Byt s jednou nebo dvěma malými místnostmi může vyhovovat jenom jednotlivcům nebo bezdětným párům

Byt s jednou nebo dvěma malými místnostmi může vyhovovat jenom jednotlivcům nebo bezdětným párům | foto: Profimedia.cz

Nové byty začínají být cenově nedostupné

  • 248
Byty v novostavbách jsou stále dražší. Cena přes 60 tisíc korun za m2 podlahové plochy bytu v Praze není nijak výjimečná. Nepříliš velký byt 3+kk ve standardním provedení se běžně prodává za více než 4 miliony korun. Lidé, kteří nedisponují slušnými úsporami a nadprůměrnými příjmy, si o jeho pořízení mohou nechat jenom zdát.
Sehnat levné bydlení v Praze je nemožné, a to jak nájemní, tak i vlastnické. Tržní i regulované nájemné je zde nejdražší v republice. Sehnat jakýkoliv volný byt s nájemným pod 10 tisíc korun měsíčně je obtížné.

Po započtení nákladů na topení, vodu, plyn a elektrickou energii však tato hranice bývá překročena i v případě pronájmu starých garsonek na panelákových sídlištích. Samozřejmostí je požadavek na složení kauce ve výši trojnásobku měsíčního nájemného při podpisu nájemní smlouvy.

Velmi vysoké jsou i prodejní ceny pražských bytů. Za méně než 2 miliony korun se nabízejí jen zmíněné garsonky, občas i byty 2+kk. To ale většinou jen jsou-li zanedbané, v přízemí anebo v dopravně hůře dostupné lokalitě.

Byt s jednou nebo dvěma malými místnostmi může vyhovovat jenom jednotlivcům nebo bezdětným párům. Pro tří nebo vícečlennou rodinu je prostorovým minimem byt 3+kk. Ceny těchto bytů začínají na 2,5 milionech korun. Slušný byt v zrekonstruovaném paneláku v blízkosti metra pak obvykle stojí přes 3 miliony korun.

Ještě minimálně o třetinu vyšší jsou ceny bytů v novostavbách. Developeři sice stále inzerují byty "již od 40 tisíc korun za m2", ale v jejich nabídkách nejsou k nalezení. I byty s cenou pod 50 tisíc korun za m2 jsou spíše výjimkou.

Pokud zájemce nechce bydlet v přízemí a požaduje parkovací nebo garážové stání, většinou musí počítat s navýšením ceny o dalších 10 až 15 tisíc korun za každý čtvereční metr podlahové plochy bytu. Za standardně vybavený 70 metrový byt na okraji Prahy tedy zaplatí 4 miliony korun, ale klidně také o milion víc.

Velké byty jsou k nezaplacení
Obývací pokoj s kuchyňským koutem, ložnice a dětský pokoj s jednou koupelnou a WC představuje slušný standard bydlení.

Má-li ovšem rodina minimálně dvě děti anebo si občas musí vzít do bytu třeba babičku či jiného příbuzného, potřebovala by ještě alespoň jednu místnost navíc.

Nepříjemná je i pravidelná ranní fronta na umyvadlo a toaletu. V těchto případech by se hodil byt 4+kk s jednou velkou, nebo nejlépe dvěma samostatnými koupelnami. Pořídit si ho ovšem není vůbec jednoduché.

V nabídce starších, relativně cenově dostupných bytů, se ty velké objevují jenom zřídka. Zájemce o čtyřpokojový byt v paneláku nesmí být překvapen nepříliš šťastným dispozičním uspořádání a "velikostí" místností.

Na zbytečně velkou chodbu často navazuje přinejmenším jeden miniaturní pokojíček, kde se člověk po rozpažení rukou téměř dotýká obou protilehlých stěn.

O mnoho větší nebývá ani koupelna a kuchyňský kout. Velkých bytů v cihlových domech je na trhu málo, čemuž odpovídá jejich vysoká prodejní cena.

Vysoké jsou ale i ceny velkých bytů v novostavbách. Čtyřpokojový 100 metrový byt přijde na 6 milionů korun. Nachází-li se v zajímavé lokalitě a je-li luxusněji vybaven, může stát i dvakrát nebo třikrát tolik.

Developeři tyto byty často umísťují do nejvyšších podlaží a nabízejí k nim velké terasy, jejichž plocha bývá větší než plocha bytu.

U těchto drahých bytů jsou samozřejmostí dvě koupelny a někdy i dvě garážová stání. Vychutnat si všechny tyto výhody ovšem mohou jen bohatí lidé s velmi vysokými příjmy.

TIP: Kalkulačka
Jak vysokou hypotéku si můžete dovolit?

Průměrná domácnost si nový byt nemůže dovolit
Podle údajů Českého statistického úřadu čisté peněžní příjmy domácností v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhly průměrné měsíční částky 10 853 korun na osobu.

Na domácnost připadá v průměru 2,28 členů. Průměrná domácnost tedy dosahuje čistých příjmů 24 745 korun. Jedná se samozřejmě o stejně hypotetické číslo, jako je průměrná mzda.

Přesto ale vypovídá přinejmenším o tom, že nejen průměrná kupní síla, ale i schopnost obyvatel Česka splácet hypoteční úvěry je značně omezená.

V případě, že by domácnost složená ze dvou dospělých a jednoho dítěte ve věku do 6 let neměla žádné jiné finanční závazky (spotřebitelské úvěry, leasing, pojištění, penzijní připojištění atd.), mohla by s čistými měsíčními příjmy 25 tisíc korun získat hypoteční úvěr ve výši necelých 2 milionů korun (uvažována úroková sazba 5,5 % a splatnost 30 let).

Měsíčně by bance musela splácet 11 355 korun. Zatížení jejího rodinného rozpočtu by tedy bylo vysoké. Bez vlastních úspor by jim přesto úvěr vystačil sotva na pořízení garsoniéry.

Pokud by tito lidé měli uspořen milion korun, mohli by si dovolit poohlédnout se po novém bytě 2+kk nebo starším 3+kk.

Pro získání úvěru na pořízení bytu 3+kk v novostavbě by potřebovali mít měsíční příjem přes 30 tisíc korun čistého po odečtení všech finančních závazků.

Měsíční splátka hypotéky poskytnuté za výše uvedených podmínek by se pak vyšplhala na necelých 17 tisíc korun měsíčně. Aby ji zvládli splácet, museli by žít více než skromně. Nemohli by si dovolit na delší dobu onemocnět, ani si pořídit dalšího potomka.

Financování pořízení bytu s využitím hypotéčního úvěru s úrokovou sazbou 5,5 % (v Kč)
 Velikost bytu  1+kk  2+kk    3+kk     4+kk
  
Pořizovací cena bytu
2,2mil    3,1mil   4,2mil   6,2mil
 Vlastní prostředky (30 %)  660tis  930tis  1,26mil   1,86mil
 Úvěr (70 %)  1,54mil  2,17mil   2,94mil   4,34mil
 Splátka při splatnosti 20 let   10 593   14 927   20 224  29 854  
 Minimální čistý měsíční příjem *)  24 800  29 100   34 400   44 000
 Splátka při splatnosti 30 let   8 744   12 321  16 693  24 642  
 Minimální čistý měsíční příjem *)   22 900   26 500   30 900  38 800  
*) Pouze orientační propočet pro dva dospělé s jedním dítětem do 6 let. Podmínky poskytnutí úvěru se v různých bankách liší.

Více na Hypoindex.cz.