Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nové vyšetřování aféry Elf skončilo

  10:46
Pařížský vyšetřující soudce už podruhé ukončil vyšetřování hlavní části korupční aféry spojené s francouzskou ropnou společností Elf Aquitaine. V této souvislosti bylo obviněno na 40 lidí včetně bývalého vedení firmy. Proces by měl začít v první polovině příštího roku, ale vzhledem k další očekávané procedurální bitvě je termín nejistý.

Vyšetřování zpronevěry několika stovek miliónů eur z pokladny společnosti Elf, které začalo v srpnu 1994, bylo poprvé uzavřeno na počátku letošního února. O tři týdny později však byl vyšetřovací spis znovu otevřen kvůli opakování některých výslechů. Podle zdrojů blízkých vyšetřování však tyto výslechy nepřinesly v podstatě nic nového.

Lidé, kteří byli v rámci aféry obviněni, už několikrát upozornili na to, že vyšetřovatelé si nevšímali spousty podstatných záležitostí a neprozkoumali všechny stopy související s aférou. Všechny zainteresované strany mohou do 20 dní požadovat další doplňující vyšetřování; teprve poté bude spis zaslán k soudu. Mezi obviněnými jsou i bývalý generální ředitel firmy Loîk Le Floch-Prigent i jeho pravá ruka Alfred Sirven.

Soud zatím rozhodl pouze v jednom případě spojeném s aférou Elf. Loni v květnu byl bývalý francouzský ministr zahraničí Roland Dumas odsouzen k půl roku vězení s dvouletou podmínkou za to, že prostřednictvím své milenky Christine Deviersové-Joncourové, kterou nechal v Elf zaměstnat, přijímal nejrůznější úsluhy, aby podpořil prodej francouzských fregat Tchaj-wanu v roce 1991.

Kromě Dumase a Deviersové-Joncourové byli odsouzeni i Le Floch-Prigent a Sirven; všichni se proti rozsudku odvolali. Další soud byl odročen na půli května, zřejmě se však uskuteční až na podzim.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ: 30. května 2001

Roland Dumas
stál od roku 1995 v čele Ústavní rady, která je obdobou Ústavního soudu. Kvůli skandálu ale musel tuto funkci před dvěma roky opustit. Svou vinu však po celou dobu trvání procesu odmítal. Dumasovi původně hrozilo pět let vězení a pokuta 2,5 milionů franků.

Exministra dostala korupce za mříže
Ve Francii skončil nejvýznamnější proces posledních let. Šest měsíců za mřížemi stráví bývalý francouzský ministr zahraničí Roland Dumas, kterému navíc poběží po následující dva roky podmínka. Do vězení ho poslal pařížský trestní tribunál kvůli korupci spojené s francouzskou ropnou společností Elf-Aquitaine. Bývalý člen vlády musí zaplatit i milion franků pokuty. To je asi pět milionů korun.

Kromě osmasedmdesátiletého exministra, který se chce proti rozsudku odvolat, byli ve stejném procesu odsouzeni další čtyři lidé. Za kontroverzní prodej francouzských fregat Tchaj-wanu z roku 1991 půjdou do vězení a milionové pokuty zaplatí exředitel Elf Loîk Le Floch-Prigent, někdejší druhý muž společnosti Elf Alfred Sirven a bývalá Dumasova milenka Christine Deviersová-Joncourová.

Obžaloba ministra socialistické vlády Dumase vinila z toho, že prostřednictvím Deviersové-Joncourové dostával ilegálně od Elf-Aquitaine dary a výhody za to, že podpořil prodej šesti francouzských fregat Tchaj-wanu v roce 1991.

Proti rozsudku, čtyřem rokům žaláře a dvěma milionům pokuty, se chystá odvolat i Sirven, který byl souzen v nepřítomnosti. Ten podle obžaloby řídil ze Švýcarska síť úplatků. O tom, jak se zachovají další, zatím není nic známo.

Bývalému šéfovi Elf vyměřil soud tři a půl roku vězení a pokutu dva a půl milionu franků. Deviersová-Joncourová, která se o aféře rozepsala v knize Děvka republiky  dostala tři roky a 18 měsíců podmínky. Zaplatí také milion a půl. Její spolupracovník Gilbert Miara byl odsouzen k 18 měsícům vězení a milionové pokutě.

O co v procesu šlo?
Státní společnost Thomson-CSF, která vyrobila fregaty, platila jinou státní ropnou společnost Elf-Aquitaine za využití jejích kontaktů k prosazení prodeje v hodnotě přes 13 miliard franků.

Deviersová-Joncourová tvrdí, že právě Elf-Aquitaine jí dala za úkol, aby získala Dumasův souhlas s prodejem fregat na Tchaj-wan, což byl velmi kontroverzní podnik především kvůli dopadům na vztahy Francie s Čínou. Ve své knize tvrdí, že na přemlouvání Dumase jí Elfa zaplatila v letech 1989 až 1993 asi 66 milionů franků.

Milenka ministra nakonec přesvědčila
Dumas byl nejprve proti prodeji, ale když k němu nakonec v roce 1991 došlo, Deviersová-Joncourová vyinkasovala od Elfu 45 milionů přes švýcarské konto Alfreda Sirvena, někdejšího vysokého představitele Elfy. Dumas později tvrdil, že jej nařídil prezident Mitterrand.

