Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový papež zvyšuje obchodníkům tržby

  1:00aktualizováno  1:00
Svět má od úterý nového papeže a nejen věřící se radují. Spokojeni jsou i obchodníci - zájem o fotografie nového Svatého otce, jeho knihy a další upomínkové předměty je obrovský. V Marktlu, rodném městě papeže Benedikta XVI., využili obchodníci zvýšeného zájmu turistů.

A nabízejí Ratzingerovy klobásy, Papežův med nebo novou značku piva Marktlerské papežské.

Také v Římě, kde papež sídlí, je poptávka po čemkoliv, co by mohlo být upomínkou na Benedikta XVI.

Ještě ve středu, den poté, co byl papež zvolen, většina knihkupectví a stánků příliš věcí týkajících se nového papeže nenabízela. Spíše převažovala nabídka upomínkových předmětů na Jana Pavla II.

"Je to jasné, předchozí papež tady byl 25 let, papež Benedikt je nový a teprve se z něj musí stát módní ikona," řekl agentuře AP Richard Pomazal, profesor marketingu z Wheelingské jezuitské univerzity v Západní Virginii.

Také v římském církevním obchodě se suvenýry Souvenirs Transportina toho zatím nemají moc co nabídnout. Kromě knih zatím chybí žádané zboží jako fotografie, prsteny nebo pohlednice s podobiznou Benedikta XVI.

"Zatím musím všem říkat, že nemáme, protože nejsme jasnovidci," řekl AP kněz Carlo Bernardi, který zde prodává.

On-line finanční trhy mají náskok
Existuje však místo, kde se mohl zeptat: na on-line finančních trzích. Ty volbu kardinála Ratzingera tipovaly ještě před jeho zvolením. Na internetu se obchoduje s takzvanými futures, cennými papíry, které přinášejí zisk, když uhodnete, co se stane v budoucnosti.

V případě volby nového papeže obchodníci dávali šedesátiprocentní šanci na zvolení právě kardinálu Ratzingerovi. Podobně tento trh loni uhodl i neúspěch Johna Kerryho ve volbách na amerického prezidenta. Dobrý čich měl i Rogers Cadenhead z Floridy, který si den před smrtí Jana Pavla II. zaregistroval několik internetových domén.

Snažil se trefit jméno, které si nový papež zvolí. A uhodl. Kromě domény BenedictXVI.com si zaregistroval také domény PaulVII.com, InnocentXIV.com a PiusXIII.com.

"Když oznámili jméno nového papeže, byl jsem asi druhý nejšťastnější člověk na téhle planetě," uvedl zpravodajství CNNMoney Cadenhead. Alespoň do té doby, než jeho osobní stránka, na niž měl z BenedictXVI.com odkaz, začala pod náporem návštěvníků kolabovat.

Cadenhead nyní chce žádanou internetovou doménu prodat. Nechce přitom rozhněvat 1,1 miliardy katolíků. "Možná bych ji vyměnil za jeden z těch papežských klobouků a možná tak tři noci ve vatikánském hotelu, kde při volbě odpočívali kardinálové," dodal.

Svět má od úterý nového papeže a nejen věřící se radují. Spokojeni jsou i obchodníci - zájem o fotografie nového Svatého otce, jeho knihy a další upomínkové předměty je obrovský. (22. dubna 2005)

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Prasečí mor je v Evropě na vzestupu, ministerstvo zvažuje kontroly dovozu

Ilustrační snímek

Státní veterinární správa zvažuje zavedení povinnosti testovat dovážené vepřové maso na přítomnost viru afrického moru...Najdete na iDNES.cz