Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový úsporný balíček: deficit 157 miliard, nižší platy úředníkům

  15:02aktualizováno  17:35
Eduard Janota představil politikům novou verzi úspor, které mají snížit deficit chystaného rozpočtu na 157 miliard. Jak by mohla vypadat realita v příštím roce? Důchody neporostou, státním úředníkům se sníží mzdy, zruší se zákon o šrotovném, podraží cigarety, alkohol i ostatní zboží.

Zástupci parlamentních stran jednali s ministrem financí Eduardem Janotou o státním rozpočtu na rok 2010. (18. 9. 2009) | foto: ČTK

Takzvaný úsporný balíček po úpravách ale obsahuje mnohem více změn. Lídři politických stran je dnes slyšeli od ministra financí Eduarda Janoty, k obrazu svému je budou "ohýbat" zřejmě až příští čtvrtek ve Sněmovně.

Všechna opatření obsažená v balíčku by platila pouze na rok 2010. Více peněz do státní poklady by se mělo získat například zvýšením obou sazeb DPH. Nevyrostly by o dvě procenta, jak Janota původně požadoval, ale jen o procento. Nově by tedy daň byla 10 a 20 procent. Mírně by tedy podražilo všechno zboží.

Tím změny v daních nekončí. Spotřební daň u benzinu a nafty by stoupla o 1 korunu na litr, půllitr piva by podražil o padesát haléřů, litr lihovin o pětikorunu a krabička cigaret o 2,50 koruny.

Příjmy nad 145 tisíc by se zdanily více

Překvapivý je ústupek týkající se daně z příjmu fyzických osob. Janota vládě navrhl několik variant zvýšení této daně u osob s příjmem nad 145 tisíc korun měsíčně. Z každé vydělané koruny nad tuto částku nebudou platit daň okolo 20 procent (15procentní daň je počítána ze superhrubé mzdy, ve vztahu ke mzdě hrubé je tato sazba vyšší), ale 23 procent.

"Není to v žádném případě nějaká sazba z přepychu nebo něco podobného," řekl Janota. Ministr také doporučí vládě zvýšení stropu pro odvody na sociální pojištění na šestinásobek, tedy na 145 tisíc korun.

Janota chce zamést i se zákonem o šrotovném, který byl schválen teprve nedávno. Kromě podpory autoprůmyslu by se tak neprodlužovala doba vyplácení podpory v nezaměstnanosti ani se nezvyšovaly přídavky na děti. - více o obsahu zákona čtěte zde

Kolik by opatření ušetřila?


Nulový růst důchodů - 9,8 miliardy
Zmrazení platů - 2,7 miliardy
Krácení dalších výdajů - 25 miliard
Vyšší DPH o 1 % - 10 miliard
Vyšší daň u benzinu a nafty - 6,9 miliardy
Vyšší daň z tabáku - 6,9 miliardy
Vyšší daň z piva a lihu - 1,7 miliardy
Daň 23 % z příjmu FO nad 145 tisíc - 0,7 miliardy
Zrušení slev na pojistném - 16,5 miliardy
Ponechání nemocenského pojištění u firem - 8,3 miliardy 
Snížení platů úředníků - 7 miliard
Zrušení zákona o šrotovném - 3,3 miliardy

(v tabulce nejsou zahrnuta všechna opatření)

Balíček počítá i se zásahy do státní sféry. Úředníkům by příští rok klesly platy o čtyři procenta. "Důvod je prostý: nevalorizujeme důchody, v privátní sféře se kromě propouštění snižují i mzdy. Takže výlučně, výhradně pro rok 2010 navrhujeme toto opatření," uvedl ministr.

Na škrtech v sociální oblasti a mandatorních výdajích má balíček ušetřit celkem 12 miliard korun. Zároveň Janota chce, aby sazby pojistného na nemocenské pojištění zůstaly na letošní úrovni a nesnižovaly se u zaměstnavatelů o 0,9 procenta.

Ministr financí řekl, že kdyby k sestavování rozpočtu autoři přistupovali pasivně a nedělali žádná úsporná opatření, byl by deficit až 268,5 miliardy korun. Nově plánovaný schodek 157 miliard by platil, pokud by parlament schválil balíček jako celek.

Státní dluh jako zemětřesení

O tom, proč není dobré stát zadlužovat, si přečtěte více zde.

V pondělí se bude balíčkem zabývat vláda a později v týdnu i Sněmovna. "Nechci předjímat, jestli získáme podporu, doufám, že poslanci budou rozhodovat odpovědně," řekl Janota. Je ale jasné, že poslanci budou předkládat mnoho pozměňovacích návrhů, dvě největší strany se totiž shodují jen v několika bodech.

ODS i ČSSD by například svorně kývly na zrušení slev na odvodech sociálního pojištění pro zaměstnavatele. Tím se ušetří 16,5 miliardy korun.

ČSSD má ale daleko jiné představy o tom, jak šetřit. Své teze představila dnes. Zahrnují mimo jiné valorizaci důchodů o 200 korun měsíčně nebo vyšší zdanění bohatých lidí a firem. Výhrady má i ke zvyšování spodní sazby DPH, protože by podražily potraviny a léky. - více čtěte ČSSD vybrousila úspory v rozpočtu. Důchodcům přidá 200 korun

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Sdílení oblečení? Lidé si na internetu půjčují obleky na míru i večerní róby

(Ilustrační snímek)

Uživatelé internetu si mezi sebou půjčují kde co. Roste i zájem o oblečení, které využijí jen příležitostně. Platforma...

Bez akce ani ránu. Češi nakupují ve slevách polovinu zboží, třeba tuzemák

(Ilustrační snímek)

Obchodníci a výrobci, kteří se o ně společně zasloužili, je nazývají pekelnou spirálou. Zákazníci na ně netrpělivě...

Mall.cz vstupuje do doby kamenné. Otevírá první pobočku

Nová kamenná prodejna Mall.cz

Internetový obchod Mall.cz otevírá v nově zrekonstruované pražské nákupní galerii Nové Butovice svou první kamennou...

Najdete na iDNES.cz