Nová lokomotiva Škoda může jet rychlostí 200 kilometrů v hodině

  15:54aktualizováno  15:54
První nová lokomotiva Š 109E, vyvinutá a vyrobená ve společnosti Škoda Transportation, vyjela dnes dopoledne na kolej plzeňského závodu ke zkušebním jízdám. České dráhy si objednaly celkem 20 kusů nové lokomotivy za téměř 2,5 miliardy korun.

Nová lokomotiva Škoda 109E | foto: Daniel Beran, MAFRA

Jde o první českou lokomotivu ČD pro komerční provoz na středoevropských tratích s rychlostí až 200 kilometrů v hodině.
 
"Vývoj třísystémové lokomotivy probíhal čtyři roky. Nyní začínáme se zkouškami zaměřenými na jízdní, brzdové a trakční části. Po jejich skončení zamíří lokomotiva Š 109E na vnitřní zkušební okruh ve Velimi u Prahy," uvedl projektový manažer Škoda Transportation Vít Tomrle. Prvními úspěšnými testy prošla lokomotiva již v prosinci 2006.

Nová lokomotiva Škoda 109E

Při její výrobě byly použity moderní materiály - například vláknové kompozity podobné těm, které se používají u vozů formule 1. Výrazně zlepšují jízdní vlastnosti vozidla a snižují namáhání trati. Brzdy jsou vybaveny hliníkovými kotouči, tak jako u současných špičkových soutěžních vozů.

Na koleje vyjede příští rok
Odborníci a dopravci se s novou lokomotivou seznámí na zářijovém veletrhu dopravní techniky Inno Trans v Berlíně. Veřejnost ji poprvé uvidí začátkem příštího roku, kdy  odstartují zkoušky na otevřených tratích.

Nová lokomotiva Škoda 109E ze Škody Transportation.

"Několik prvních lokomotiv plánujeme do běžného provozu nasadit od prosince 2009, kdy je nasadíme na tratích Praha - Vídeň, Praha - Berlín a Praha-Drážďany," uvedl ředitel Kolejového odboru Generálního ředitelství ČD Jan Paroubek.

Maximální výkon lokomotivy je 7,2 MW. "Jsme čtvrtým výrobcem kolejových vozidel na světě, který zvládl technologii elektrické i mechanické části vysoce výkonné lokomotivy s výše uvedeným výkonem podle vlastního know-how," uvedl generální ředitel Škoda Transportation Tomáš Krsek.

Nová lokomotiva Škoda 109E ze Škody Transportation.
"Konstrukční řešení lokomotivy vyhovuje provozu na tratích s přísnými limity rušení, umožňuje dynamické brzdění na všech napájecích systémech a je vhodné k provozu na obloukových tratích," uvedl ředitel Realizace společnosti Škoda Transportation Marek Herbst.

Lokomotiva bude homologována v šesti evropských státech a odpovídá nově zaváděným evropským normám TSI. Hlavně v odolnosti proti čelnímu nárazu do překážky na kolejích.

Nová lokomotiva Škoda 109E ze Škody Transportation.

"Například při nárazu v rychlosti 110 km/h do nákladního vozu s cisternou o váze 15 tun zůstane kolem strojvůdce nepoškozený a nedeformovaný prostor," popisuje hlavní inženýr projektu Petr Špalek.

Lokomotiva je také připravena pro nový jednotný evropský zabezpečovací systém ETCS. Novinkou je, že lokomotiva Š 109E může vlak nejen táhnout, ale i tlačit, takže může být zařazena na konci vlaku a dá se ovládat z řídícího vozu na opačném konci soupravy.Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Do dálnic a jiných staveb půjde přes 86 miliard, o pětinu víc než letos

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

O čtrnáct miliard korun víc má jít v příštím roce ze Státního fondu dopravní infrastruktury na výstavbu klíčových...

Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Konec Zátopků v drážní flotile. Ťok chce vrátit problémové mašiny

Lokomotiva Škoda  Š 109E na zkušebním okruhu VUZ

Ministr dopravy Dan Ťok může dovršit fiasko škodováckých lokomotiv Emil Zátopek. Doporučuje, aby stroj, který provází...Najdete na iDNES.cz