Noví uhlobaroni v Mostě

  1:00aktualizováno  1:00
Okruh majitelů druhé největší hnědouhelné firmy v zemi se rozšiřuje. Majitelé Mostecké uhelné prodali čtyřicet procent této společnosti kyperské firmě Indoverse Czech Coal Investments Limited. Zprávu v úterý zveřejnila společnost Czech Coal, která Mosteckou uhelnou vlastní.
Čtyřicet procent Mostecké uhelné stálo zřejmě osm až deset miliard korun. Ilustrační foto

Čtyřicet procent Mostecké uhelné stálo zřejmě osm až deset miliard korun. Ilustrační foto | foto: Martin Adamec

Kdo stojí za Indoverse, zůstává tajné a neznámá je i suma, za kterou byl podíl prodán. Týdeník Euro v minulých týdnech napsal, že za kyperskou firmou stojí Pavel Tykač, známý především díky aktivitám v rámci finanční skupiny Motoinvest.

"Že je mezi investory pan Tykač, to vyloučit nemohu," potvrdil nepřímo informace o kupci jeden z majitelů Czech Coal Antonín Koláček v rozhovoru pro MF DNES.

Investorů je podle něj několik a jsou jak z Česka, tak ze zahraničí. "Je to ale otevřeno všem, mohou se přidat další," prohlásil Koláček.

K ceně podílu uhelné firmy uvedl, že vycházela z hodnoty 53 procent akcií Severočeských dolů, které loni od státu koupil energetický kolos ČEZ za jedenáct miliard korun.

Podle informací MF DNES stálo čtyřicet procent Mostecké uhelné osm až deset miliard korun. Koláček k tomu pouze řekl, že to "tak nějak" může být.

Majoritním vlastníkem Mostecké uhelné zůstává skupina Czech Coal, která patřila čtyřem lidem z řad bývalých i současných manažerů.

Po deseti procentech akcií měli šéf Czech Coalu Petr Pudil a finanční ředitel Mostecké uhelné Vasil Bobela, po čtyřiceti procentech bylo v rukou bývalého šéfa mostecké firmy Antonína Koláčka a jejího nynějšího ředitele Luboše Měkoty.

Nyní jejich podíly klesly podle Koláčka tak, že jemu a Měkotovi zůstalo po 25 procentech, Pudil a Bobela mají nyní po pěti procentech.

Mostecká uhelná je klíčovým dodavatelem hnědého uhlí pro místní teplárny a pro elektrárny ČEZ. Na trhu s hnědým uhlím ovládá více než třetinový podíl a je zároveň největším prodejcem uhlí pro drobné odběratele, tedy pro lidi, kteří jím vytápějí domy.

Peníze z prodeje by měly jít hlavně na investice. "Připravujeme zejména projekt zpřístupnění zásob hnědého uhlí za těžební limity, získání některých výrobců elektrické energie a tepla a zvažujeme výstavbu nové elektrárny," uvedl šéf firmy Pudil.

Firma počítá například s výdaji ve výši zhruba pěti miliard korun na přesídlení obcí Černice a Horní Jiřetín, které stojí na obrovském ložisku uhlí. To je zatím blokováno vládními limity těžby.

O jejich prolomení se právě nyní rozhoduje. Noví majitelé se podle Pudila nebudou podílet na řízení firmy. To však řada investorů, kteří se v energetice pohybují, považuje za nemožné.

"Koupit čtyřicet procent Mostecké uhelné za deset miliard korun a zároveň se vzdát podílu na řízení firmy je ekonomická sebevražda. Energetický trh je teď nervózní, co se bude dít dál," říká jeden z majitelů tuzemské investiční firmy, který si nepřeje být jmenován.

Energetici a finančníci soudí, že majitelé Mostecké budou teď chtít buď razantně zvýšit své výnosy zdražením uhlí, nebo chtějí přes výše zmíněného Pavla Tykače tlačit na ČEZ, aby jim prodal Severočeské doly nebo elektrárny, případně na kraj a vládu, aby zrušily limity.

Tykač je totiž znám z konce devadesátých let jako mimořádně silný hráč. Prostřednictvím své firmy Motoinvest ovládl řadu fondů a bank a s majoritními vlastníky vedl vždy líté boje o ceny svých podílů.

Nejasnosti okolo nových majitelů nejsou v případě Mostecké uhelné žádnou novinkou. Její majitelé byli, pokud jde o složení akcionářů, tajemní i v minulosti.

Po divoké privatizaci v 90. letech se jako hlavní akcionář firmy představil americký fond Appian Group, všeobecně se však soudilo, že skutečnými vlastníky jsou právě Antonín Koláček a další manažeři. Ti to však vždy popírali.

Před dvěma lety se Appian o firmy v tuzemsku rozdělil. Koláček a spol. si založili Czech Coal a nechali si doly a teplárny, Appian si ponechal plzeňskou Škodu.

Do skupiny Czech Coal kromě dolů teď patří například Teplárna Otrokovice, Energetika Malenovice a dalších 24 firem z průmyslu a služeb.

Celá skupina s téměř sedmi tisíci zaměstnanci loni utržila přes osm miliard korun a vykázala čistý zisk 1,8 miliardy korun. Konkrétně Mostecká uhelná v roce 2004 vykázala tržby 6,47 miliardy korun a čistý zisk 767,9 milionu korun.Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Kellnerova skupina PPF sjednocuje Air Bank a Home Credit s Monetou

Sídlo společnosti PPF miliardáře Petra Kellnera v pražských Dejvicích.

Skupina PPF podnikatele Petra Kellnera spustila proces ke sjednocení Air Bank, českého a slovenského Home Creditu s...

Módní trh na roztrhání. Česko si vyhlédl další německý e-shop

Čísla by nám měli usnadnit orientaci ve velikostech, občas to bývá ale naopak....

Nové e-shopy dál vstupují na český trh s módou. Krátce po vstupu německého Zalanda expanduje do České republiky další...

Škoda představila novou tramvaj pro Německo, spojí tři města

Skupina Škoda Transportation představila v německém Mannheimu novou tramvaj...

Skupina Škoda Transportation ve čtvrtek představila v německém Mannheimu model nové tramvaje ForCity Smart, s níž...Najdete na iDNES.cz