Nové zdroje kalifornské klimatizace nespasí

  14:12aktualizováno  14:12
Kaliforňané mohou doufat v léto s relativním dostatkem elektřiny. U Pittsburghu totiž otevřela společnost Calpine Corporation už třetí nový zdroj elektrického proudu za posledních čtrnáct dní. Jmenuje se Los Medanos Energy Center, pracuje na zemní plyn a vyprodukuje 555 megawattů elektřiny. Ani tři nové elektrárny ale nemohou uspokojit nároky kalifornských klimatizačních jednotek během léta.

Spolu s dvěma o pár dní staršími sestrami vyrobí elektrárna proud pro zhruba 1,4 milionu domácností. Novou továrnu vlastní společnost Calpine Corporation. Jí patří také před několika dny zprovozněná Sutter Energy Center s výkonem 540 megawattů na severu země.

Otevření nových zdrojů energie sice vlévá do žil obyvatel nejbohatšího státu USA optimismus, celkovou krizi tamního energetického sektoru ale neřeší. Zdá se, že zatím nic nezabrání tomu, aby se tradiční krize dostavila do slunné Kalifornie i v letošním létě.

Kvůli vysokým teplotám totiž 34 milionů Kaliforňanů touží po úniku do snesitelnějšího prostředí a sahají proto po vypínačích svých klimatizací. Megawatt proudu přitom stačí zásobovat asi tisícovku typických domácností.

Energetická instituce North American Electric Reliability Council vypracovala už v květnu zprávu, podle které se v létě může stát, že přísun elektřiny bude přerušen i na deset dní.

Katastrofický scénář se snažila zmírnit Kalifornská energetická komise, která tvrdí, že poptávka po elektřině (především ze strany podniků) v létě o deset procent klesá, proto se musí zkrátit i trvání možného výpadku proudu.

Guvernér chce snížit napětí
Minulý týden také guvernér Kalifornie Gray Davis požádal regulační orgány, aby umožnily snížení napětí o přibližně 2,5 procenta. Toto opatření sice sníží intenzitu světla, ale může ušetřit až 500 megawatů elektřiny, což se rovná výkonu velké elektrárny.

Energetická krize postihla Kalifornii už v lednu,když se tradiční distribuční společnosti přiblížily bankrotu kvůli špatně provedené liberalizaci energetiky. Ta totiž na jedné straně uvolnila velkoobchodní ceny a umožnila zdražit výrobcům elektřiny, na druhé straně však nadále regulovala ceny pro odběratele.

Distributoři tedy nakupovali stále dráž, do konečných cen však tento nárůst promítat nemohli. Několik dní se tehdy musely domácnosti i firmy smířit s dlouhotrvajícími výpadky proudu.

Gray požaduje, aby celou věc posoudila komise, která má na starosti veřejné služby.

Art Rosenfeld, člen Kalifornské energetické komise, řekl, že případná změna napětí bude provedena najednou a potrvá po celé léto.

Snížení napětí v síti o tři až pět procent úspěšně použila během energetických nouzí společnost PJM, jeden z největších dodavatelů v zemi, pokrývající Pensylvánii, New Jersey, Delaware, Maryland, Virginii a District of Columbia. 

Autoři: ,

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

Mobito, nová možnost placení přes mobilní telefon

Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a...

Nigérie zavedla linku na ohlašování zmetků, vyvolalo to posměch

Ilustrační snímek

Nigerijci mohou nově telefonicky nahlásit kontrolnímu úřadu SON produkty nevalné kvality. Jenomže propagační materiály...

Předražené IT systémy ministerstva práce, „sleva“ nakonec nebyla zadarmo

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Za ministryně práce Michaely Marksové proběhly tendry na systémy na výplatu dávek za stovky milionů. Vysoutěžená částka...

Najdete na iDNES.cz