Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Virtuální měna Zcash má vrátit soukromí, které lidem ukradly počítače

  • 33
Spekulanti se vrhají na nákup nové virtuální měny Zcash. V pondělí, pár dní po jejím představení on-line, byli investoři ochotni za jedinou jednotku zaplatit přes tisíc dolarů. Transakce v ní jsou na rozdíl od bitcoinů zcela nedosledovatelné. Prý s cílem znovu nabýt ztracené soukromí, ne zakrývat nelegální aktivity.

Za Zcash stojí firma Zcash Electric Coin Company v čele s vývojářem Zooko Wilcoxem. Mají podporu aktivistů na ochranu soukromí a počítačových vědců z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Od investorů do průmyslu virtuálních měn v Silicon Valley už dostali na rozjezd tři miliony dolarů, píší New York Times.

Tvůrci měny Zcash tvrdí, že použili pokročilé šifrování, aby bylo možné posílat peníze po celém světě beze stopy. Podobnou ambici měly už bitcoiny. Ty jsou sice popisovány jako anonymní peníze, ale transakce se zapisují do veřejně dostupné „účetní knihy“ známé jako blockchain. Jde o neustále rostoucí chronologický řetězec záznamů o transakcích, který je sdílený mezi všemi uživateli. Každý uživatel bitcoinů má adresu sestavenou z písmen a číslic a úřady jsou schopné prostřednictvím sofistikované datové analýzy konkrétní adresu přiřadit k reálnému člověku.

Křišťálová Lupa 2016

Naproti tomu Zcash používá šifrování nazvané zk-Snark, díky kterému nejsou transakce spojené s žádnou adresou. Je to však jen volba, kterou uživatelé mohou a nemusí využít. Kvůli tak vysoké anonymitě však bude těžké pro Zcash získat podporu od regulátorů a bank.

Vyšetřovatelé používají blockchain bitcoinů třeba k vysledování lidí prodávajících po internetu drogy. Počet takových webů se rozrostl poté, co byly v roce 2013 zablokovány populární šmelinářské stránky Silk Road. Po jejich zániku se začaly o virtuální měny a zejména technologii blockchain ve velkém zajímat velké finanční instituce. Umožňuje totiž nový decentralizovaný způsob provádění transakcí všeho druhu a uchovávání finančních záznamů. Hlavní centrální banky přemýšlejí o tom, že by technologii začaly používat pro své vlastní měny.

Jonathan Levin, zakladatele start-upu Chainalysis, který pomáhá bankám a regulátorům rozkrývat transakce v blockchainu, tvrdí, že úřady nemají s dosavadními virtuálními měnami problém, právě proto, že jsou schopné odhalit případy kriminální aktivity. Zcash je ale jiný případ.

Jeho tvůrce Wilcox však na rozptýlení obav vládních úředníků spolupracuje s bývalým vysoce postaveným finančním regulátorem státu New York a s bývalým federálním prokurátorem. Tento měsíc také pořádá otevřené virtuální setkání, kde bude projekt vysvětlovat soudním úředníkům.

Byznys volal po méně veřejné měně

Wilcox a jeho kolegové tvrdí, že měnu nevytvořili proto, aby zjednodušila zločineckou aktivitu, ale aby poskytla soukromí lidem, kteří nechtějí, aby jejich finanční transakce byly viditelné světu.

„Nová měna vrací kus soukromí, které nám počítače postupně sebraly. S touto technologií se můžeme bránit tomu, proti čemu dosud obrana neexistovala,“ vysvětluje Matthew Green z univerzity Johns Hopkins v americkém Baltimoru. Právě on začal Zcash s několika svými studenty v roce 2013 vyvíjet.

Podle Wilcoxe nebyly dosud existující virtuální měny atraktivní pro byznysmeny, protože transakce v nich byly viditelné konkurentům. Bylo tak třeba vyvinout méně veřejnou měnu.

Model Zcashe je podobný bitcoinu. Měna bude postupně uvolňována počítačům, které měnovou síť podporují. Nové jednotky Zcash se budou uživatelům distribuovat, dokud jejich počet nedosáhne 21 milionů. Od pondělka bylo zatím uvolněno jen okolo 1 500 jednotek.