Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová Karolina má splynout s Ostravou

  10:03aktualizováno  10:03
Zástupci české developerské společnosti Passerinvest Group jezdí už půl roku do Ostravy představovat hlavnímu architektovi a radním svůj záměr. Společnost chce podle slov Zbyňka Passera vybudovat na bývalém území koksovny Karolina živou čtvrť, přirozeně navazující na historické jádro Ostravy.
stavba, stavebnictví

stavba, stavebnictví | foto: Profimedia.cz

"Je velkou výhodou i pro investování, že území Karoliny o celkové rozloze šedesáti hektarů se nachází v bezprostředním sousedství centra města, jen půl kilometru od historického náměstí. Chtěli bychom na Karolině vystavět jednotný, nedělitelný urbanistický celek," říká Zbyněk Passer.

Projekt počítá s využitím lokality pro městskou zástavbu se všemi funkcemi městské čtvrti. Vedle obytných domů, administrativních budov a moderního obchodního centra v něm proto nechybí obchody, služby, byty, kanceláře, stravovací a zábavní zařízení ani kulturní a společenská zařízení.

Zeleň a třída jako v Porubě
"Nechceme stavět nevzhledné krabice. Pokud budeme stavět obchodní galerii, měla by mít charakter nákupního centra pražské Flory, kde je možno nejen nakupovat, ale i pobavit se a odpočinout si. Ostrava má také oproti Praze mnohem více zeleně a místa podél Ostravice se přímo nabízejí pro výstavbu klidových zón," říká Zbyněk Passer.

Autoři studie počítají i s hlavní širokou ulicí, která povede třídou s nákupní galerií a administrativními centry směrem k památkově chráněným halám na Karolině. "Inspirovali jsme se širokými ulicemi v Ostravě-Porubě, jako je například Hlavní třída. Podobnou třídu s pěší zónou a zelení navrhujeme na Karolině," řekl Zbyněk Passer.

Ten ujišťuje, že společnost nehodlá v případě výhry v investorské soutěži vystavět na Karolině komplex, který bude přehnaně bít do očí. "Chceme respektovat ráz a pohledovou výšku okolních domů v Ostravě. I když počítáme i s dominantou výškového domu," řekl Zbyněk Passer s tím, že společnost hodlá vystavět v jedné části území i byty. Ty oddělí od administrativní a nákupní třídy terénně upravený pás zeleně, který povede směrem k haldě na Karolině.

Společnost počítá i s tím, že v klidové zóně s byty vyroste i menší amfiteátr. "Zatím nemáme pouze představu, jaké by měly mít využití ony dvě památkově chráněné haly. Nicméně i na tom naši lidé pracují," řekl Zbyněk Passer.

Nechtějí stavět město, které večer nežije
Společnost si však klade stejně jako i někteří další zájemci podmínku, aby území zastavěla jedna, nejvýše dvě developerské firmy. "Pokud do takového prostoru vtrhne více developerů, nikdy nebude možné vyřešit toto území urbanisticky komplexně. Ten, kdo vystaví jeden nebo dva domy, nemá většinou peníze ani chuť na to, aby se podílel na klidových zónách, sportovištích a zeleni," řekl Passer.

Šéfové společnosti Passerinvest Group chtějí zastavění Karoliny svěřit do rukou architektů, kteří už firmě pomohli svými návrhy budov BB Centra v Praze získat několik cen v architektonických soutěžích.

"Podobný projekt musí mít vždy i centra pro zábavu. Nechceme vybudovat městskou část, která nežije a kde po denním shonu jezdí jen policisté v autech se zavřenými okny," řekl Zbyněk Passer.

Náměstek ostravského primátora Vít Ruprich řekl, že Passerinvest Group je jednou z devíti podobných společností, které se o zastavění Karoliny ucházejí či ucházely.

"Tato společnost je oproti jiným zájemcům o Karolinu výjimečná tím, že je česká. Ale také ostatní zájemci kromě možná dvou mají dnes velké stavby na českém území. Bratři Passerové však jsou navíc ochotni respektovat variantu, že by jednu z částí Karoliny zastavěla německá firma ECE," řekl náměstek primátora Vít Ruprich.

Dodal, že o možném vyhlášení investorské soutěže bude rozhodovat zastupitelstvo Ostravy až poté, co zřejmě hned v září bude řešit problém s chybou architektů v územním plánu Karoliny.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Omezení hypoték Čechy neomezuje. Lidé si půjčují jinde

(Ilustrační snímek)

Česká národní banka před rokem omezila poskytování hypoték, a klienti komerčních bank tak bez větších problémů dosáhnou...

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

V oběhu je nová známka se Zemanem, od předchozí se liší jen barvami

Nová známka s prezidentem Milošem Zemanem (2018)

Česká pošta uvádí do oběhu novou známku s vyobrazením prezidenta Miloše Zemana. Cenina je vyrobená podle stejné rytiny...

Najdete na iDNES.cz