Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový registr splátkovým prodejcům prozradí, jaké máte půjčky

  1:16aktualizováno  1:16
Na trhu s úvěrovými registry bude těsněji. Neplatičů dluhů totiž přibývá a společně s tímto trendem roste apetit firem poskytujících půjčky vědět, jak na tom lidé žádající o úvěry jsou. Registr dlužníků Solus se proto rozhodl, že vytvoří databázi všech lidí, kteří splácejí určitý dluh.
Budování pozitivního registru bude trvat několik měsíců až let.

Budování pozitivního registru bude trvat několik měsíců až let. | foto: Profimedia.cz

Dosud přitom evidoval jen ty, kteří se dostali se splácením do problémů. Vedle negativního úvěrového registru tak vznikne pod značkou Solusu i registr pozitivní.

"Poptávka od našich členů je udělat další krok. Máme registr negativní a chceme udělat i registr pozitivní. Na investici už vidíme," potvrdil Luděk Čermák, předseda Rady sdružení Solus a obchodní ředitel úvěrové a leasingové firmy Essox.

Solus si od svého kroku slibuje, že bude moci lépe předpovídat případné budoucí problémy klientů se splácením. Podle Čermáka tak registr bude moci lépe chránit své členy, mezi nimiž mají teď největší váhu úvěrové firmy (jako například Cetelem či Home Credit), ČSOB a Komerční banka nebo mobilní operátoři.

Pozitivní registr Solus může vzniknout během roku

Profitovat by podle něj z pozitivnosti registru měli i žadatelé o půjčku. Pokud totiž úvěrující firmy uvidí, že by se kvůli dalším závazkům mohly předlužit, peníze jim nepůjčí. Tito lidé se potom obvykle obracejí s žádostí na firmy, které po jejich historii nepátrají, ale jejichž podmínky jsou tvrdé. Do problémů pak padají stejně.

Podle Jana Stopky, tajemníka sdružení Solus, by pozitivní registr mohl začít fungovat během dvanácti až patnácti měsíců. "Rozšířili jsme náš tým a od listopadu do února bychom chtěli vybrat dodavatele technické části. Když to půjde dobře, do zkušebního testovacího provozu může jít projekt za 12 až 15 měsíců," dodává Stopka.

Budování pozitivního registru bude trvat několik měsíců až let, protože jednotliví jeho členové musí získat nejprve souhlas se zařazením do této databáze od svých klientů.

Musí tedy změnit své smlouvy a ty budou dávat k podpisu buď novým klientům, nebo těm, kteří si u nich pořizují nový produkt. V takovém případě je možné, že získají jejich souhlas se zařazením i starších půjček či závazků.

Registry v Česku

Bankovní registr klientských informací (BRKI)
Pozitivní registr – sleduje všechny úvěry či splátky, které určitý klient splácí. Jeho členy jsou banky a stavební spořitelny. K zařazení do něj nepotřebují souhlas klientů.

Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
Druhý pozitivní registr, jehož zakladateli jsou hlavně leasingové a splátkové firmy. Ty ho budují již od konce roku 2004, nově do něj přistoupily také factoringové společnosti.

Solus
Zatím negativní registr

Centrální registr úvěrů
Provozuje ho ČNB a obsahuje závazky
firem a podnikatelů.

I tak však může pozitivní registr rychle růst. "Roční objem obchodů, které udělají naši členové z finanční sféry bez bank, je zhruba sedmdesát miliard korun a milion klientů," říká Čermák. Podle něj se investice do novinky bude pohybovat v řádu desítek milionů korun.

Stopka ze Solusu upozorňuje, že vedle pozitivního registru bude i nadále v nezměněné podobě fungovat stávající negativní. Pouze ti členové, kteří budou mít zájem o pozitivní informace, přistoupí do nově vzniklé databáze.

Podle Zuzany Pečené, šéfky bankovního registru provozovaného společností CBCB, může vést vznik dalšího pozitivního registru k větší konkurenci na trhu. To by se mohlo projevit poklesem poplatků spojených s dotazováním.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Velikonoční volno rozhýbalo prodeje letenek, Češi odlétají k moři

Ilustrační foto.

Prodloužení velikonočního víkendu na čtyři dny volna významně podpořilo prodeje letenek a zájezdů. Po ustanovení...

Leo Express vs. ČD: účetnictví drah musí pod hledáček městského soudu

Osobní železniční dopravu mezi Prahou a Ostravou poskytují nově tři

Vrchní soud v Praze v úterý zrušil rozhodnutí pražského Městského soudu z prosince 2015 ve sporu ohledně predátorských...

Číňané z CEFC couvají z navýšení podílu v bance J&T, Slavii si ponechají

Logo společnosti CEFC

Čínská skupina CEFC stáhla žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k České národní bance....

Najdete na iDNES.cz