Nový byznys: květinu lze koupit v nonstop automatu

  • 7
Sehnat květinu na poslední chvíli bývá často oříšek. Tím spíš, když si muž vzpomene na manželčin svátek až v deset hodin večer. Kde ale uprostřed noci sehnat pořádný puget? Toto dilema už má řešení. V Česku se objevil nový byznys: prodej květin ve speciálních automatech.

„Plechové květinářky“ mají otevřeno čtyřiadvacet hodin denně a koupě je otázkou minuty. Kytice stojí od dvou set do pěti set korun. První čtyři takové stroje jsou v pražském metru a společnost Fresh-Flowers chystá expanzi do dalších měst.

Lákavou možnost koupit kytici v­ kteroukoli denní dobu dobře znají ve Francii, ve Španělsku nebo v Itálii. Květinové automaty jsou tam běžné. V Česku zatím taková služba nebyla.

I když kytice jsou připravené dlouho předem, prodejce tvrdí, že jsou čerstvé. „Jsou neustále v chladu, automat zaručuje i optimální vlhkost,“ říká obchodní ředitelka firmy Alice Veselá.

Navíc je proto v každé kytici malá nádržka s živným roztokem, takže květiny prý nepotřebují vázu. Ředitelka Veselá tvrdí, že jejich květiny budou výrazně kvalitnější než kytice, které se dají koupit třeba u benzinových pump.

Účtenku nedostanete

„Balení bude jiné, nez například v Itálii. Tam, co se týká barev, je naprosto odlišný styl vázání květin,“ dodala Veselá. Automaty jsou ovládané na dálku přes mobilní síť a zavážené jsou každý den. Neumí ale ještě vytisknout účtenku. „Budeme to řešit s výrobcem,“ dodala Veselá.

Ale nesnižuje koupě „prefabrikované“ kytice hodnotu takového dárku? Květináři z klasických prodejen si samozřejmě myslí, že ano. „Službou floristy přece je i to, že poradí, jaká květina se hodí k jaké příležitosti a pro koho,“ říká Jana Ischiová ze Svazu květinářů a floristů. Automaty však nepovažuje za vážnou konkurenci. Ostatně, v každém z nich se zatím prodají jen tři až čtyři kytice.

Kytice z automatu stojí od dvou  do pěti set korun podle počtu květin. Ceny jsou tak tak i levnější, než v některých pražských květinářstvích. Pugety, zejména jednotlivé bez ozdoby, jsou v Česku často o desítky procent dražší než v řadě západoevropských zemích. „Na jaře kupuji v Německu puget deseti tulipánů běžně do tří eur,“ říká například Václav Marek z Liberce, který jezdí na nákupy často do nedaleké Žitavy. V Česku ně dal i dvojnásobek.

Osm stovek ročně za květinu

Tuzemský trh je už prakticky jediným, který v Evropě roste. Prodejci to vysvětlují i tím, že u nás ještě lidé za květiny tolik neutrácí. „Na západě to je mnohonásobně více,“ podotkla Ischiová.

Každý Čech loni utratil za nákup květin osm set korun. Květinářství zažívají i přes krizi letos další růst prodejů.

„Loni tržby stouply zhruba o deset procent, růst čekáme i letos,“ říká Jana Ischiová. Češi dohromady utratili podle studie Svazu za květiny 8,1 miliard korun.

Podle ní propadly tržby za květiny jen v lednu, další měsíce už znovu rostou zhruba desetiprocentním tempem. „Například Den matek byl pro květináře letos určitě rekordní,“ dodala Ischiová.