Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Novou továrnou obemknul Best celé Čechy

  16:31aktualizováno  16:31
Největší tuzemský výrobce betonové dlažby a stavebních prvků, západočeská společnost Best, se významně rozrostla - firma totiž postavila nový výrobní podnik u Štěpánovic nedaleko jihočeské Třeboně. Ten se přiřadil ke třem sesterským závodům z rodiny Best.

Firma dosud provozovala továrny u Chlumce nad Cidlinou ve východních Čechách, severočeských Poleradech u Mostu a svůj první a původní závod v západočeské Rybnici.

Při pohledu na mapu si nyní šéf Bestu může gratulovat - jeho podniky totiž pokrývají území České republiky tak, aby výrobků z jednotlivých továren doprava do většiny míst byla ekonomická.

"Přeprava betonové dlažby a stavebních prvků je drahá, díky rozmístnění závodů budou s distribucí našich produktů nižší náklady. Třeba i Praha, která hraje ve spotřebě stavebních amteriálu velmi důležitou roli, je zásobovatelná z nynějších závodů," vysvětlil Březina.

Zda a kdy se podnik bude rozrůstat i směrem na Moravu, je zatím podle Březiny předčasné hodnotit. "Jednou z cest je třeba nákup již existujících výrobních podniků," uvedl šéf firmy.

Západočeská firma jedná o možných dodávkách do zahraničí, například Německa. "Za naší západní hranicí ale funguje silná ochrana domácího trhu, není nijak jednoduché se prosadit," sdělil generální ředitel. Podle něj by ale do budoucna mohl Best vyvážet i patnáct procent z celkové produkce.

Rybnická firma do rozšiřování výroby investuje pravidelně - od doby vzniku v roce 1991 vynaložila zhruba miliardu korun. Firma Best, která ve svém oboru momentálně ovládá zhruba čtyřicet procent trhu, do výstavby nového podniku na jihu Čech vložila na 150 milionů milionů korun.

"Výrobu bychom chtěli zahájit v březnu letošního roku," uvedl předseda představenstva a většinový vlastník společnosti Best Tomáš Březina. Best v loňském roce dosáhl výkonů ve výši 820 milionů korun a o téměř 115 milionů tak překonal výsledek z roku 2003.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Pražané jsou hladoví a jídlo musí mít včas, říká šéf Uber Eats

Tomáš Peťovský, šéf Uber Eats.

Nejdůležitější je dodat zákazníkům jídlo včas, říká Tomáš Peťovský, šéf české pobočky Uber Eats. Americká firma nedávno...

Presumpce viny v Dánsku: bankéř rezignoval, i když důkazy proti němu nejsou

Bývalý šéf Danske Bank, Thomas Borgen, na fotografii z 16. listopadu 2017.

Šéf největší dánské bankovní společnosti Danske Bank rezignoval. Banka čelí obvinění, že přes svou estonskou pobočku...

Kampaň MeToo se přesunula do McDonald‘s. Firma neřeší sexuální obtěžování

Restaurace McDonald’s v čínském Pekingu

V úterý budou stávkovat v deseti amerických městech zaměstnankyně McDonald‘s. Podle nich společnost neřeší sexuální...Najdete na iDNES.cz