Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nový úsek dálnice D11 spojil Prahu a Hradec Králové

  9:46aktualizováno  16:20
Královéhradecký a Pardubický kraj se dočkaly dálničního spojení s hlavním městem. Stavbaři spolu se zástupci ministerstev a hejtmany slavnostně otevřeli 42 kilometrů dlouhý úsek dálnice D11. Ten vede od dosavadního konce D11 u Poděbrad až po provizorní sjezd u Sedlic před Hradcem Králové.

K úplnému dokončení díla totiž pořád ještě kousek schází, přesněji řečeno pět kilometrů. Kvůli sporům o pozemky s farmářkou Ludmilou Havránkovou totiž zatím nebylo možné dotáhnout dálnici až do Hradce.

INFOGRAFIKA: Z PRAHY DO HRADCE RYCHLEJI

Osobní auta tak budou do Hradce vjíždět přes obec Libišany. Kamiony budou muset dálnici D11 opustit už u Nového Města a dál pokračovat po staré silnici číslo 11.

Slavnostního otevření D11 se vedle ministra pro místní rozvoj Petra Gandaloviče zúčastnil i náměstek ministra dopravy Jiří Hodač, šéf Ředitelství silnic a dálnic Petr Laušman a hejtmani Středočeského, Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Po celém novém úseku dálnice D11 od Poděbrad k Hradci Králové se ale řidiči budou moci svézt ve středu večer. Politici sice dálnici otevřeli v úterý odpoledne, jednotlivé části se ale budou pro řidiče zprovozňovat během středy (viz tabulku pod článkem).

Válka o posledních pět kilometrů
Dostavba dálnice až do Hradce ještě nějaký čas potrvá. Dohoda s farmářkou Ludmilou Havránkovou se sice už rýsuje, ale i tak bude jednání a výstavba trvat nejméně dalších tři až pět let.

„Konkrétní problém je v získání pěti pozemků paní Havránkové, jejích příbuzných a dalších dvou pozemků jiných vlastníků,“ řekl Petr Laušman, generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic.

Havránková nechce peníze, ale jiné pozemky, kde by mohla hospodařit. Obě strany se nakonec na náhradních pozemcích dohodly. Vhodné pole je třicet kilometrů od nynější farmy, ale úmluva stále neplatí.

popisek Další nové úseky
kdy a kde se otevřou

Je totiž nutné ocenit nynější farmářčiny pozemky a ve srovnatelné ceně jí nabídnout náhradní půdu. „Ředitelství silnic a dálnic navrhuje cenu podle vyhlášky. Ta je však podle našeho názoru mimo realitu,“ vysvětlil průtahy právní zástupce farmářky Pavel Černohous.

Havránkové dokonce v minulosti hrozilo vyvlastnění pozemků ve veřejném zájmu, ale nedala se. Před pěti lety za korunu prodala pruh půdy ekologickým aktivistům a případné vyvlastnění tak zkomplikovala - stát by totiž najednou musel místo s jedním vlastníkem jednat s jednasedmdesáti lidmi.

Pokud se však Havránková se státem dohodne, ekologové žádné překážky klást nebudou.

Rekordní rok českých dálnic
Během letošního roku uvedou silničáři do provozu rekordní délku nových dálnic, celkem 69 kilometrů. Začátkem dálnic se spojily u Plzně úseky dálnice D5, 19. prosince se otevírá D11 a na 21. prosince připadá zprovoznění části D8 z Ústí nad Labem k německým hranicím u Petrovic.

„Za jeden rok se tak jedná o číslo, které je rekordní v historii Česka i Československa. Česká dálniční síť tak měří 627 kilometrů,“ uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Hoření.


Zprovozňování dálnice D11

19.12.2006
16.00 - zprovoznění LP mezi MÚK Dobšice (50) a MÚK Poděbrady – východ (42)

20.12.2006
8.00 - osazení pojízdné uzavírkové tabule do levého jízdního pruhu PP v km 58,340
8.30 - zprovoznění PP mezi MÚK Dobšice (50) a přejezdem SDP v km 58,340
8.30 - 12.30 - demontáž vodících desek a provizorního dopravního značení v LP v km 50,500 – 58,340 a částečné odstranění provizorního dopravního značení v LP v prostoru MÚK Levín (62)
13.00 - zprovoznění LP mezi MÚK Chýšť (68) a přejezdem SDP v km 58,340 včetně levé poloviny MÚK Levín (62)
13.30 - zprovoznění LP mezi MÚK Sedlice (84) a MÚK Chýšť (68) včetně levé poloviny MÚK Dobřenice (76). Tím bude kompletně zprovozněný LP.
14.00 - zprovoznění PP mezi MÚK Chýšť (68) a MÚK Sedlice (84) včetně pravé poloviny MÚK Dobřenice (76)
13.30 - 18.00 - demontáž vodících desek a provizorního dopravního značení v PP v km 58,340 – 68,000 (tím bude odstraněno veškeré provizorní značení na částečně provozované D11)
18.30 - zprovoznění PP mezi MÚK Poděbrady – východ (42) a MÚK Dobšice (50)

MÚK = mimoúrovňová křižovatka

Autoři: ,Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Kdo dřív přijde, ten pracuje. Sdílené kanceláře budoucnosti patří všem

Coworkingové centrum Paralelní Polis v Praze

Sdílené kanceláře táhnou. Do půl roku se rozrostou o čtvrtinu, a to nejen v Praze. Zájem o pracovní místa v...

Vyděšená mrkev nabádá děti k pití alkoholu. Britové zatrhli reklamu Aldi

Mrkev Kevin v reklamě Aldi má děsivé vize. Vidí duchy. Podle regulátora ale...

Z britských obrazovek musela zmizet reklama s roztomilou animovanou mrkví jménem Kevin. Zelenina, která se úspěšně...

VIDEO: V každém z nás je sportovec. Ruzyňské letiště fandí olympionikům

V každém z nás je kus sportovce

Letiště Václava Havla Praha vytvořilo sérii tří virálních videí, kterými podporuje české sportovce v Jižní Koreji. Tři...

Najdete na iDNES.cz