Nová konzole Dreamcast přehrává konkurenci

- Na evropském trhu se už nějakou dobu zabydluje hrací konzole Dreamcast od firmy Sega, která se snaží dostat na kobylku svým dvěma protihráčům konzoli Sony PlayStation, jež zatím hraje prim, a Nintendu N64. Francouzský spotřebitelský časopis 60 millions de consommateurs, který dal tento přístroj, jeho ovladače a čtrnáct her vyzkoušet skupině zkušených hráčů, potvrdil, že novinka své konkurenty předčí s přehledem.
K dokonalosti chybí jen rozšířit katalog her. Rozdíly dokreslují už samy údaje o procesorech: PlayStation 32bitový, Nintendo 64bitový, Dreamcast 128bitový. Tato čísla vypovídají o narůstajícím množství informací, jež jsou jednotlivé přístroje schopny v jednom okamžiku zpracovat. Výkonnostně proto vede Dreamcast, jež navíc nabízí vyšší rozlišení a jemnější kresbu než oponenti. Postavičky jsou ztvárněny realističtěji a méně geometricky, než je tomu u PlayStation. Také co se týká světelných efektů a stínování je tento přístroj jasně lepší. Ve srovnání s klasickým počítačem je na úrovni strojů z roku 1998. Dreamcast nabízí připojení k internetu, které je dopředu nadefinované a zdarma. Ke vší smůle si však domácí uživatelé sítě zatím příliš neužijí. "Provider, kterým je Sega, zatím funguje pouze na telefonních číslech v Německu, Itálii, Francii, Španělsku či Anglii, což s sebou logicky přináší astronomické poplatky," uvádí Miroslav Hošek z firmy Fliko, která k nám dováží výrobky firmy Sega. Na funkční českou linku si majitelé budou muset počkat do poloviny tohoto roku a možná, že i o něco déle. Problém komplikuje skutečnost, že v Česku ještě neexistuje výhradní zástupce firmy Sega. Až se zablýskne na lepší časy, mohou však uživatelé Dreamcastu počítat s rychlostí připojení, jež bude čtyřikrát až pětkrát pomalejší než při použití počítače s modemem. Kromě hry po síti by potom měla být přístupná i elektronická pošta. Sega se vyvarovala chyby, kterou udělala při uvedení předchozí konzole Saturn na trh, u níž chybělo dostatečné množství her. Na rozdíl od Saturnu bylo hned s konzolí Dreamcast uvedeno na trh dvacet her, které by v dohledné době měla doplnit další pětadvacítka. Firma Sega konečně přistoupila také k udělování licencí tvůrcům her, což bude mít jistě za následek rozšíření nabídky. Z testovaných her zaujala komisi nejvíce automobilová simulace Monaco Grand Prix Racing Simulations, bojová hra Virtua Fighter 3g či simulace boxu Ready 2 Rumble Boxing. Konzole pracuje pod operačním systémem Windows CE (zjednodušená verze Windows 98), což usnadňuje konverzi her určených pro klasické počítače.

podle časopisu 60 millions de consommateurs (12/99)

Konzole Dreamcast: 10 400 Kč

Přístroj funguje na principu "plug and play", stačí jej tedy pouze připojit ke zdroji, vložit kompakt s hrami a je nainstalováno.

Race Controler: 3500 Kč

Tento volant, přestože je velmi drahý, postrádá pedály. Horší je však fakt, že není dodáván s fixačním zařízením, a tudíž není dostatečně stabilní. Je těžko použitelný, a hráči jej proto nedoporučují.

Arcade Stick: 1700 Kč

Vyšší cena je vyvážená zvýšeným komfortem při hraní bojových a sportovních her. Zkoušející jej proto doporučují všem zapálencům.

Klávesnice: 1400 Kč

Klávesnice umožňuje jednodušší surfování po internetu. Ovládání je stejné jako u PC. Protože je však vybavena speciálním konektorem pro připojení k Dreamcastu, je čtyřikrát dražší než její běžná verze.

Standardní ovládací panel: 1300 Kč

Vyvolal u uživatelů rozličné reakce. Jedni pochválili umístění tlačítek a joysticku, ačkoli přidávání plynu a brzdění není za použití těchto tlačítek příliš jednoduché. Další se pozastavili nad tvarem ovládacího panelu, kdy jsou hráčovy ruce příliš u sebe.

Klávesnice: 1400 Kč Klávesnice umožňuje jednodušší surfování po internetu. Ovládání je stejné jako u PC. Protože je však vybavena speciálním konektorem pro připojení k Dreamcastu, je čtyřikrát dražší než její běžná verze.

Race Controler: 3500 Kč Tento volant, přestože je velmi drahý, postrádá pedály. Horší je však fakt, že není dodáván s fixačním zařízením, a tudíž není dostatečně stabilní. Je těžko použitelný, a hráči jej proto nedoporučují.

Arcade Stick: 1700 Kč Vyšší cena je vyvážená zvýšeným komfortem při hraní bojových a sportovních her. Zkoušející jej proto doporučují všem zapálencům.

Standardní ovládací panel: 1300 Kč Vyvolal u uživatelů rozličné reakce. Jedni pochválili umístění tlačítek a joysticku, ačkoli přidávání plynu a brzdění není za použití těchto tlačítek příliš jednoduché. Další se pozastavili nad tvarem ovládacího panelu, kdy jsou hráčovy ruce příliš u sebe.

Konzole Dreamcast: 10 400 Kč Přístroj funguje na principu "plug and play", stačí jej tedy pouze připojit ke zdroji, vložit kompakt s hrami a je nainstalováno.


Témata: Sony, Test iDNES.cz