Nový ´pan Euro´ válčí o čest

Šéf francouzské centrální banky Jean-Claude Trichet má před sebou zřejmě dva z nejtěžších měsíců své kariéry. Včera totiž začal v Paříži soud, který má rozhodnout o jeho vině ve více než deset let starém skandálu okolo francouzské banky Crédit Lyonnais. Verdikt soudu přitom může ovlivnit plánovaný Trichetův nástup do funkce šéfa Evropské centrální banky letos v polovině roku.

Jean-Claude Trichet, který na začátku 90. let zastával funkci francouzského ministra financí, se bude hájit spolu s osmi dalšími manažery včetně někdejšího šéfa Crédit Lyonnais Jeana-Yvesa Haberera nebo tehdejšího šéfa francouzské centrální banky Jacquesa de Larosiera.

Osobně je obviněn z toho, že pomáhal zamlčet či skrýt skutečnou výši ztrát, kterou na počátku 90. let Crédit Lyonnais neuvážlivými investicemi hlavně do nemovitostí nebo třeba do hollywoodských filmových studií MGMpod Habererovým vedením uskutečnila.

Francouzská vláda pak musela bance poskytnout několik záchranných balíčků a nakonec ji stejně v roce 1999 prodala. Vyšetřování příčin problému pařížským magistrátem ukázalo, že banka hrubě podhodnocovala úroveň svých rizikových investic. Tím pak nemusela vytvářet tolik rezerv, kolik jí ukládaly zákony. I proto se případ dostal před soud.

Trichet veškerá nařčení z toho, že by se podílel na krytí podobných účetních triků, které z poslední doby zná Amerika z případů Enron nebo WorldCom, odmítá. Podle svých obhájců neměl ve své funkci dostatek přesných informací a ani dostatek pravomocí k tomu, aby bance ve zkreslování hospodářských výsledků zabránil.

V každém případě však může soud ve svém výsledku výrazně ovlivnit jeho další kariéru. Přitom právě on je považován za takřka jistého nástupce současného guvernéra Evropské centrální banky Wima Duisenberga.

Ten Tricheta v roce 1998 v souboji o to, kdo se stane historicky prvním nejvyšším hlídačem stability eura, porazil. Kvůli odporu Francouzů však nakonec došlo mezi zeměmi eurozóny k uzavření jakési nepsané dohody - Duisenberg odstoupí zhruba v polovině svého funkčního období a nahradí ho právě Trichet. Jenže jeho kredibilita nyní může být výrazně zpochybněna.

I kdyby byl Trichet nakonec zproštěn viny, hrozí mu, že se šéfem ECB nestane. Stačí, aby se soud protáhl oproti plánovanému harmonogramu.

Třeba kvůli tomu, že se některý z devíti obžalovaných rozhodne proces protahovat nebo dojde k jinému zádrhelu. Trichet tak může ztratit drahocenný čas a jeho jméno nemusí být v dostatečném předstihu před 9. červencem, kdy má Duisenberg narozeniny a chce odstoupit, očištěno.

Duisenberg však již naznačil, že pokud by došlo ke komplikacím a byla ohrožena plynulá a nekomplikovaná výměna v čele ECB, je ochoten ve své funkci ještě určitou dobu zůstat.