NPI Invest Group nabízí místo peněz akcie

  11:07aktualizováno  11:07
- Naděje tisíců lidí, kteří svěřili v průběhu let 1992 až 1997 peníze NPI Invest Group, se rozplývá čím dál víc. Po pěti letech mělo začít vyplácení vkladů, naprostá většina podílníků ovšem čeká marně. Firma jim navíc začala vnucovat místo peněz své akcie.
Do komanditní společnosti NPI Invest Group vložilo celkem přes půl miliardy korun zhruba dvacet pět tisíc lidí. V průběhu června obdrželi dopis, ve kterém jim zástupce společnosti W erner Kokott sděluje: »Obchodní vedení společnosti se za účelem ochrany vkladů rozhodlo provést transformaci společnosti.

Majetek NPI Invest Group se tak vloží do stávající akciové společnosti NPI Lékařský dům, a. s., která vydá proti vloženému majetku akcie.« Před kým chce Werner Kokott vklady ochránit, už neuvedl. V prohlášení ovšem neopomněl ubezpečit, že se lidé nemusí bát například tunelování firmy:

»Členové představenstva a dozorčích rad podepíší čestná prohlášení ohledně nezcizení majetku společnosti. Tato čestná prohlášení budou na žádost podílníků k nahlédnutí.« Mnozí podílníci ovšem chtějí nadále své peníze, čemuž se představitelé NPI Invest Group brání. »Firmu jsem informovala, že o žádné akcie nemám zájem, že chci zpět svoje peníze. Řekli mi, že jestli si nevezmu akcie, nedostanu vůbec nic,« říká podílnice, která nechce být ze strachu o vlastní bezpečnost jmenována.

Podílníci ovšem akcie přijmout nemusí, a zůstanou tak komanditisty NPI Invest Group - těmi se stali po vložení peněz do této firmy. Komanditista nemá podle zákona nárok na vrácení podílu a svou účast ve společnosti může ukončit pouze dohodou všech společníků, ne na základě vlastního rozhodnutí. Bude-li však na NPI Lékařský dům převeden veškerý majetek NPI Invest Group - a podle dostupných informací tomu všechno nasvědčuje, pak může podat jménem společnosti žalobu o náhradu škody.

Návrh společnosti vyvolává dohady

Nový návrh NPI Invest Group je značně nejasný. V e zprávě o hospodaření se sice hovoří o její transformaci na NPI Lékařský dům, ale navrhované kroky vypovídají podle právníků spíš o pouhém vkladu majetku. Na transformaci komanditní firmy do akciové společnosti by totiž představitelé NPI Invest Group potřebovali souhlas úplně všech podílníků a ten nemají.

Převod části majetku by mohl proběhnout i bez souhlasu komanditistů. Ovšem s převodem veškerého jmění - a to zřejmě představitelé NPI Invest Group plánují - by opět museli souhlasit všichni komanditisté. Při výměně jmění NPI Invest Group za akcie se navíc akcionářem nestanou jednotliví komanditisté, ale společnost jako celek. Jestliže by se akcie měly dále postoupit jednotlivým podílníkům, šlo by o velice netradiční právní postup.

Pokud by za akcie byl vyměněn veškerý majetek společnosti NPI Invest Group, bylo by takové jednání možné podle právníků považovat i za neplatné. Představitelé společnosti by se totiž vyhnuli likvidaci, a tak by nezákonně snížili své dluhy vůči podílníkům.

Podílníci se nechali zlákat vysokými úroky

NPI Invest Group získala peníze stejně jako řada podobných firem - lákadlem byly vysoké úroky. Obchodní zástupci slibovali leckdy roční zhodnocení vyšší než dvacet procent. Společnost se však později od těchto nabídek distancovala. »My jsme nic neslibovali, nabízeli jsme jen spoluúčast na podnikání. Co říkali naši prodejci, za to neručíme,« říká Werner Kokott. Rovněž podepsané smlouvy zavazují firmu jen k tomu, že podílníkům peníze vyplatí podle výsledků hospodaření.

Podle informací NPI se za rok 1997 přitom majetek ztenčil o pět procent a za rok 1998 byl výsledek jen o málo lepší. Nárok na vrácení vkladů svým podílníkům - komanditistům - však Werner Kokott v minulosti neupíral. Před časem uvedl, že kvůli nízkým cenám nemovitostí firma peníze pouze nevyplácí.
Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Agrofert se znovu snaží koupit pekárny United Bakeries

Dodávky firmy Penam určené pro distribuci pečiva.

Pekárenská firma Penam z koncernu Agrofert hodlá koupit jediného akcionáře čelního českého výrobce pečiva United...

Matky, které si nemohou přivydělávat, tratí 180 miliard, tvrdí ekonom

práce, děti, žena, matka

Kdyby matky v Česku po roce narození dítěte pracovaly 13 hodin týdně, získaly by celkem 60 miliard a ekonomika by se...

Zmrzlina, nebo sex? Sexistické prasátečko odmění urážlivé reklamy

Reklama na zmrzlinu v soutěži Sexistické prasátečko 2018.

V posledním ročníku ankety to vypadá, že zmrzlina i víno svádí k sexismu. Na víno zve blondýna ve vířivce, růžový...Najdete na iDNES.cz