Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na výrobě značek mohl stát ušetřit 41 milionů. Teď zkusí napotřetí tendr

  1:02aktualizováno  1:02
Neschopnost ministerstva dopravy vysoutěžit dodávku registračních značek vyšla loni nejméně na 41 milionů korun a další desítky milionů korun si vyžádá i letos. S třetím pokusem o soutěž na dodavatele registračních značek bude ministerstvu dopravy radit Zbyněk Pařízek, který dosavadní systém i soutěže tvrdě kritizoval.

Vizualizace značek na přání pro automobily, motocykly a mopedy. | foto: koláž iDNES.cz

Zatím nic nenaznačuje, že by lukrativní byznys společnosti Hicon na výrobu značek cokoliv ohrožovalo. Stát navíc začal dotovat firmu majetkově propojenou s Hiconem.

Příběh neschopnosti: stát znovu zrušil soutěž na značky

Ministerstvo dopravy už podruhé zrušilo soutěž na dodávku registračních značek kvůli námitkám některých uchazečů (více čtěte zde). Konec vyhlásilo až poté, co přišly nabídky – ze tří firem nabídla nejméně společnost Eltodo, která za nejrozšířenější typ značky chtěla 48 korun. Stát dosud, po velkém loňském zlevnění, platí současnému dodavateli 77 korun. Při předpokládaném objemu zakázky jde o rozdíl 41 milionů korun za jediný rok.

Stát letos neušetří, tím, že soutěž zrušil, má téměř jistotu, že Hicon bude dodávat značky ještě celý letošní rok. Ministerstvo vysvětluje zrušení soutěže námitkami některých firem, podle kterých úřad špatně nastavil podmínky.

Zrušení však ještě není definitivní – námitku kvůli tomu podalo právě nejlevnější Eltodo. Podle předsedkyně představenstva Mony Sandecsu není důvod ke zrušení. „Námitky proti zadávacím podmínkám přišly po podání nabídek a ještě od francouzské firmy, která značky nedělá. Přihlásily se tři firmy, takže je vidět, že diskriminační podmínky nebyly,“ říká Sandescu.

Vazba na tajemnou firmu z Francie?

Námitku podala francouzská společnost Kandela SAS. Firma nemá ani své webové stránky, telefon uvedený v seznamu francouzských firem nikdo nezvedá. Její právní zástupce v Česku Igor Nikolov z důvodů mlčenlivosti odmítá její kroky jakkoliv komentovat. V oboru se spekuluje, zda mezi záhadnou firmou a Hiconem neexistuje nějaká vazba.

Ten je v byznysu registračních značek bez soutěže od konce devadesátých let. Dlouholetá smlouva, kterou se stále nepodařilo ukončit, mu zaručila nadstandardní zisky, hospodářské výsledky však firma dlouho tajila. V závěru loňského roku poslala do obchodního rejstříku kompletní výsledky za rok 2013.

Podle nich dosáhla tržeb 167,6 milionu korun a zisku před zdaněním 106,5 milionu. Z každé koruny tržeb tak firma měla 63 haléřů. O rok dříve zisk výrazně klesl, ovlivnily ho výrazně vyšší mzdové náklady na dva jednatele a současně majitele firmy – Roman Holomek a Jiří Palínek si vyplatili celkem 105 milionů korun. Oba striktně s médii nemluví.

Kolik stojí značka
RozměrHicon (dnešní cena)Eltodo (cena v soutěži)
520 x 11077 48
340 x 20012462
320 x 16012062
280 x 20011258
200 x 16012057
Pozn.: cena za kus v Kč, neomezená platnost značky

Ministerstvo chce letos cenu i bez soutěže snížit. „S Hiconem budu příští týden jednat a tématem bude i další sleva, kromě už vyjednané první úspory. V co nejkratší době také vypíšeme nový tendr. Už se nesmí opakovat formální chyby,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok. S tím má pomáhat Zbyněk Pařízek, majitel firmy Bamaz.

Ten dlouhodobě smlouvu s Hiconem kritizoval a dotlačil ministerstvo k vyhlášení soutěží. Ministerstvo ho nyní získalo na svoji stranu, má radit, jak soutěž napsat, aby se nedala napadnout. Do soutěže se nesmí hlásit, ani jako subdodovatel. „Mám jediný cíl, aby tato smlouva s Hiconem skončila,“ řekl Pařízek.

Majitelé Hiconu umí na státu nejen dobře vydělávat, ale ještě od něj brát další peníze. Hicon je majetkově propojený s firmou Značky Praha, v níž vlastní šedesát procent přes jinou firmu Holomek s Palínkem. Značky Praha získaly z evropských dotací za poslední roky přes 20 milionů korun.

Autor:Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Konec plastu. České dráhy zavedly In Kartu v mobilu

InKarta

Pravidelní zákazníci Českých drah mohou vyměnit plastové věrnostní In Karty za aplikaci v chytrém mobilním telefonu....

Soulské letiště otevřelo nový terminál. Nejen pro olympijské fanoušky a Čechy

Tři týdny před začátkem olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu otevřeli na...

Letiště Inčchon v Soulu otevřelo druhý terminál. Už za pár týdnů ho čeká zatěžkávací zkouška v podobě turistů mířících...

Airbus zvažuje ukončení výroby největšího letounu A380

Na druhou stranu, především v ekonomické třídě je A380 stejná "sardinkárna"...

Výrobce letadel Airbus zvažuje ukončení výroby největšího letounu pro cestující Airbusu A 380. Společnost výrobní...

Najdete na iDNES.cz