Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová továrna v Liberci dá práci dvěma stovkám lidí

  11:03aktualizováno  11:03
Až dvě stovky lidí najdou dobudoucna práci v nové továrně německé firmy Trumpf Gruppe na výrobu součástek k obráběcím strojům. Německý investor začal v těchto dnech s jeho výstavbou v liberecké průmyslové zóně Jih. Zkušební provoz by se tu měl rozběhnout v polovině příštího roku.
Průmysl, továrna

Průmysl, továrna - Průmysl, továrna, Chemopetrol | foto: Martin AdamecMF DNES

"Jedná se o první etapu za dvě stě milionů korun," uvedl ředitel závodu Radek Týbl. "Pozemek je ale dost veliký na to, abychom v něm postavili ještě další tovární haly." Celková investice by měla dosáhnout výše až 445 milionů korun.

Podle Týbla továrna v první etapě zaměstná asi osm desítek lidí. Ve druhé už něco přes sto. "Budeme potřebovat zejména obráběče kovů se specializací na CNC centra, svářeče, lakýrníky, montážníky, ale i pracovníky do pomocných provozů, například kvalitáře, údržbáře či skladníky," řekl Týbl.

Podle Týbla se na rozdíl od většiny firem v liberecké průmyslové zóně nevyrábí pro automobilky. "Jsme čistě strojírenskou firmou," říká Týbl. "Specializujeme se na laserové stroje, medicínské přístroje či zařízení na komplexní zpracování plechů."

Trumfp bude spolupracovat s univerzitou
"Ze sedmdesáti procent půjde o výrobu, která již běží ve firmě v jiných pobočkách, ze třiceti procent o nový výrobek, speciálně pro Liberec," dodal Týbl. "Jeho vývoj právě probíhá a chceme při něm spolupracovat i s libereckou Technickou univerzitou. Liberec jsme také vybrali především na základě vynikající infrastruktury, blízkosti k saskému výrobnímu závodu v Neukirch," řekl Týbl.

"S Technickou univerzitou už spolupracujme, například při hledání témat na diplomové a doktorandské práce."

Firma chce začít náborovat první lidi v lednu či v únoru příštího roku. "Začneme od svářečů, abychom je, v případě, že jich neseženeme dost, měli čas zaškolit," vysvětlil Týbl.

Na jedno místo připadá půl druhého uchazeče
"Budeme potřebovat lidi na všech postech od dělníků až po management. Ten totiž bude český." Právě technici a dělníci ve strojírenských a kovoobráběcích profesích jsou ale na libereckém pracovním trhu velkým nedostatkem.

"Na jedno místo připadá statisticky jeden a půl uchazeče," říká analytik libereckého úřadu práce Ladislav Dvořák. "Ale fakticky je jich nedostatek."

Podle Týbla ale firma nechce přetahovat lidi z jiných firem. "Když je neseženeme přímo v Liberci a okolí, uděláme to jako jiné podniky, budeme je dovážet autobusy například z Frýdlantska nebo z Českolipska," dodal Týbl.

"Sázíme na to, že budeme vyrábět něco jiného než většina podniků, takže u nás najdou uplatnění i lidé ve specializovaných profesích." Podle něj se chce firma podílet i na výchově učňů. "Počítáme s tím, že bychom jim umožnili vykonávat u nás praxi," dodal Týbl.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz