Ze Sazky postupně zmizí mimo jiné i umělecká díla, která bývalý šéf Sazky Aleš Hušák ve firmě nashromáždil

Ze Sazky postupně zmizí mimo jiné i umělecká díla, která bývalý šéf Sazky Aleš Hušák ve firmě nashromáždil | foto: Michal Sváček, MAFRA

Noví vládci Sazky rozprodají Hušákovu „galerii“ včetně Lavičky neřesti

  • 32
Noví majitelé Sazky, manažeři společnosti Sázková kancelář, vzali útokem symboly někdejšího šéfa Aleše Hušáka. Postupně rozprodají umělecká díla, která Hušák během let nakoupil, dál se chtějí zbavit všeho, co nesouvisí s loterijním byznysem.

V budově Sazky během několika dní zmizely bezpečnostní rámy, lustrace občanských průkazů na recepci, ale také bronzová socha "neřesti" před vchodem do budovy.

Vedení firmy v čele s Kamilem Zieglerem z PPF včera potvrdilo, že "z domu" v budoucnu postupně zmizí i umělecká díla, která Hušák v Sazce za dlouhá léta nashromáždil. "Platí, co jsme řekli dříve. Budeme prodávat dceřiné společnosti, které nesouvisejí s loterijním byznysem. Potom je zřejmě budou následovat i umělecká díla, zatím to ale není priorita,“ uvedla Jana Studničková, členka představenstva Sázkové kanceláře.

Bronzová socha s názvem Lavička neřesti už ze svého místa zmizela.

Bronzové sousoší klečící dívky s hlavou v mužově klíně, trefně nazvané Lavička neřesti, bylo podle Studničkové zatím pouze odstraněno, ale neprodáno, byť se už přihlásilo několik zájemců. Případný výnos z prodeje chtějí šéfové Sazky dát na charitativní účely. Detaily případného rozprodeje firma zatím komentovat nechce.

Bronzové sousoší vyšlo na tři miliony

Hušákova "galerie" přitom není nejlevnější. Z dokumentů Sazky vyplývá, že například neřestné bronzové sousoší bývalý šéf společnosti pořídil za necelé tři miliony korun, obraz Alegorie vítězství za 260 tisíc, figurální plastiku Štěstěna za 422 tisíc. Ze soupisu majetku vyplývá, že firma eviduje umělecká díla s účetní hodnotou přes 32 milionů korun.

Zájem ze strany tuzemských galerií zatím není úplně jistý. Sám nejbohatší Čech Petr Kellner, který stojí v pozadí nového majitele Sazky, má umění rád, jedna z jeho společností, PPF Art, se jeho sběrem přímo zabývá.

"Nikdo z nových majitelů firmy nás s žádnou nabídkou neoslovil. Nemám přehled, jaké předměty v Sazce jsou. Ale nemyslím si, že bych měl podobný vkus s Alešem Hušákem,“ reagoval na rozprodej děl Evžen Hart, šéf společnosti PPF Art.

Hledají se kupci pro vinařství, zámek i klášter

Podle nových šéfů Sazky však první přijdou na řadu dceřiné společnosti. Potvrdili tak, že se budou hledat kupci pro dceřiné firmy vlastnící pozemky, stejně jako třeba pro vinařství Kolby. Trne také dvacet stálých obyvatel historické obce Rabštejn nad Střelou, kde Sazka vlastní řadu pamětihodností včetně zámku a kláštera. I ty se budou podle všeho prodávat.

Do světa nejspíše půjde také zbytek luxusní Hušákovy flotily automobilů v čele s dvěma Bentley Continental a několika Audi A8. Zástupci firmy rovněž naznačili, že může dále zeštíhlet co do počtu zaměstnanců. Sazka také představila novou reklamní kampaň s Jaromírem Jágrem, za kterou chce do konce roku utratit 50 milionů.

Příští rok by do reklamy měla investovat dalších 100 milionů korun. Slibuje si od toho návrat na tržby okolo 100 milionů týdně. Nyní utrží za týden asi 70 milionů. "Pokud se příští rok zisky nebudou pohybovat v řádu stamilionů korun, tak když to přeženu, nesmíme našim akcionářům do baráku,“ řekl včera Kamil Ziegler.

,