Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové byty vznikají v Plzni hlavně na okrajích města

  13:06aktualizováno  13:06
V Plzni už nejsou větší plochy k bytové výstavbě a místní stavební firmy se začínají orientovat na okolí města. Zvýšení daně z přidané hodnoty na bytovou výstavbu od ledna 2008 přitom značně zvyšuje zájem o vlastní bydlení v krajském městě, zejména na jeho okraji.
Dům, nemovitost, bydlení

Dům, nemovitost, bydlení | foto: Jiří BervidaMF DNES

Situace by se měla výrazně změnit po roce 2008, kdy skončí stavby kanalizací za 1,7 miliardy korun.

"Pozemky už ale nebudou pro masivní kobercovou zástavbu," řekl náměstek primátora Petr Náhlík. Město už se na výstavbě nájemního bydlení nebude podílet. Tyto aktivity ukončí letos výstavbou sídliště s pěti sty byty na Sylvánu.

Radnice už bude budovat pouze sociální bydlení. Ostatní budou organizovat pouze privátní investoři.

Výstavba bytů se nezastaví
Připravenou větší lokalitou je nyní Bručná v městské části Slovany podél silnice na České Budějovice. Pozemky pod budovaným hotelem Primavera jsou už delší dobu napojeny na všechny sítě, ale zatím se tam nestaví.

"O ostatní volné pozemky na okrajích města, které jsou většinou soukromé, zatím není zájem. Začnou být zajímavé, až se dokončí voda a kanalizace," uvedl Náhlík.

Jmenoval například pozemek mezi Doubravkou (Tescem) a Lobzy, kde je několik desítek volných hektarů. Dokud tam nebude dokončen vodárenský soubor Lobzy a úslavský kanalizační sběrač, tak tam nikdo budovat byty nezačne. Podle Náhlíka je to otázka dvou až tří let.

Dalšími zajímavými bytovými lokalitami jsou větší parcely v městských částech Koterov, Černice, Radobyčice, Lhota, Valcha, Litice a za Újezdem. Další desítky privátních bytů vzniknou v opuštěných kasárnách Slovany podél silnice na České Budějovice, které by mělo město získat ještě letos. Několik desítek bytů je plánováno také v převzatých kasárnách Světovar.

Prestol, jedna z největších stavebních firem v kraji, nyní buduje 150 menších řadových a sólo domků na novém sídlišti Sylván. "Obě lokality dokončíme během tři čtvrtě roku," uvedl jednatel Prestolu Miloslav Kužílek.

Dále končí výstavbu zhruba 150 bytů na jižních svazích nad nemocnicí Privamed na Košutce a zahajuje budování dvou projektů v prolukách husté zástavby. První je na Doubravce, kde vznikne nad domovem důchodců 60 bytovek, a 70 bytů v areálu bývalé zeleniny v ulicích Poděbradova, Kollárova a Karlova.

Autor:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Skončila šéfka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem...

Číňané na ústupu, CEFC se zbavila podílu v cestovce Canaria Travel

Sídlo čínské společnosti CEFC v Šanghaji

Čínská skupina CEFC se zbavila svého 49,99procentního podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel, který loni v říjnu...

Éra digitálních cenovek. Jejich většímu rozšíření brání vysoké náklady

Digitální cenovky v prodejně Tchibo.

Z regálů některých obchodů zmizely papírové cenovky a nahradily je krabičky podobné tabletům. Na elektronickém papíru...

Najdete na iDNES.cz