NPI Invest Group nabízí místo peněz akcie

  11:07aktualizováno  11:07
- Naděje tisíců lidí, kteří svěřili v průběhu let 1992 až 1997 peníze NPI Invest Group, se rozplývá čím dál víc. Po pěti letech mělo začít vyplácení vkladů, naprostá většina podílníků ovšem čeká marně. Firma jim navíc začala vnucovat místo peněz své akcie.
Do komanditní společnosti NPI Invest Group vložilo celkem přes půl miliardy korun zhruba dvacet pět tisíc lidí. V průběhu června obdrželi dopis, ve kterém jim zástupce společnosti W erner Kokott sděluje: »Obchodní vedení společnosti se za účelem ochrany vkladů rozhodlo provést transformaci společnosti.

Majetek NPI Invest Group se tak vloží do stávající akciové společnosti NPI Lékařský dům, a. s., která vydá proti vloženému majetku akcie.« Před kým chce Werner Kokott vklady ochránit, už neuvedl. V prohlášení ovšem neopomněl ubezpečit, že se lidé nemusí bát například tunelování firmy:

»Členové představenstva a dozorčích rad podepíší čestná prohlášení ohledně nezcizení majetku společnosti. Tato čestná prohlášení budou na žádost podílníků k nahlédnutí.« Mnozí podílníci ovšem chtějí nadále své peníze, čemuž se představitelé NPI Invest Group brání. »Firmu jsem informovala, že o žádné akcie nemám zájem, že chci zpět svoje peníze. Řekli mi, že jestli si nevezmu akcie, nedostanu vůbec nic,« říká podílnice, která nechce být ze strachu o vlastní bezpečnost jmenována.

Podílníci ovšem akcie přijmout nemusí, a zůstanou tak komanditisty NPI Invest Group - těmi se stali po vložení peněz do této firmy. Komanditista nemá podle zákona nárok na vrácení podílu a svou účast ve společnosti může ukončit pouze dohodou všech společníků, ne na základě vlastního rozhodnutí. Bude-li však na NPI Lékařský dům převeden veškerý majetek NPI Invest Group - a podle dostupných informací tomu všechno nasvědčuje, pak může podat jménem společnosti žalobu o náhradu škody.

Návrh společnosti vyvolává dohady

Nový návrh NPI Invest Group je značně nejasný. V e zprávě o hospodaření se sice hovoří o její transformaci na NPI Lékařský dům, ale navrhované kroky vypovídají podle právníků spíš o pouhém vkladu majetku. Na transformaci komanditní firmy do akciové společnosti by totiž představitelé NPI Invest Group potřebovali souhlas úplně všech podílníků a ten nemají.

Převod části majetku by mohl proběhnout i bez souhlasu komanditistů. Ovšem s převodem veškerého jmění - a to zřejmě představitelé NPI Invest Group plánují - by opět museli souhlasit všichni komanditisté. Při výměně jmění NPI Invest Group za akcie se navíc akcionářem nestanou jednotliví komanditisté, ale společnost jako celek. Jestliže by se akcie měly dále postoupit jednotlivým podílníkům, šlo by o velice netradiční právní postup.

Pokud by za akcie byl vyměněn veškerý majetek společnosti NPI Invest Group, bylo by takové jednání možné podle právníků považovat i za neplatné. Představitelé společnosti by se totiž vyhnuli likvidaci, a tak by nezákonně snížili své dluhy vůči podílníkům.

Podílníci se nechali zlákat vysokými úroky

NPI Invest Group získala peníze stejně jako řada podobných firem - lákadlem byly vysoké úroky. Obchodní zástupci slibovali leckdy roční zhodnocení vyšší než dvacet procent. Společnost se však později od těchto nabídek distancovala. »My jsme nic neslibovali, nabízeli jsme jen spoluúčast na podnikání. Co říkali naši prodejci, za to neručíme,« říká Werner Kokott. Rovněž podepsané smlouvy zavazují firmu jen k tomu, že podílníkům peníze vyplatí podle výsledků hospodaření.

Podle informací NPI se za rok 1997 přitom majetek ztenčil o pět procent a za rok 1998 byl výsledek jen o málo lepší. Nárok na vrácení vkladů svým podílníkům - komanditistům - však Werner Kokott v minulosti neupíral. Před časem uvedl, že kvůli nízkým cenám nemovitostí firma peníze pouze nevyplácí.
Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

Na trhu s knihami se točí miliardy. Nakladatelé se spojují, aby obstáli

Ilustrační snímek

Ještě rok poté, co druhé největší nakladatelství Euromedia Group a jednička mezi knižními sítěmi Luxor oznámily...

Stavebnice, panenky, modely. Česko je evropskou hračkářskou velmocí

Jiřetínská Detoa nabízí skupinám turistů exkurze podnikem s tradiční výrobou hraček a klavírových mechanik.

Česká republika je největším vývozcem hraček v Evropě. Hodnota jejich exportu dosahuje dvou miliard eur (51,6 mld. Kč)....

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Najdete na iDNES.cz