Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nova zlevňuje reklamu, jen naoko

  11:41aktualizováno  11:41
Televize Nova výrazně zlevňuje reklamu na příští rok. Je to však jen papírová sleva. Z čerstvě zveřejněného ceníku komerční televizní jedničky vyplývá, že základní cena reklamy bude příští rok stát 22 500 korun, zatímco na letošek to bylo 29 600 korun. Při podrobnějším zkoumání je však zřejmé, že sleva bude minimální.
Logo televize NOVA

Logo televize NOVA | foto: Ilustrace - iDNES.cz

Novou cenu zaplatí inzerent, pokud se v danou dobu na pořad, u kterého reklama běží, dívá jedno procento diváků. Když pořad sleduje více lidí, cena se pak násobí číslem, které odpovídá procentu sledovanosti.

Teoreticky tak Nova zlevnila pro příští rok až o 24 procent. Zdání však klame. "Nejde o tak dramatické zlevnění, došlo však ke změně metodiky při tvorbě ceny," upozorňuje Jaromír Soukup, majitel mediální agentury Médea Group.

Z ceníku vypadla marže zprostředkovatele

Naráží na fakt, že celé kouzlo slevy tkví v tom, že Nova do cen pro příští rok přestala zahrnovat provize pro agentury, které pro firmy nakupují reklamní čas. Tyto provize v minulých letech byly už součástí ceníkových cen.

"Tvorbu ceny jsme tím výrazně zjednodušili, opravdu se nejedná o takové snížení cenové hladiny," přiznává i generální ředitel TV Nova Petr Dvořák.

"Snížení ceny a zrušení agenturní provize se vzájemně zcela vyruší, rozhodně se nejedná o meziroční vylepšení cen a zvýšení slevy," vypočítává také David Menšík, obchodní ředitel mediální agentury GroupM.

Pokulhává i srovnání s cenou na letošní rok, kterou Nova zpočátku výrazně zvýšila. Klienti se však nehrnuli a televize musela na jaře křísit trh dodatečnými slevami. "Pobídka Novy z prvního čtvrtletí cenu snižovala řádově o 20 procent. Reálná finální cena za rok 2009 je proto výrazně nižší, než jak je patrné z loňského ceníku," dodává Menšík.

Firmy patrně neušetří

Zda firmy na reklamě pro příští rok na Nově něco ušetří, není stále jasné. Nejsledovanější tuzemská televize sice přichází s různými slevami při určitých objemech utracených peněz, jestli si firmy polepší, bude přesto záležet na vyjednávání.

"Ano, je možné dosáhnout přibližně stejné ceny jako v roce 2009, o něco málo vyšší i nižší. Například pokud klient bude mít zájem nakoupit více reklamního prostoru v prime time, bude jeho výsledná cena vyšší," dodává Dvořák.

Nova podle svého prohlášení také ustoupila požadavkům trhu a nabízí různé množstevní slevy i na kratší období, třeba na měsíc či kvartál. Dříve byla sleva jen u kontraktů na celý rok. Jaké výhody či slevy se budou na tato krátká období vztahovat, ceník neprozrazuje.

Na tahu je Prima

Na tahu je teď Prima, která vždy přichází s cenami v závěsu za svým největším rivalem. Letos si změny nechá pro sebe. "Ke každému klientovi budeme přistupovat individuálně a obchodní podmínky nebudeme generálně zveřejňovat," řekla pouze Jana Kocová, mluvčí TV Prima.

Největší inzerenti se k cenám Novy zatím nechtějí vyjadřovat. "Prozrazení našich investičních záměrů by mohlo ovlivnit konkurenci," uvedla Lidija Erlebachová, mluvčí společnosti Henkel, druhého největšího inzerenta v Česku.

Celkově se výdaje firem na televizní reklamu kvůli krizi výrazně propadly. Podle odhadů mediální agentury OMDse letos trh v čistých investicích propadne o 27 procent na 8,39 miliardy korun.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Konec sporu United Bakeries s Agrofertem. Pekárny se vzdaly

Těmito velkými dodávkami rozváží United Bakeries pečivo každé ráno.

Pekárny United Bakeries definitivně vzdaly boj o stomilionovou zálohu na chystané spojení s Agrofertem. Tu mu nyní musí...

Kdo vyplatí Muskův převod Tesly? Mluví se o Saúdské Arábii

Šéf automobilky Tesla Elon Musk.

Šéf automobilky Tesla Elon Musk uvolnil dodatečné informace o převedení Tesly do soukromých rukou. V pondělí na svém...

Nemailujte a nepracujte v noci, radí Amazon svým zaměstnancům

Ilustrační snímek

Šéf indického Amazonu má pro své lidi převratnou radu: odhlaste se z pracovního účtu a začněte žít. Amit Agarwal svým...

Najdete na iDNES.cz