Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový zákoník: Co není zakázáno, je povoleno

  12:08aktualizováno  12:08
Zákoník práce rozdělil vládní koalici, jeho schválení musela nakonec ČSSD prosadit převahou svých hlasů nad lidovci. Jaké zásadní změny zákoník přináší? Podle ministerstva práce nově zakotvuje zásadu: Co není zakázáno, je dovoleno.
Smluvní volnost bude větší, tvrdí ministerstvo

Smluvní volnost bude větší, tvrdí ministerstvo | foto: (c) profimedia.cz/corbisProfimedia.cz

Tento přístup má podle ministerstva práce umožnit „větší liberalizaci v pracovněprávních vztazích a výrazně posílit princip smluvní volnosti“.

Všichni zaměstnanci mají mít ze zákona právo na takzvaný minimální sociální standard - například právo na základní výměru dovolené nebo na odstupné.

Návrh zákoníku práce také zavádí institut konta pracovní doby. Firmy by tak měly získat možnost pružně reagovat na měnící se potřebu práce v závislosti na odbytu jejich produkce. Zaměstnavatelé tak budou moci upravit stanovenou týdenní pracovní dobu svých zaměstnanců a zároveň jim vyplácet stálou mzdu.

Kolektivní smlouvy budou moci i nadále uzavírat odborové organizace za všechny zaměstnance, tedy i za ty, kteří nejsou jejich členy.

Na odměně za pracovní pohotovost, kterou znají například lékaři nebo hasiči, se budou firmy domlouvat se svými zaměstnanci, minimum je však deset procent platu. V původním návrhu bylo jednou tolik.

Nařízené přesčasy nemohou překročit 150 hodin ročně, dohodu o provedení práce bude moci člověk uzavřít také na maximálně 150 hodin za rok. Firmy navíc budou moci vydávat své interní předpisy bez souhlasu odborů.

Sporná síla odborů
Rozkol v koalici vyvolávají hlavně ustanovení, která posilují pravomoci odborů. KDU-ČSL tvrdí, že jejich smyslem není zvýšení ochrany zaměstnanců, ale posílení pravomocí odborových bossů.

Lidovci tak například požadují, aby odbory přišly o právo zakázat práci v noci, přesčas nebo ve svátek pokud usoudí, že to ohrožuje bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců. Odbory by také podle KDU-ČSL neměly mít pravomoc kontrolovat, zda zaměstnavatel řádně vyšetřuje pracovní úrazy, uvedly Lidové noviny.

ČSSD s komunisty
Zákoník práce teď míří do Sněmovny. Je pravděpodobné, že se ho poslanci budou snažit upravit pomocí pozměňovacích návrhů.

Pokud se zákoník sociálním demokratům podaří s očekávanou pomocí komunistů provést celým schvalovacím procesem, i přes očekávaná veta Senátu a prezidenta, mohl by začít platit nejdřív od poloviny roku 2006.

Zdroj: MPSV

Smluvní strany budou moci v pracovněprávních vztazích využívat nejen pracovní smlouvu, kolektivní smlouvu, ale i nepojmenovanou smlouvu podle občanského zákoníku.

Navrhuje se nový výpovědní důvod rozvázání pracovní poměru ze strany zaměstnavatele ze zdravotních důvodů, s nímž je spojeno ze zákona právo na výplatu odstupného.Obsahuje povinnost zaměstnavatele poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy nebo platu za prvních 14 dnů pracovní neschopnosti.Obsahuje novou úpravu doručování důležitých písemností v pracovněprávních vztazích, kde vedle tradiční úpravy, se navrhuje i možnost doručení e-mailem.

Je-li zaměstnavatelem fyzická osoba dochází při její smrti k zániku pracovněprávního vztahu.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Najdete na iDNES.cz