Víno z Velkých Žernosek u Litoměřic, ilustrační foto | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Původ na etiketách a pokuta až 50 milionů. Vláda schválila vinařský zákon

  • 25
Vláda schválila návrh novely vinařského zákona, pomocí níž chce stát omezit falšování vína. Sudové víno tak v budoucnu budou moci prodávat pouze výrobci a dovozci a každá etiketa bude uvádět původ hroznů. Vinotéky pak začnou používat jednorázové nádoby. Při porušení zákona se zvýší pokuta z pěti až na 50 milionů korun.

O schválení vinařského zákona informovalo ministerstvo zemědělství během pondělního zasedání vlády.

„Vytváříme daleko větší tlak na to, aby se víno neprodávalo v kdejaké trafice, kdejakým pochybným způsobem. Naším záměrem je co nejvíce ochránit český a moravský trh před nekvalitními produkty, které kazí jméno celému oboru,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Sudové víno se nebude moci prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců vína. „V této souvislosti je nutné upozornit, že výrobcem vína je podle zákona i subjekt, který si víno nechá zpracovat za účelem jeho uvádění do oběhu. V praxi si tedy vinotéka může objednat výrobu vína přímo u konkrétního vinaře,“ napsalo ministerstvo v tiskové zprávě. Podle něj tak nebudou kontrolní pásky na sudech potřebné. Vláda chce novelou zakázat také prodej sudového vína z automatů.

Vinotéky, které dovozové víno prodávají, budou muset používat pouze znovu nenaplnitelné nádoby, tzv. „back-in-boxy“. Původně chtěl resort omezit počet prodejních míst jiným způsobem. Nápad, aby se muselo víno ve vinotékách skladovat při 18 stupních Celsia, ale nakonec nedovolil vládní odbor kompatibility s evropským právem.

Jednorázové nádoby a původ hroznů na etiketě

Dovozci budou muset do dvanácti hodin nahlásit státu import vína, poté budou muset víno nechat deset dnů ve skladu, aby mohlo být zkontrolováno.

Vína vyrobená nebo lahvovaná v Česku budou muset mít podle ministerstva napsaný původ hroznů na hlavní etiketě velikostí písma minimálně 2,4 milimetru. Pokud půjde o víno ze zahraničí, bude muset mít nadále informaci o původu hroznů na zadní straně. Záklopka s českou trikolórou bude pro české vinaře nepovinná.

Vína se podle dřívějších prohlášení Jurečky budou povinně zapisovat do registru vinic vedeného pod Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským. „Budeme mít informaci, kdo to víno vyrobil, kdo ho dovezl do České republiky a kde konkrétně se víno prodává včetně informací, co to je za víno,“ popsal systém dříve ministr. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) bude podle něj mít on-line informace z registru vinic, zároveň budou mít možnost nahlížet před plánovaným dovozem vína do dat i celníci.

Za porušení zákona hrozí pokuta 50 milionů

Zákon také poprvé jasně definuje, co je falšování vína. Jde o použití výrobních postupů, které jsou v rozporu s evropským právem, dále o přidání vody nebo alkoholu do vína nebo neuvedení povinných označovacích údajů. Současně se zvyšuje maximální pokuta z 5 na 50 milionů korun za porušení některých povinností, které stanoví vinařský zákon.

Ministr předpokládá, že by zákon mohl začít platit od července nebo srpna letošního roku. Vinotéky, které budou muset začít používat jednorázové nádoby, budou mít na přípravu další půlrok.

Test MF DNES stáčených vín z června 2014:

5. června 2014

,