Nový zákon mate živnostníky

Může člověk podnikat jako masér, cvičitel či provozovat solárium jen s rekvalifikačním kursem, anebo musí mít navíc čtyři roky praxe? Na tuto otázku nelze odpovědět. Poslanci totiž schválili změnu živnostenského zákona, kterou je možné vyložit oběma způsoby. Ta začne platit ihned poté, co ji podepíše prezident a vyjde ve sbírce zákonů.

"Podle upraveného zákona praxe potřeba nebude," uvedla mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Dagmar Plachá. "Na mě činí tato právní úprava dojem, že požadavek praxe trvá i nadále a rekvalifikace bez ní nebude uznána," vyslovil zcela opačný názor Jan Čech z legislativního odboru sněmovny.
"Poslanci podmínku praxe zrušili, z nových paragrafů to jednoznačně vyplývá," řekl jiný pracovník ministerstva průmyslu a obchodu, který si nepřál být jmenován. Zástupce ministerstva školství Jan Přerovský byl opatrnější: "Domnívám se, že by rekvalifikace stačit mohla, záleží však na výkladu a dohodě." Nejasnost vznikla poté, co poslanci vsunuli do textu přílohy číslo 2 živnostenského zákona ustanovení, podle kterého například průvodcům, trenérům nebo již zmíněným masérům či provozovatelům solárií stačí k získání živnostenského listu rekvalifikační kurs. V původní verzi, která dosud platí, existuje tato možnost také, ale v jiném paragrafu a s podmínkou čtyřleté praxe.
Desítky tisíc živnostníků tak vinou nejasného zákona nevědí, zda jim rekvalifikační kursy k něčemu budou. A těm, kteří už na základě přeškolení podnikají, hrozí, že o svou firmu přijdou.
"Tento zákon může vzít obživu i spoustě zdravotně postižených lidí. Mnozí z nich se totiž rekvalifikovali na maséry či obsluhu solárií a pracují s živnostenským listem. Sehnat zaměstnání je složité," upozornila předsedkyně Cechu kosmetiček a členka představenstva hospodářské komory Vlasta Feřteková.

POSLANCI MĚNILI ZÁKON UŽ DVAKRÁT
Živnostenský zákon, který platí teprve čtyři měsíce, poslanci měnili už podruhé. Hned týden poté, co se podle něj začali podnikatelé řídit, opravovali paragraf, který přikazoval vydávat účtenky při prodeji zboží nad dvacet korun. "Nová pravidla pro živnostníky byla ušita horkou jehlou.
Kolik problémů už jejich schválením vzniklo," uvedla podnikatelka Zdena Matějková. "Sněmovna byla na živnostenský zákon špatně připravená. Bylo hodně připomínek přímo při schvalování," připustil poslanec Jiří Bílý (ODS), který pozměňovací návrh o rekvalifikacích podal. "Změnili jsme podmínky lidem, kteří už podnikali, a to není férové," vysvětlil svůj postup.
Podle něj však podnikatelé proti novele nic nenamítali. "Nikdo z živnostníků za námi tehdy nepřišel, že je něco špatně," hájil se Bílý.
Zástupci podnikatelů toto tvrzení považují za nesmysl. "Zákon jsme připomínkovali, strávili jsme nad tím hodně času," uvedla Feřteková. "Když jsme pak viděli schválenou verzi, hodně jsme se divili. Bylo to úplně jiné znění, než ke kterému jsme se vyjadřovali," podotkla. Jan Přerovský i zástupce ministerstva zdravotnictví Stanislav Tůma nezávisle na sobě potvrdili, že při přepisu zákona, před tím, než putoval do sněmovny, nastala technická chyba. A tu se teď podle nich snaží poslanci napravovat.

PROBLÉMY MAJÍ I PRODEJCI ZVÍŘAT
Zákon obsahuje podle Vlasty Feřtekové více problematických ustanovení. "Jediná změna k lepšímu je prodloužení lhůty, ve které mají podnikatelé předložit živnostenským úřadům doklady o své kvalifikaci, a to z jednoho na dva roky," konstatovala Feřteková. "Třeba v případě provozovatelů solárií je zákon mnohem tvrdší než v zemích Evropské unie," uvedla. Ti totiž musí mít podle platného zákona vysokoškolský diplom nebo alespoň vyšší školu. "Každý, kdo si otevře salon se soláriem, projde důkladným školením, jak s ním zacházet. A pak vlastně jen mačká knoflíky a stará se o technický stav zařízení. To by musel mít vysokou školu i plavčík na nudistické pláži, a dokonce i ten, kdo si koupí solárium domů," řekla Feřteková. Další nesmysl spatřuje v podobném požadavku na majitele obchodů se zvířaty.
"Proč má mít diplom prodavač rybiček. Bude tu práci snad dělat lépe než nadšený terarista-amatér, který tím žije už od dětství?" ptá se Feřteková.

NOVÝ ZÁKON NEBUDE BRZY
Změnu zákona musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Dagmar Plachá však nevyloučila, že budou následovat další úpravy. "Záleží na poslancích, s jakými návrhy ještě přijdou," uvedla. Vlasta Feřteková potvrdila, že se několik profesních sdružení chystá na podzim zahájit jednání s poslanci přímo ve výborech sněmovny. "K velké novele zákona v současné době však podle mne není politická vůle," uvedl poslanec Jiří Bílý.
Zcela nový živnostenský zákon, který nyní připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu, byl měl být hotov zhruba do dvou let. Počítá mimo jiné s oddělením podnikatelů - majitelů firem a osob samostatně výdělečně činných.