Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová Karolina má splynout s Ostravou

  10:03aktualizováno  10:03
Zástupci české developerské společnosti Passerinvest Group jezdí už půl roku do Ostravy představovat hlavnímu architektovi a radním svůj záměr. Společnost chce podle slov Zbyňka Passera vybudovat na bývalém území koksovny Karolina živou čtvrť, přirozeně navazující na historické jádro Ostravy.
stavba, stavebnictví

stavba, stavebnictví | foto: Profimedia.cz

"Je velkou výhodou i pro investování, že území Karoliny o celkové rozloze šedesáti hektarů se nachází v bezprostředním sousedství centra města, jen půl kilometru od historického náměstí. Chtěli bychom na Karolině vystavět jednotný, nedělitelný urbanistický celek," říká Zbyněk Passer.

Projekt počítá s využitím lokality pro městskou zástavbu se všemi funkcemi městské čtvrti. Vedle obytných domů, administrativních budov a moderního obchodního centra v něm proto nechybí obchody, služby, byty, kanceláře, stravovací a zábavní zařízení ani kulturní a společenská zařízení.

Zeleň a třída jako v Porubě
"Nechceme stavět nevzhledné krabice. Pokud budeme stavět obchodní galerii, měla by mít charakter nákupního centra pražské Flory, kde je možno nejen nakupovat, ale i pobavit se a odpočinout si. Ostrava má také oproti Praze mnohem více zeleně a místa podél Ostravice se přímo nabízejí pro výstavbu klidových zón," říká Zbyněk Passer.

Autoři studie počítají i s hlavní širokou ulicí, která povede třídou s nákupní galerií a administrativními centry směrem k památkově chráněným halám na Karolině. "Inspirovali jsme se širokými ulicemi v Ostravě-Porubě, jako je například Hlavní třída. Podobnou třídu s pěší zónou a zelení navrhujeme na Karolině," řekl Zbyněk Passer.

Ten ujišťuje, že společnost nehodlá v případě výhry v investorské soutěži vystavět na Karolině komplex, který bude přehnaně bít do očí. "Chceme respektovat ráz a pohledovou výšku okolních domů v Ostravě. I když počítáme i s dominantou výškového domu," řekl Zbyněk Passer s tím, že společnost hodlá vystavět v jedné části území i byty. Ty oddělí od administrativní a nákupní třídy terénně upravený pás zeleně, který povede směrem k haldě na Karolině.

Společnost počítá i s tím, že v klidové zóně s byty vyroste i menší amfiteátr. "Zatím nemáme pouze představu, jaké by měly mít využití ony dvě památkově chráněné haly. Nicméně i na tom naši lidé pracují," řekl Zbyněk Passer.

Nechtějí stavět město, které večer nežije
Společnost si však klade stejně jako i někteří další zájemci podmínku, aby území zastavěla jedna, nejvýše dvě developerské firmy. "Pokud do takového prostoru vtrhne více developerů, nikdy nebude možné vyřešit toto území urbanisticky komplexně. Ten, kdo vystaví jeden nebo dva domy, nemá většinou peníze ani chuť na to, aby se podílel na klidových zónách, sportovištích a zeleni," řekl Passer.

Šéfové společnosti Passerinvest Group chtějí zastavění Karoliny svěřit do rukou architektů, kteří už firmě pomohli svými návrhy budov BB Centra v Praze získat několik cen v architektonických soutěžích.

"Podobný projekt musí mít vždy i centra pro zábavu. Nechceme vybudovat městskou část, která nežije a kde po denním shonu jezdí jen policisté v autech se zavřenými okny," řekl Zbyněk Passer.

Náměstek ostravského primátora Vít Ruprich řekl, že Passerinvest Group je jednou z devíti podobných společností, které se o zastavění Karoliny ucházejí či ucházely.

"Tato společnost je oproti jiným zájemcům o Karolinu výjimečná tím, že je česká. Ale také ostatní zájemci kromě možná dvou mají dnes velké stavby na českém území. Bratři Passerové však jsou navíc ochotni respektovat variantu, že by jednu z částí Karoliny zastavěla německá firma ECE," řekl náměstek primátora Vít Ruprich.

Dodal, že o možném vyhlášení investorské soutěže bude rozhodovat zastupitelstvo Ostravy až poté, co zřejmě hned v září bude řešit problém s chybou architektů v územním plánu Karoliny.

Autoři:


Nejčtenější

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Robotů se nebojme, dají nám víc práce, tvrdí Světové ekonomické fórum

Obchod Robot Cache

Díky technologickému pokroku může ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst,...

Vláda za Zemanovy přítomnosti schválila návrh rozpočtu a schodek 40 miliard

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok, schválila za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana menšinová...

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

Najdete na iDNES.cz