Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový rekord poslanců. ČSSD v noci blokovala osekání stavebního spoření

  17:09aktualizováno  2. listopadu 7:10
Rekordní, přes čtrnáct hodin trvající noční bitva mezi vládou a opozicí o snížení podpory stavebního spoření skončila zatím úspěchem ČSSD. Obstrukcemi dokázala jednání dolní komory na celou noc zablokovat. Vláda má dál šanci osekání stavebního spoření prosadit, ale až po projednání státního rozpočtu.

Stanislav Křeček, ještě jako poslanec ČSSD při nočním jednání Sněmovny, s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou. (2. listopadu 2011) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Poslanci ČSSD se ve Sněmovně střídali na tři směny. Když jedna diskutovala, dvě další odpočívaly. Vládní koalice musela být naopak stále ve střehu. Lídr oranžových Bohuslav Sobotka i jeho kolegové totiž několikrát během noci testovali, kolik poslanců vládní koalice je přítomno, a navrhovali přerušit jednání.

Ve středu brzy ráno nastoupila do boje odpočinutá "třetí útočná směna", jak ji sám nazval středočeský hejtman a poslanec David Rath. "Bude klesat počet rodin, které si budou moci pořídit vlastní bydlení, to je stupidní politika," vyčetl vládě. Když si v sedm ráno vynutila levice pauzu na jednání poslaneckého klubu ČSSD a KSČM, zbývalo ještě 28 přihlášených do rozpravy.

Debata o stavebním spoření, až se k němu Sněmovna vrátí, bude tedy ještě dlouhá. Od příštího roku mají klienti stavebních spořitelen podle vládního návrhu od státu dostávat příspěvek maximálně 2 tisíce korun ročně.

"Ušetříme pět až šest miliard korun ročně," hájil návrh ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Stavební spoření je podle něj neoprávněně zvýhodněno oproti jiným možnostem ukládání peněz.

Jeho vystoupení odstartovalo maraton, kdy se od úterní půl páté odpoledne až do rána u pultíku střídali hlavně poslanci opozice. Její cíl byl jasný: zablokovat změnu pravidel u stavebního spoření, i další vládní reformy, aby nezačaly od ledna platit.

Poslanci ČSSD se střídali na "směny". Gazdík poslal po půlnoci ženy domů

Rétorický maraton v režii levicové opozice byl v noci monotónní. Argumenty se opakovaly a některá vystoupení působila, jako kdyby si poslanci jen předávali listy papíru se stejným projevem. Často poslanci připomínali, že stavební spoření je nejoblíbenějším způsobem ukládání peněz. Poslanci ČSSD také předčítali pasáže z verdiktu Ústavního soudu.

"Jestliže je 50 řečníků schopno zopakovat jenom tak 12 projevů, tak to nesvědčí o ničem jiném než o myšlenkové vyprahlosti klubu ČSSD," glosoval to Kalousek.

Po půl jedné v noci poslal šéf klubu TOP 09 Petr Gazdík poslankyně z jeho klubu domů. "Stejnou věc udělala i ODS. My si teď musíme hlavně ohlídat, aby nás tady stále bylo 67 a počet poslanců ještě více neklesl, aby byla Sněmovna stále usnášeníschopná," řekl iDNES.cz kolem jedné v noci Gazdík.

Poslanec ČSSD Jiří Krátký při svém vystoupení ve Sněmovně (20. září 2011)

"Účelem není přednášet nějaké velké myšlenky. Ale ty, které jste zapracovali do vašich návrhů, trochu přibrzdit," řekl například v noční rozpravě poslanec ČSSD Jiří Krátký. Před časem vzbudil pozornost, když protestoval proti práci v noci. Tvrdil dokonce, že v noci pracují jen "kurvy a zloději", a vyfasoval za to pětitisícovou pokutu. (více zde) "Vidíte, že nemám problém pracovat v noci," chlubil se Krátký kolegům ve středu ve čtyři ráno.

Omluvte se lidem, že jste je chtěli okrást, vybízel premiéra Sobotka

Vláda se stavební spoření pokusila osekat už na podzim 2010. Její snahu ale zastavil Ústavní soud. Vadilo mu, že vláda chtěla snížit státní podporu za rok 2010 na polovinu zpětně, i to, že osekání státní podpory prosadila ve zrychleném režimu legislativní nouze.

Jednání poslanců o reformách

Sobotka vyzval premiéra Petra Nečase, aby se občanům omluvil. "Není nic špatného na tom, kdybyste se omluvil občanům, že jste se je pokusili okrást o šest miliard korun a byli přistiženi Ústavním soudem," prohlásil lídr ČSSD.

Každý poslanec se mohl podle pravidel, která prosadila vládní koalice, objevit u řečnického pultíku jen dvakrát a čas na vystoupení měl omezený na deset minut. Omezení délky vystoupení byla obrana, již vláda zvolila proti obstrukcím.

Podle vládního návrhu se příspěvek státu ke stavebnímu spoření sníží z 15 na 10 procent naspořené částky za rok - maximálně na 2 tisíce korun ročně, pokud klient na stavební spoření za rok vloží 20 tisíc korun. Zdaněny přitom budou jak úroky z klientových vkladů, tak ze státní podpory.

Komunisté se nejspíš znovu obrátí na Ústavní soud

Projednávání nižší státní podpory stavebního spoření předcházelo ve Sněmovně pět hodin sporů o to, jak má vlastně vypadat program schůze. (více zde). Vládní koalice kvůli tomu prosadila, aby se mohlo jednat i v noci a o víkendu. Zkrátila také dobu pro vystoupení řečníků.

Komunisté a sociální demokraté protestovali, že vládní reformy vrácené Senátem by se ve Sněmovně vůbec neměly projednávat, protože nebyly včas zařazeny na program schůze. Dostaly se tam až dodatečně. A to je podle opozice v rozporu s jednacím řádem. Šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik iDNES.cz řekl, že kvůli tomu jeho strana zákon nejspíš znovu pošle k Ústavnímu soudu.
Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Najdete na iDNES.cz