Nová obchodní centra vyrostou převážně ve středu menších měst

  0:59aktualizováno  0:59
Příští tři roky se v menších městech otevře kolem čtyřiceti nových obchodních center. Možnost "být první" je jedna z výhod, které centra v menších městech čekají. Jedním z typických příkladů takových obchodních center je komplex Central Most.

FÓRUM LIBEREC. Takto bude vypadat největší obchodní centrum ve středu Liberce. | foto: Repro sia design

"První den tu byl šílený zmatek. Měli jsme ochutnávku. Nevím, jak bych to popsal, ale lidé byli jako kobylky a někteří chtěli i rohlík." Takto vylíčil na nedávné Konferenci nejen o retailu otevření nového centra v Mostě Cuong Nguyen Manh, provozovatel sítě asijského rychlého občerstvení Panda.

Minimálně v prvních dnech si nikdo na nezájem zákazníků nestěžoval a špatně to nevypadá ani nyní. V Mostě totiž patří k prvnímu podobnému nákupnímu komplexu, který tady vznikl.

Společnost Crestyl, která už otevřela zmíněný Central Most, chystá další projekty v Chomutově, Opavě, Kladně či Jablonci nad Nisou.

"Naším cílem jsou lokality v centrech regionálních měst, nikoliv na předměstí," potvrzuje Martin Novák ze společnosti Crestyl.

"Lepší je být první v Neapoli, než v Římě dvacátý," říká i Vojtěch Ryvola ze společnosti Ré Property. Ta připravuje po Prioru první obchodní centrum v Děčíně, na místě bývalého pivovaru.

Atraktivní centra
"Pokud nepočítáme nákupní parky a outlety, tak se 90 procent obchodních center dnes staví ve středu města či jeho blízkosti," potvrdil nynější trend na nedávné konferenci Stavebního fóra o retailu František Diviš ze společnosti Incoma.

Všichni stavitelé i obchodníci si totiž uvědomují, že místo, kam svoji prodejnu posadí, hraje daleko větší roli než dříve.

Zatímco před pár lety stačilo otevřít obchodní centrum v poli za městem a to dokázalo natáhnout davy kupujících, dnes už nic takového neplatí. Obchodní centrum, letos ještě s výjimkou Jihlavy, už má každé krajské město, a to ne jedno.

Průzkumy ukazují, že stále větší roli při nákupech hraje čas a jezdit za nimi daleko se mnoha lidem už nechce. Ani fakt, že mimo Prahu jsou mzdy až o třetinu nižší, přitom investory od nákupních center v menších městech neodradí.

"Stále zaznamenáváme zájem od místních i zahraničních obchodníků, kteří tu buď ještě nejsou, anebo chtějí expandovat i v regionech," uvádí Kevin Turpin zabývající se průzkumem trhu ve společnosti Jones LaSalle, která se stará o pronájmy obchodních center.

"V Mostě jsme si nechali udělat průzkum a více než 59 procent lidí jezdí někdy nakupovat mimo Most, do Prahy, Teplic či do Německa," říká Novák.

Upozorňuje, že to jasně ukázalo poptávku po nových značkách a kupní sílu. Do Mostu a dalších menších měst se tak s novými obchodními centry dostanou značky jako C&A, New Yorker, Promod, Sportisimo, Lifestyle sports a další. Být přímo v centru má své výhody, ale i nevýhody. Obchodníci mohou oslovit více kolemjdoucích.

"Rizikem ale pro developera je, že náklady na centrum jsou často mnohem vyšší než na kraji města," připomíná Turpin s tím, že od toho se odvíjejí i vyšší nájmy. Ty by měly vyrovnat právě vyšší tržby.

"I když máte nájem jedno euro, tak stále svítíte, platíte zaměstnance, a nemáte-li obrat, tak proděláte," dodává Novák za Crestyl.

Levné obchody na okraj
Řada prodejců se na českém trhu snaží zaujmout hlavně cenou a pro ně je jako stvořený další typ obchodního centra, který nyní letí. Jde o nákupní parky, což je řada obchodů postavených s co nejnižšími náklady vedle sebe a sdílejících parkoviště.

Ty jsou většinou umístěny na krajích měst a sdružují se v nich obchody jako Deichman, Takko, Kik, Okay, Jysk či Lidovka. Tyto parky jsou většinou napojené na už existující nebo vznikající hypermarket či jiný obchod.

Nové nákupní parky se teď chystají například ve Vyškově, Prostějově, Plzni či Klatovech. Přicházejí také takzvané Stop Shopy v téměř dvacítce měst od Sokolova přes Žatec po Nový Jičín či Kroměříž.

Na jejich výstavbu se u nás zaměřují tři firmy, společnost CPI miliardáře Radovana Vítka, plzeňsko-bavorská Intercora a rakouský Immoeast.

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Dánský penzijní fond skoupil berlínskou čtvrť, lidé se bojí budoucnosti

Ilustrační snímek

Obyvatelé čtvrti Thiemannstrasse v berlínské městské části Neukölln se obávají, že budou jejich domovy přeměněny na...

Stát uspěl v soudních sporech za více než 25 miliard korun

Peníze (ilustrační foto)

Česká republika uspěla ve dvou soudních sporech za dohromady více než 25 miliard korun. Zhruba 15,7 miliardy ve sporu...

Pokud Češi nezačnou víc třídit, sběr odpadů se zdraží, říká ministerstvo

Skládka Celio na Mostecku, kde pomáhají vězni.

Skládek už máme dost, budeme víc recyklovat a zbylým odpadem alespoň topit, plánuje ministerstvo životního prostředí....

Najdete na iDNES.cz