Konec minilahviček v kufru? Letiště testují nový skener tekutin

  13:46aktualizováno  13:46
Obrázek cestujících, kteří ve frontě před bezpečnostním rámem žonglují s příručními zavazadly, laptopy a igelitovými pytlíky s minilahvičkami, se může stát historií. Evropská letiště testují laserovou technologii, která umí rozeznat různé obsahy. Podobný přístroj, ale od jiné firmy, používá i pražské letiště.
Kontroly na letištích jsou mnohem přísnější než dříve. Ilustrační foto

Kontroly na letištích jsou mnohem přísnější než dříve. Ilustrační foto | foto:  Dan Materna, MAFRA

Díky skeneru, který umí analyzovat obsah tekutin, by mohlo v letadlech skončit omezení na množství převážených tekutin, sprejů a krémů. Ty lze nyní v příručních zavazadlech převážet jen ve stomililitrovém objemu.

Zařízení od společnosti Cobalt Light Systems nyní testují bezpečnostní pracovníci na londýnském letišti Heathrow a dalších 64 evropských letištích. Skener umí poznat, co je v až třílitrových skleněných nebo plastových baleních, aniž by bylo třeba je otevřít. Systém, díky kterému nebudou cestující muset tekutý obsah svých palubních zavazadel třídit do minilahviček, by měl být naostro spuštěn v lednu 2016, píše The Guardian.

Výrobce tvrdí, že se technologie, která se používá i ve farmaceutickém průmyslu, uplatní ještě dál než jen v oblasti bezpečnosti. Například při odhalování pančovaného alkoholu nebo zjišťování osteoporózy (řídnutí kostí). „Tato technologie rozpozná chemické složení látky za nějakou překážkou. Tou překážkou může být i kůže nebo maso,“ vysvětluje šéf firmy Paul Loeffen.

Základem je zjištění indického fyzika CV Ramana, že část světla dopadajícího na nějaký materiál mění svou vlnovou délku. To umožňuje identifikovat materiál podle jeho molekulárního „otisku prstu“.

Klíčový moment ve vývoji technologie přišel v roce 2004, kdy hlavní vědecký pracovník Cobalt  Light Systems rodák z Čech Pavel Matoušek se svými spolupracovníky z laboratoře Rutherford Appleton přišli na to, jak rozpoznat tekutiny a další materiál nacházející se za sklem, papírem nebo keramickým obalem. Technologie umí během vteřin rozpoznat chemické složení pevné látky, gelu, prášku i tekutiny. Přístroj v hodnotě 1,4 milionu korun nyní testuje 65 z 550 evropských letišť včetně londýnského Heathrow a Gatwick. 

Dětskou stravu a léky už přístroj pustí dál

„Jedná se o detektor tekutých výbušnin a je to pouze jiný prostředek pro tentýž bezpečnostní režim, jaký je aktuálně aplikován i na našem letišti. U nás používáme detektor EMA-3 od firmy, s jejíž výsledky jsme spokojeni,“ uvedla mluvčí Letiště Václava Havla Praha Eva Krejčí.

Podle ní  musejí mít od letošního února všechna mezinárodní civilní letiště v EU nějaký typ přístroje, který je schopen detekovat výbušninu v tekutině, gelů či aerosolu. 

„Je to první fáze směřující ke zrušení objemových limitů u tekutin, gelů a aerosolů. Pokud se osvědčí - v tuto chvíli přístroji prochází dětská strava a medikamenty v tekuté, gelové či aerosolové formě, tak by se přeprava tekutin a gelů v rámci EU měla ve střednědobém horizontu uvolnit,“ vysvětlila Krejčí. Termín další fáze je ale na rozhodnutí EU. 

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Do autobusu bez lístku. Lucembursko ruší poplatky za hromadnou dopravu

Lucemburský premiér Xavier Bettel. (19. září 2018)

Lucemburské velkovévodství se příští léto stane prvním státem na světě, který plošně zavádí hromadnou dopravu zdarma....

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Další černý den bitcoinu. Během obchodování ztratil 11 procent

Jako na horské dráze?

Nejpopulárnější alternativní platidlo bitcoin opět ve čtvrtek utrpělo těžké ztráty. Během seance na burze Coindesk...

Najdete na iDNES.cz