Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový český export: virtuální erotika

  1:00aktualizováno  1:00
Za zdmi českých obývacích pokojů, ložnic a sklepů se každou noc rozjíždí obchody, které ročně přinášejí do Česka ze zahraničí stamiliony korun - erotický chat. Studií jsou v ČR desítky, možná stovky.

Michala z Liberce rozjela vlastní studio zaměřené na erotický chat po internetu. Podobných studií se v Česku vyrojily desítky, především v Brně. | foto: Roman ČejkaMF DNES

Lidé v činžovním domě v centru Liberce už dávno spí, ale v jeho suterénu je živo. Zapnuté počítače, kamery a silné reflektory. Několik lehce a svůdně oděných dívek si tu přes internet povídá s lidmi z celého světa.

S kým, to samy přesně nevědí. Jejich zákazníci však mají o svých protějšcích jasno: přes kameru je sledují. Povídají si o ledasčem.

"Bavíme se o všem. O rodinách, radostech, starostech, životních osudech a tak. Nahota a erotika je to poslední, co se tam probírá," říká Michala z Liberce, pro kterou se stal takzvaný live chat (povídání přes internet naživo) jedním ze způsobů obživy.

Podle ní má většina lidí vůči této práci předsudky a spojují si ji výhradně se sexem. Pětadvacetiletá Michala začínala chatovat (četovat) v cizím studiu v Brně, teď vlastní své.

Za to, že stráví virtuální večer se sympatickou dívkou, jsou ochotni měsíčně zaplatit stovky až tisíce dolarů. Vítejte ve světě live chatu, který v Čechách zaměstnává několik tisíc žen.

V Česku je takových studií několik desítek až stovek. Jen registrací na placené servery je kolem šestnácti set, na každou registraci pracuje často třeba i deset různých dívek.

České dívky si povídají podstatně levněji než jejich západní kolegyně. S jazykem nemají takový problém. "Kvalita šla v poslední době hodně nahoru, Češky patří mezi nejžádanější," říká Lukáš Adamec z brněnského studia DS.

Přesný počet studií nikdo nezná, Český telekomunikační úřad jejich podnikání nesleduje. Stejně není možné zjistit, kolik se v takovém byznysu protočí ročně peněz. Lidé z firem to však odhadují až na stovky milionů korun. "Těžko se to odhaduje. Spousta studií je na amatérské úrovni v bytech. Jinak odhaduji, že je pět velkých studií," říká vedoucí internetového oddělení firmy PK62 Radek Mach.

Studia mají velmi různou úroveň. Od profesionálních, kde najdete v každou chvíli i více než deset chatujících dívek, až po poloamatérská studia v obývacím pokoji s webkamerou a jedinou modelkou. Baštou tuzemské internetové erotiky je Brno. Nikde nenajdete tolik studií jako právě tady.

Klient: inteligentní, svobodný a movitý
Čím to, že je o virtuální erotiku takový zájem? Majitelé studií mají jasno: spousta lidí nemá už ani čas na skutečné seznamování a spokojí se s virtuální náhražkou, od které navíc nemohou chytit žádné pohlavní choroby.

Typičtí klienti? "Velice inteligentní a dobře postavení lidé s dobrým sociálním zázemím, někdy jsou trochu osamělí, a to ať z důvodu rozvodu, nebo z důvodu profesionální vytíženosti," říká Michala z Liberce.

Podle primáře psychiatrie liberecké nemocnice Lumíra Tauše je rostoucí počet lidí na virtuálních chatech důsledkem nadměrného používání počítačů. "Je to nenáročný druh zábavy, u kterého hrozí velké odosobnění. Při virtuální konverzaci padají veškeré zábrany, které by jinak člověk při osobním setkání měl," řekl Tauš. Podle něj může chat vést i k vytvoření závislosti.

České dívky míří většinou na monitory mužů v západní Evropě. Nejčastěji přes holandské internetové firmy, které patří celosvětově k největším hráčům v oboru.

Chatů existuje několik druhů: od téměř jen povídacích, kde se klient spokojí s pohledem na lehce oblečenou dívku, až po tvrdě pornografické. Přímá úměra, čím neobvyklejší požadavek, tím větší odměna, často neplatí.

Výdělky dívek se však hodně liší. Někdy si za směnu vydělají pár stokorun, jindy odcházejí třeba s pěti tisíci. "Je to různé. Máme tu holky, které si vydělají za měsíc padesát tisíc, jiné patnáct," říká Adamec z brněnského studia DS.

Práce internetových erotických společnic láká hlavně mladší ženy, nejčastěji ve věku do 30 let. Často studentky nebo ženy na mateřské dovolené. "Spousta jich to má jako brigádu, protože si vydělají mnohem více než v běžném zaměstnání," vysvětluje Josef Šilhán z brněnského Studia 8.

Jaké mají studia na modelky požadavky? "Musí být sympatické a umět určitě alespoň trochu jazyk, pak už dost pochytí. Moje angličtina se nesrovnatelně za půlrok, co to dělám, zlepšila," dodává Michala.

Nalézt vhodné zaměstnance do studia je prý problém. "Spousta lidí netuší, co to obnáší, a mají k tomu velké předsudky," vysvětluje. Lidé by se podle ní často divili, kdo na internetu je. "Jsou to i holky s dobrým zaměstnáním, do kterých by to nikdo na první pohled neřekl. Ale baví je to, vydělají si a mají téměř jistotu, že nikdo z Čechů do chatovaní místnosti nevnikne," dodává.

Lidé, kteří v internetové erotice působí, se shodují, že počet studií ještě poroste. "Určitě jich bude přibývat. Jejich provoz je ale nákladný, takže většina během krátké doby zaniká, pokud si nenajdou klientelu. Udrží se jen ta nejlepší," říká Radek Mach. Podle něj se bude trh čím dál více zaměřovat na užší a minoritní skupiny.

Podnikání je však čím dál těžší. "Před pěti lety, když jsme začínali, to bylo lehčí. Nebyla taková konkurence a také byl dražší dolar," říká Jitka Hudečková z agentury Eurolive, která patří v Čechách mezi průkopníky v oboru.

Erotický chat neupravuje prakticky žádný zvláštní zákon. "Mám živnostenský list na prodej služeb. Je to podnikání jako každé jiné," říká Petra z Liberce.

Autor:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Najdete na iDNES.cz