Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový registr splátkovým prodejcům prozradí, jaké máte půjčky

  1:16aktualizováno  1:16
Na trhu s úvěrovými registry bude těsněji. Neplatičů dluhů totiž přibývá a společně s tímto trendem roste apetit firem poskytujících půjčky vědět, jak na tom lidé žádající o úvěry jsou. Registr dlužníků Solus se proto rozhodl, že vytvoří databázi všech lidí, kteří splácejí určitý dluh.
Budování pozitivního registru bude trvat několik měsíců až let.

Budování pozitivního registru bude trvat několik měsíců až let. | foto: Profimedia.cz

Dosud přitom evidoval jen ty, kteří se dostali se splácením do problémů. Vedle negativního úvěrového registru tak vznikne pod značkou Solusu i registr pozitivní.

"Poptávka od našich členů je udělat další krok. Máme registr negativní a chceme udělat i registr pozitivní. Na investici už vidíme," potvrdil Luděk Čermák, předseda Rady sdružení Solus a obchodní ředitel úvěrové a leasingové firmy Essox.

Solus si od svého kroku slibuje, že bude moci lépe předpovídat případné budoucí problémy klientů se splácením. Podle Čermáka tak registr bude moci lépe chránit své členy, mezi nimiž mají teď největší váhu úvěrové firmy (jako například Cetelem či Home Credit), ČSOB a Komerční banka nebo mobilní operátoři.

Pozitivní registr Solus může vzniknout během roku

Profitovat by podle něj z pozitivnosti registru měli i žadatelé o půjčku. Pokud totiž úvěrující firmy uvidí, že by se kvůli dalším závazkům mohly předlužit, peníze jim nepůjčí. Tito lidé se potom obvykle obracejí s žádostí na firmy, které po jejich historii nepátrají, ale jejichž podmínky jsou tvrdé. Do problémů pak padají stejně.

Podle Jana Stopky, tajemníka sdružení Solus, by pozitivní registr mohl začít fungovat během dvanácti až patnácti měsíců. "Rozšířili jsme náš tým a od listopadu do února bychom chtěli vybrat dodavatele technické části. Když to půjde dobře, do zkušebního testovacího provozu může jít projekt za 12 až 15 měsíců," dodává Stopka.

Budování pozitivního registru bude trvat několik měsíců až let, protože jednotliví jeho členové musí získat nejprve souhlas se zařazením do této databáze od svých klientů.

Musí tedy změnit své smlouvy a ty budou dávat k podpisu buď novým klientům, nebo těm, kteří si u nich pořizují nový produkt. V takovém případě je možné, že získají jejich souhlas se zařazením i starších půjček či závazků.

Registry v Česku

Bankovní registr klientských informací (BRKI)
Pozitivní registr – sleduje všechny úvěry či splátky, které určitý klient splácí. Jeho členy jsou banky a stavební spořitelny. K zařazení do něj nepotřebují souhlas klientů.

Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
Druhý pozitivní registr, jehož zakladateli jsou hlavně leasingové a splátkové firmy. Ty ho budují již od konce roku 2004, nově do něj přistoupily také factoringové společnosti.

Solus
Zatím negativní registr

Centrální registr úvěrů
Provozuje ho ČNB a obsahuje závazky
firem a podnikatelů.

I tak však může pozitivní registr rychle růst. "Roční objem obchodů, které udělají naši členové z finanční sféry bez bank, je zhruba sedmdesát miliard korun a milion klientů," říká Čermák. Podle něj se investice do novinky bude pohybovat v řádu desítek milionů korun.

Stopka ze Solusu upozorňuje, že vedle pozitivního registru bude i nadále v nezměněné podobě fungovat stávající negativní. Pouze ti členové, kteří budou mít zájem o pozitivní informace, přistoupí do nově vzniklé databáze.

Podle Zuzany Pečené, šéfky bankovního registru provozovaného společností CBCB, může vést vznik dalšího pozitivního registru k větší konkurenci na trhu. To by se mohlo projevit poklesem poplatků spojených s dotazováním.



Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...



Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Po mostě v Janově se hroutí také akcie jeho provozovatele Atlantia

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia zahájily dnešní obchodování poklesem o 23,5 procenta. Reagují tak...

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Najdete na iDNES.cz