Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MF DNES

Novela zakazuje lékárnám lákat na peníze za recept

  • 160
Lékárny by měly podle novely zákona o veřejném zdravotním pojištění přestat s poskytováním slev, výhod nebo darů, které se vztahují k výdeji léků na předpis. Dr. Max i další velké lékárny spadající například pod krajské nemocnice tak od nového roku přijdou o marketingový nástroj, na nějž lákají zákazníky.

"Opatření vzniklo bez jakékoli veřejné diskuse a jen na základě lobbingu malých lékáren. Přitom může u našich klientů průměrně znamenat až zdvojnásobení doplatků za léky," říká Pavel Vajskebr, šéf řetězce Dr. Max náležícího skupině Penta Investments. Pokud možnost poskytovat bonusy a slevy padne, může podle Vajskebra například silný diabetik s cukrovkou typu II ročně zaplatit v lékárně Dr. Max přes 8 tisíc korun navíc.

Dočasný vliv na vyšší spoluúčast pacienta při nákupu léků připouští i prezident České lékárnické komory (ČLK) Stanislav Havlíček. Zároveň za pozměňovacím návrhem stojí. "Do zákona to patří. Nemám nic proti konkurenci, ale žádný stát nemá na to, aby se prostřednictvím marketingu uměle zvyšovala spotřeba hrazených léků," uvedl Havlíček.

Dává tak na stůl hlavní argument zastánců opatření, podle něhož poskytování slev a bonusů nemotivuje pacienty k tomu, aby si léky pořizovali s rozmyslem, a ztrácí se tak regulační význam třicetikorunového poplatku za recept a položku. Na to doplácí veřejné rozpočty, přes něž plynou peníze do zdravotnictví. "Přes bonusy mizí efekt regulace, jejímž cílem bylo omezit plýtvání a zbytečné předepisování léků," říká předkladatel pozměňovacího návrhu Marek Šnajdr.

Zda se ceny zvýší, ukáže až trh

Zda se opatření projeví v tom, že lidé zaplatí v lékárně více peněz, není zatím jasné. Podle Havlíčka z ČLK by měl nezvyšování cen ohlídat stát. "Nemůže se ale odpovědnosti za regulaci zbavit tak, že řekne lidem, ať si lék seženou v jedné lékárně ze sta levněji. To radši ať nereguluje vůbec," dodal Havlíček.

Zároveň upozornil, že není jisté, zda lidé v lékárnách, které nabízí různé bonusy za recept, skutečně ušetří. Upozornil, že lékárny mohou využít maximální povolené marže a prodávat dráž než konkurence, která slevy ve výši regulačních poplatků nedává.

Na tvorbě cen se lékárníci shodnout nemohou. Malí hráči tvrdí, že velké sítě nakupují od výrobců podstatně levněji, a mají tak vyšší marže, i když dávají bonusy. A bez možnosti dávat bonusy se pak podmínky srovnají. Velcí hráči zase říkají, že zákazníky lákají jen na základě svých nízkých marží a že ceny od výrobců se dají ovlivnit jen v řádu jednotek procent.

Podle Vajskebra může vést opatření k tomu, že budou po celém Česku ceny, respektive doplatky léků hrazených z veřejného pojištění stejné, a konkurence tak bude úplně omezena. Opatření si vykládá tak, že nebude možné ani hýbat s cenami. S tím oslovení lidé z branže nesouhlasí.

"Lékárny budou muset nově pracovat přímo s cenou léčivých přípravků. Nastaveny jsou pouze horní stropy pro marži," uvedl šéf Státního úřadu pro kontrolu léčiv Martin Beneš. Lékárny ale s bonusy přijdou o účinný marketingový nástroj. Počítá se s tím, že zákon reformující zdravotnictví oranžový Senát jako celek vrátí, ale poslanci ho přehlasují.

,