znamenat velké komplikace při záchraně této ve finanční krizi se topící firmy. Ohroženo je totiž provozní financování společnosti a nejasná je také další privatizace do rukou strategického investora. Odbory již kvůli nejasné situaci v podniku vyhlásili na 27. dubna hodinovou stávku.

Firma CEC koupila před čtrnácti dny manažerskou společnost Petrcíle, jejímž prostřednictvím šéfové Nové huti získali před čtyřmi lety jedno procento akcií ocelárny. Transakce je klíčová proto, že brání státu v možnosti prodávat majoritní balík akcií Nové huti. Stát tak sice ovládá 66 procent podniku, ale bez zrušení manažerské cesty nemůže do konce příštího roku manipulovat s větší částí tohoto balíku.

Zástupci CEC tvrdí, že mají za zády velkého a silného investora, který chce Novou huť dostat pod kontrolu a vyvést z krize. Jméno investora ovšem odmítají sdělit a neuvedli ho ani při včerejším prvním jednání se zástupci státu na půdě Fondu národního majetku. "Oni peníze nemají a neodhalili nám, kdo je oním investorem," uvedl předseda fondu Jiří Havel. Firma CEC dosud deklarovala, že má na vstup do Nové huti připraveno 900 milionů korun. Jen odkup dalších patnácti procent akcií, na něž má Petrcíle opci, přitom přijde na 1,5 miliardy korun.

Jediným známým jménem, které firma CEC odhalila, je tak společnost Heckett Multiserv, která se má podílet na restrukturalizaci ostravské firmy. "My však o akcie Nové huti zájem nemáme. Nová huť nám nyní dluží peníze za práce, které pro ni provádíme, a takovou situaci považujeme za neudržitelnou," řekl šéf firmy Heckett Multiserv pro tuzemsko Vladimír Olexa.

Heckett má s Novou hutí společný podnik na likvidaci hutního odpadu. Firma pracuje pro hutní firmy po celém světě a loni měla tržby 1,7 miliardy dolarů.
Finanční situace Nové huti se začala kvůli pozdnímu rozjezdu jejího klíčové provozu - minihutě - od poloviny loňského roku výrazně zhoršovat. Začátkem roku firma přestala platit povinné odvody státu a dluží velké částky i dodavatelům. Cestou k ozdravění se mělo stát zrušení manažerské cesty privatizace a urychlené nalezení strategického investora.

Před čtrnácti dny vláda rozhodla, že státní Konsolidační banka odkoupí zpět podíl Petrcíle za stejnou cenu, kterou kdysi manažeři zaplatili - tedy za 54 milionů korun, čímž se měly rozvázat ruce k rychlé privatizaci.

Den předtím ovšem manažeři svou firmu prodali. Do poslední chvíle totiž stát zvažoval, že za jedno procento akcií nabídne jen 13 milionů korun. Tuto částku podílníci Petrcíle odmítali - sami totiž musí splácet privatizační dluh, který s úroky vyšplhal na 70 milionů korun.

Tohoto dluhu se prodejem Petrcíle za jednu korunu zbavili. Stát nyní zvažuje, že prodej firmy Petrcíle napadne soudní cestou. Ve smlouvě s firmou totiž figuruje jako společnost manažerů, ale nyní ani jeden z šéfů už podíl nevlastní. "My budeme své zástupce do čela společnosti nominovat," uvedl za CEC Petr Wojtyla. Stát však vahou svého podílu zřejmě tento krok odmítne.
Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Najdete na iDNES.cz