Z peněz od ropné firmy si mimo jiné koupila za 17 milionů franků přepychový byt v centru Paříže, který využíval i Dumas. Bývalý ministr zahraničí dostal od své milenky i antické řecké sošky a podle obžaloby se od ní nechával za peníze Elfu zvát do drahých restaurací. Dostal i pár bot za 12 tisíc franků.

Obžaloba v procesu, který začal v lednu, také Dumasovi vyčítala, že právě on nejprve zařídil Deviersové-Joncourové neobvykle dobře placené místo konzultantky v Elf-Aquitaine.

Dumas byl kdysi advokátem Picassa, Chagalla i Sartra
Roland Dumas byl za druhé světové války členem protifašistického odboje, později se stal prominentním pařížským advokátem. Mimo jiné hájil i satirický týdeník Le Canard enchainé a řadu slavných umělců, kteří se stali jeho přáteli. Byli mezi nimi i  Pablo Picasso, Mark Chagall, Jean-Paul Sartre nebo Jean Genet.

HISTORIE PŘÍPADU

Listopad-prosinec 1997 - Někdejší Dumasova milenka Deviersová-Joncourová byla držena ve vazbě.
Leden 1998 - Policie prohlédla Dumasovy advokátní kanceláře.
29. dubna 1998 - Vyšetřující soudkyně Eva Jolyová a Laurence Vichnievská oficiálně sdělily Dumasovi obvinění ze spoluúčasti na zneužívání veřejných prostředků, z nichž hlavní užitek měla mít Deviersová-Joncourová.
17. března 1999 - Deviersová-Joncourová vyšetřujícím soudkyním oznámila, že Dumas řídil braní úplatků od Elfu a byl skutečným uživatelem luxusního bytu v Paříži, který koupila za 14 milionů franků, jež dostala od Elfu jako provizi. Uvedla prý také číslo švýcarského konta, na něž bylo převedeno 22 milionů franků z 59 milionů, jež dohromady dostala od vedení ropné společnosti, zejména za intervenci ve věci tchajwanských fregat. Dumas veškerá obvinění bývalé milenky odmítl a označil je za chorobné výmysly.
19. března 1999 - Francouzská prokuratura obnovila vyšetřování Dumase.
19. února 2000 - Na návrh prokuratury rozhodly vyšetřující soudkyně, že Dumas půjde v souvislosti s korupčním skandálem před soud.
29. února 2000 - Dumas v souvislosti s aférou odstoupil z funkce předsedy Ústavní rady.
3. srpna 2000 - Vládní dokumenty potvrdily, že Dumas v rozporu se svými veřejnými výroky s kontroverzním prodejem souhlasil.
24. ledna 2001 - Ve svém prvním vystoupení v procesu Dumas odmítl tvrzení obžaloby a popřel, že by žádal vedení státní ropné společnosti Elf-Acquitaine, aby přijalo do svých služeb jeho bývalou milenku Christine Deviersovou-Joncourovou. Popřel také, že by potom těžil z peněz, které od Elfu dostávala.
2. února 2001 - Filipínské úřady ve městě Tagaytay jižně od Manily zatkly Alfreda Sirvena, druhého nejvýše postaveného muže v ropném gigantu Elf-Aquitaine. Byl letecky dopraven do Německa, kde byl 3. února zatčen na základě mezinárodního zatykače.
7. února 2001 - Sirven byl vydán z Německa do Francie. Sirven podle tisku zničil záznamy o svých posledních hovorech tím, že při svém zatčení rozžvýkal a spolkl paměťovou kartu svého mobilního telefonu.
12. března 2001 - Alfred Sirven požádal o zrušení procesu, k němuž není podle jeho advokátů pařížský tribunál kompetentní.
19. března 2001 - Dva roky vězení a pokutu 2,5 milionu franků navrhl žalobce pro bývalého francouzského ministra zahraničí Rolanda Dumase. Christine Deviersové-Joncourové žalobce navrhl tři roky vězení.
30. května 2001 - Roland Dumas byl odsouzen k šesti měsícům vězení a dvěma letům podmíněně, Deviersová-Joncourová ke třem letům vězení a 18 měsícům podmíněně a Sirven ke čtyřem rokům žaláře.

Bývalý francouzský ministr zahraničí Roland Dumas přichází do soudní síně v Paříži. Tam byl zahájen proces, v němž čelí obvinění, že prostřednictvím své milenky dostával od tehdejší státní společnosti Elf-Aquitaine dary a výhody. V roce 1991 totiž podpořil prodej šesti francouzských fregat Tchaj-wanu, 22. ledna 2001

Autoři: ,

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Předat farmu potomkům má být snazší, s návrhem po letech přichází nový náměstek

27. dubna 2024

Před dvěma lety slíbil tehdejší ministr zemědělství Zdeněk Nekula, že připraví pro rodinné farmy...

Konec minikečupů i ovoce v plastu. EU chce snížit množství odpadů

27. dubna 2024

Premium Evropská unie v boji za co nejmenší množství odpadu zakáže minibalení majonéz, šamponů nebo...

Úspěšný zubař prodává „ražený český dějepis“, mince už vynesly 155 milionů

26. dubna 2024  22:04

V Praze se v pátek vydražila část celoživotní numismatické sbírky Václava Bruny. Vyšla na 6,15...

Čtyři jaderné bloky nestačí, bude třeba budovat další, říká exministr Grégr

26. dubna 2024

Premium Kromě výstavby až čtyř jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně by už Fialova vláda měla plánovat i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...