O Becherovce rozhodne vláda

Ministerstvo financí musí po třech letech dát vládě nový plán prodeje zbytku státních akcií Karlovarské Becherovky. A to přesto, že karlovarská likérka má téměř čtyři roky třetinového vlastníka, který do ní investuje. Kvůli údajnému dědici receptu a ochranných známek známého bylinného likéru Zdeňku Hoffmannovi má ale také nejistou budoucnost.

"Stát v privatizační smlouvě říká, co bude, když Salb splní i nesplní podmínky. Nemluví ale o tom, co bude, když splní a nekoupí zbytek akcií," říká člověk informovaný o jednáních.

Náměstek ministra financí Tomáš Potměšil tvrdí, že se na Becherovku úřad zaměří co nejdříve. Na základě analýzy současného stavu navrhne vládě způsob privatizace 59 procent akcií Becherovky, které dosud drží stát.

Podle Potměšila nelze vyloučit žádnou možnost, tedy například přímý prodej, nabídku na trhu či výběrové řízení. Ministerstvo podle něj má signály z domácího i zahraničního trhu, že by o akcie byl zájem.

"Nelze vyloučit nic, ani že přijde nabídka třeba od Salbu a že s ním budeme jednat," řekl Potměšil. Salb, ve kterém má významný podíl nápojový gigant Pernod Ricard, se svého podílu a budoucnosti v Becherovce nechce vzdát.

"Chceme privatizaci dokončit. Zbývá dořešit postup v případě údajně neoprávněných nároků podnikatele Zdeňka Hoffmana na vlastnictví značky," říká generální ředitel Becherovky Alan Walden-Jones.

"Hrozba může být sice malá, ale pokud se uskuteční, bylo by to pro Becherovku smrtelné. Jsme si jisti, že Hoffmannovy nároky jsou falešné, ale to zatím české soudy nedaly najevo," vysvětluje obavy Salbu Walden-Jones.

Právě záruky za Hoffmanna jsou kamenem úraze všech jednání. Přesto, že na problém Hoffmann, se kterým se soudní pře o ochranné známky táhne už několik let, upozorňovali zástupci Salbu zástupce státu už loni v březnu, řešit se začal až začátkem letošního roku.

Tehdy totiž Salb splnil privatizační podmínky a měl dokoupit za 1,3 miliardy korun dalších 59 procent akcií Karlovarské Becherovky od státu. Salb se však snaží získat od státu garance za to, že kauzu Hoffmann vyřeší.

Salb chce po státu závazek, že zaplatí případné škody vzniklé prohraným soudním sporem s Hoffmannem - pak dostane okamžitě zaplaceno dohodnuté 1,3 miliardy. Nebo počká s podpisem smlouvy a zaplacením peněz do doby, než soud s Hoffmannem skončí.

Tyto podmínky už odmítl Fond národního majetku a podobně chce postupovat i ministerstvo financí. "Jednoznačně jsme řekli, že věci, které investorovi vadí, byly známy a stát nemůže dávat jakékoli garance na další vývoj," uvedl Potměšil.

Vláda o prodeji Becherovky rozhodla v roce 1997. Tehdy ji získal za 673 milionů korun Salb, v němž má po 40 procentech akcií investiční banka Patria Finance a francouzská firma Pernod Ricard. Zbývající 20procentní podíl drží Karel Schwarzenberg.