Noví uhlobaroni v Mostě

  1:00aktualizováno  1:00
Okruh majitelů druhé největší hnědouhelné firmy v zemi se rozšiřuje. Majitelé Mostecké uhelné prodali čtyřicet procent této společnosti kyperské firmě Indoverse Czech Coal Investments Limited. Zprávu v úterý zveřejnila společnost Czech Coal, která Mosteckou uhelnou vlastní.
Čtyřicet procent Mostecké uhelné stálo zřejmě osm až deset miliard korun. Ilustrační foto

Čtyřicet procent Mostecké uhelné stálo zřejmě osm až deset miliard korun. Ilustrační foto | foto: Martin Adamec

Kdo stojí za Indoverse, zůstává tajné a neznámá je i suma, za kterou byl podíl prodán. Týdeník Euro v minulých týdnech napsal, že za kyperskou firmou stojí Pavel Tykač, známý především díky aktivitám v rámci finanční skupiny Motoinvest.

"Že je mezi investory pan Tykač, to vyloučit nemohu," potvrdil nepřímo informace o kupci jeden z majitelů Czech Coal Antonín Koláček v rozhovoru pro MF DNES.

Investorů je podle něj několik a jsou jak z Česka, tak ze zahraničí. "Je to ale otevřeno všem, mohou se přidat další," prohlásil Koláček.

K ceně podílu uhelné firmy uvedl, že vycházela z hodnoty 53 procent akcií Severočeských dolů, které loni od státu koupil energetický kolos ČEZ za jedenáct miliard korun.

Podle informací MF DNES stálo čtyřicet procent Mostecké uhelné osm až deset miliard korun. Koláček k tomu pouze řekl, že to "tak nějak" může být.

Majoritním vlastníkem Mostecké uhelné zůstává skupina Czech Coal, která patřila čtyřem lidem z řad bývalých i současných manažerů.

Po deseti procentech akcií měli šéf Czech Coalu Petr Pudil a finanční ředitel Mostecké uhelné Vasil Bobela, po čtyřiceti procentech bylo v rukou bývalého šéfa mostecké firmy Antonína Koláčka a jejího nynějšího ředitele Luboše Měkoty.

Nyní jejich podíly klesly podle Koláčka tak, že jemu a Měkotovi zůstalo po 25 procentech, Pudil a Bobela mají nyní po pěti procentech.

Mostecká uhelná je klíčovým dodavatelem hnědého uhlí pro místní teplárny a pro elektrárny ČEZ. Na trhu s hnědým uhlím ovládá více než třetinový podíl a je zároveň největším prodejcem uhlí pro drobné odběratele, tedy pro lidi, kteří jím vytápějí domy.

Peníze z prodeje by měly jít hlavně na investice. "Připravujeme zejména projekt zpřístupnění zásob hnědého uhlí za těžební limity, získání některých výrobců elektrické energie a tepla a zvažujeme výstavbu nové elektrárny," uvedl šéf firmy Pudil.

Firma počítá například s výdaji ve výši zhruba pěti miliard korun na přesídlení obcí Černice a Horní Jiřetín, které stojí na obrovském ložisku uhlí. To je zatím blokováno vládními limity těžby.

O jejich prolomení se právě nyní rozhoduje. Noví majitelé se podle Pudila nebudou podílet na řízení firmy. To však řada investorů, kteří se v energetice pohybují, považuje za nemožné.

"Koupit čtyřicet procent Mostecké uhelné za deset miliard korun a zároveň se vzdát podílu na řízení firmy je ekonomická sebevražda. Energetický trh je teď nervózní, co se bude dít dál," říká jeden z majitelů tuzemské investiční firmy, který si nepřeje být jmenován.

Energetici a finančníci soudí, že majitelé Mostecké budou teď chtít buď razantně zvýšit své výnosy zdražením uhlí, nebo chtějí přes výše zmíněného Pavla Tykače tlačit na ČEZ, aby jim prodal Severočeské doly nebo elektrárny, případně na kraj a vládu, aby zrušily limity.

Tykač je totiž znám z konce devadesátých let jako mimořádně silný hráč. Prostřednictvím své firmy Motoinvest ovládl řadu fondů a bank a s majoritními vlastníky vedl vždy líté boje o ceny svých podílů.

Nejasnosti okolo nových majitelů nejsou v případě Mostecké uhelné žádnou novinkou. Její majitelé byli, pokud jde o složení akcionářů, tajemní i v minulosti.

Po divoké privatizaci v 90. letech se jako hlavní akcionář firmy představil americký fond Appian Group, všeobecně se však soudilo, že skutečnými vlastníky jsou právě Antonín Koláček a další manažeři. Ti to však vždy popírali.

Před dvěma lety se Appian o firmy v tuzemsku rozdělil. Koláček a spol. si založili Czech Coal a nechali si doly a teplárny, Appian si ponechal plzeňskou Škodu.

Do skupiny Czech Coal kromě dolů teď patří například Teplárna Otrokovice, Energetika Malenovice a dalších 24 firem z průmyslu a služeb.

Celá skupina s téměř sedmi tisíci zaměstnanci loni utržila přes osm miliard korun a vykázala čistý zisk 1,8 miliardy korun. Konkrétně Mostecká uhelná v roce 2004 vykázala tržby 6,47 miliardy korun a čistý zisk 767,9 milionu korun.

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Nestor českého bankovnictví odchází. Kunert šéfuje UniCredit 30 let

Generální ředitel UniCredit Bank Jiří Kunert v listopadu 2018

Z čela banky UniCredit odchází Jiří Kunert, jeden z nejznámějších manažerů, kteří formovali porevoluční bankovnictví v...

Facebook si údajně objednal nenávistné články, měl tak odvádět pozornost

Ilustrační snímek

Sociální síť Facebook si podle deníku The New York Times najala PR firmu, která měla za úkol pomocí článků na internetu...

Lego vyhrálo v Číně další soud, jeho stavebnice kopírovaly čtyři firmy

Čínská stavebnice Lepin podle soudu kopírují dánské Lego

Dánský výrobce hraček Lego vyhrál v Číně další soudní spor s firmami kopírujícími jeho stavebnice. Čínský soud podle...

Najdete na iDNES.cz